Koupaliště kvůli chladnějšímu počasí zejí prázdnotou. V příštím týdnu se oteplí, bude ale pršet
18. července 2020 (06:48)
foto: pribram.cz, ČTK
Počátek příštího týdne bude teplejší, v jeho polovině se přechodně ochladí. Pršet bude spíš víc, než je mezi polovinou července a srpna obvyklé.
Do poloviny srpna se maximální teploty přes den budou v průměru pohybovat kolem 24 stupňů Celsia, noční minima budou kolem 12 stupňů. Počátek příštího týdne bude ale teplejší, v jeho polovině se přechodně ochladí. Pršet bude spíš víc, než je mezi polovinou července a srpna obvyklé. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
V příštím týdnu se budou denní teplotní maxima zpočátku pohybovat kolem 27 stupňů, uprostřed týdne jen kolem 21 stupňů a na konci týdne budou opět stoupat. "Minimální noční teploty budou zpočátku kolem 14 stupňů Celsia, uprostřed týdne kolem deseti, na konci týdne kolem 12 stupňů Celsia," uvedli meteorologové. První týden bude teplotně podprůměrný až průměrný, další týdny vycházejí průměrné, doplnili.
Dlouhodobá průměrná teplota v Česku pro období od 20. července do 16. srpna je 18,7 stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1951 bylo nejtepleji v roce 2018 s průměrem 22,5 stupně Celsia, zatím nejnižší průměr 14,7 stupně zaznamenali meteorologové v roce 1987.
Týdenní srážkové úhrny se do letošního poloviny srpna budou podle ČHMÚ pohybovat většinou kolem 20 litrů na metr čtvereční. "Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné až slabě nadprůměrné," píše se ve výhledu.
Průměrný úhrn srážek pro období příštích čtyř týdnů je 72 milimetrů. Zatím nejvíc napršelo v roce 1977, kdy meteorologové naměřili 150 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 2018 s úhrnem 25 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Češi mění pláže za hory. Nový trend „coolcation“ dobývá Evropu
Zatímco ještě před několika lety byly hlavním cílem letních dovolených pláže u …
LIFESTYLE
Pohonné hmoty v Příbrami: Benzin stagnuje, nafta někde podražila
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,50 Kč do 42,90 Kč …
AKTUÁLNĚ
Nebezpečí požárů je extrémní. Středočeský kraj zavádí přísné zákazy
Od páteční půlnoci bude platit na celém území Středočeského kraje období zvýšeného …
AKTUÁLNĚ
Březnická pouť nabídne víkend plný tradic a zábavy. Akce uzavře dvě ulice
První srpnový víkend bude v Březnici patřit tradiční pouti, která každoročně láká …
NEPŘEHLÉDNĚTE
TIPY NA VÍKEND: Od street food festivalu až po parní lokomotivu. Z víkendového programu si vybere opravdu každý.
První srpnový víkend na Příbramsku nabídne opravdu velmi pestrý program. Milovníci …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeští hygienici provedli v dětských táborech 95 kontrol, zjistili 23 závad
Středočeští hygienici od začátku letních prázdnin provedli na dětských táborech 95 …
AKTUÁLNĚ
Letecká záchranka v permanenci: Od slapské nehody přes zranění ve Hvožďanech až po ranní střet u Milína
Posádka záchranářského vrtulníku LZS Kryštof 1 zažívá v posledních hodinách mimořádně …
AKTUALIZOVÁNO
Cyklisté na Příbramsku pod lupou II: Když jde o život, pravidla musí ctít hlavně řidiči
Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. …
DOPRAVA
Trendy v bydlení pro rok 2026: Domov má být útulný, osobitý a praktický
Trendy v interiérovém designu se letos posouvají směrem k větší útulnosti a …
ZAJÍMAVOSTI
Na tísňových linkách se rozdrnčely telefony: Po nárazu vodního skútru do skály na Slapech vzlétl vrtulník
Operační střediska tísňových linek 158 a 112 přijala dnes po půl druhé odpoledne …
AKTUALIZOVÁNO




