14. 8. svátek má Alan




Kraj přispěje na projekty, které pomáhají lidem se závislostmi po propuštění z vězení

29. listopadu 2024   (16:00)
Kraj přispěje na projekty, které pomáhají lidem se závislostmi po propuštění z vězení
foto: Věznice Příbram / se souhlasem

Středočeský kraj podpoří dva projekty zaměřené na pomoc lidem se závislostmi, kteří jsou ve vězení nebo byli po výkonu trestu propuštěni na svobodu. Na každý projekt kraj přispěje částkou 100 000 korun. Včera o tom rozhodli radní.


První týdny na svobodě bývají pro propuštěné z vězení kritické. Z nedostatku jiných možností se obvykle vracejí do svého původního prostředí, které bývá často závadové a přímo vybízí k rychlému návratu k užívání psychotropních omamných látek. „Bohužel po propuštění zde obecně chybí postpenitenciární péče, tj. činnost probačních úředníků, dohledu aj. Těch lidí je žalostně málo a vše je samozřejmě zase o jen financích. Dokud se do toho nenalije více peněz, tak těch probačních úředníků bude zkrátka málo a ten dohled nebude dostatečný,“ vysvětloval v nedávném rozhovoru pro pribram.cz ředitel příbramské věznice Petr Červený.

Nedostatek probačních úředníků částečně suplují různé neziskové organizace, které se snaží s propuštěnými na svobodu dále pracovat. Středočeský kraj se rozhodl dva projekty zaměřené na pomoc lidem se závislostmi finančně podpořit částkou 100 000 korun.

Nymburská organizace Laxus, z.ú. realizuje projekt „Adiktologické služby ve vězení“, společnost Magdaléna, o.p.s. z Mníšku pod Brdy projekt „Case management program pro osoby závislé na návykových látkách a návykovém chování, poskytovaný ve výkonu trestu odnětí svobody a po výstupu z vězení“.
„Obě organizace mají dlouholeté odborné zkušenosti v této oblasti. Společnost Magdaléna více než 10 let intenzivně spolupracuje s Věznicí Příbram, Laxus s věznicemi Jiřice a Vinařice. Lidé, kteří byli před nástupem do vězení závislí na psychoaktivních látkách nebo měli v tomto směru rizikové chování, mají obvykle bez odborné pomoci velké problémy se zařazením do společnosti. Projekty se proto zaměřují na zajištění systematické podpory, která jim pomáhá s bezpečným přechodem do běžného života,“ uvedla hejtmanka Petra Pecková.

Společnost Magdaléna, o.p.s. Mníšek pod Brdy v rámci programu typu case management poskytuje specializovanou podporu vězněným osobám se závislostí na návykových látkách, která zahrnuje strukturovanou přípravu na propuštění a sociální integraci. Program se zaměřuje na vytvoření podmínek, jež umožňují dlouhodobé zvládání abstinence, prevenci recidivy a úspěšné znovuzařazení do běžného života v souladu se společenskými normami a osobním rozvojem jedince. Organizace Laxus, z.ú., dlouhodobě působí ve více než 10 věznicích z celé České republiky, z toho ve Středočeském kraji ve věznicích Jiřice a Vinařice. Hlavním cílem jejího projektu je pomoci osobám, které se v důsledku užívání návykových látek dostaly do konfliktu se zákonem, aby se mohly po výstupu z vězení opět začlenit do běžné společnosti a do života bez drog. Pomocí komplexního spektra služeb přispívá k resocializaci osob po výkonu trestu a podporuje dlouhodobé zvládání abstinence.
„Obě organizace mají dlouholeté odborné …
foto: Oddělení pro odsouzené s poruchou osobnosti z důvodu dlouhodobého užívání psychotropních a omamných látek (zdroj: Věznice Příbram)
Projekty „Adiktologické služby ve vězení“ a „Case management program pro osoby závislé na návykových látkách a návykovém chování poskytovaný ve výkonu trestu odnětí svobody a po výstupu z vězení“ přímo reagují na priority stanovené v Koncepci prevence kriminality Středočeského kraje na léta 2023–2027, zaměřující se na prevenci recidivy jako jeden z klíčových prvků pro zajištění bezpečnosti. Projekty jsou specifické tím, že přispívají nejen k prevenci recidivy, napomáhají osobám z výkonu trestu zapojit se zpět do společnosti, ale zároveň jim pomáhají zvládat svou závislost, která nese mnohá rizika včetně páchání trestné činnosti.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Středočeský krajský úřad
autor: Oldřich Kozák








Další články

Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překonali jsme hranici 35 000. A k tomu 11 000 na Instagramu. Příbram.cz roste díky vám Překročili jsme další hranici, která ještě před rokem vypadala jako něco, co se nás … NEPŘEHLÉDNĚTE Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Obořištěm zazní burácení historických motorů. Na 8. sraz veteránů dorazí desítky unikátních strojů Milovníci historických automobilů a motocyklů by si měli v kalendáři zakroužkovat … NEPŘEHLÉDNĚTE Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Policie udeřila na nenávistné komentáře! Kvůli příbramskému Pride prověřuje desítky příspěvků Už tuto sobotu se v Příbrami uskuteční vůbec první Pride, tedy pochod LGBT komunity. … AKTUÁLNĚ Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Pohonné hmoty v Příbrami: Nejlevnější benzin i naftu pořídíte u Silmetu Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 39,89 Kč do 41,90 Kč … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Tipy na víkend: Svatohorská poutní slavnost, živá Marie Terezie i pilotní ročník Příbram Pride! Centrem dění tohoto víkendu bude nejen Svatá Hora, kde se bude konat další poutní … NEPŘEHLÉDNĚTE Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Hladina Orlíku padá o metr týdně. U Zvíkova už kvete voda — fotogalerie z místa Orlická přehrada zažívá největší pokles hladiny za poslední desítky let. V nádrži … FOTOGALERIE Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Léky na cukrovku změnily svět. Mounjaro a Wegovy lámou rekordy, pomáhají s obezitou a mění nejen americkou společnost Dvě největší globální firmy vyrábějící léky na cukrovku a obezitu oznámily výsledky za … ZDRAVOTNICTVÍ Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Bouračka? Lísteček za stěrač nestačí! Řidič může přijít o tisíce i o řidičák Stačí nehoda na parkovišti, poškozená značka nebo svodidla a problém může být mnohem … Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Solvayovy lomy lákají na jízdu vláčkem i jedinečný pohled do historie těžby Jen kousek od obce Svatý Jan pod Skalou se ukrývá místo, kde se snoubí průmyslová … TIP NA VÝLET
Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Drama v MOL Cupu: Spartak Příbram potrápil třetiligového favorita z Písku Spartak šel do vedení už v úvodu a proti třetiligovému Písku se dokázal vrátit a … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz