7. 12. svátek má Ambrož

Kotrmelčák, hlavotoč, velký houpák. Tak by mohla vypadat Skalecká pouť v Mníšku pod Brdy

8. února 2020   (14:13)
Kotrmelčák, hlavotoč, velký houpák. Tak by mohla vypadat Skalecká pouť v Mníšku pod Brdy

Hlučné železné kolotoče by mohly již příští rok vystřídat dřevěné na ruční pohonCukrová vata, střelnice, skákací hrad, hlasitá hudba. Když přijedou do města kolotočáři a rozbalí své atrakce, má to již po generace stále stejný průběh i hladinu decibelů. Pokud jsou atrakce na periferii, nikomu většinou nevadí, ale v jindy poklidných historických centrech působí často jako pěst na oko. Stále více obcí proto dává přednost staročeským jarmarkům.
 
I tradiční Skaleckou pouť v Mníšku pod Brdy, která má již léta své místo před místním zámkem, mají lidé spojenou s hlučnými atrakcemi. Vedení města však přišlo s nápadem, uspořádat v předzámčí takzvanou staročeskou pouť.
 
Pokud se tento nápad ujme, mohly by již příští rok těžké a hlučné železné kolotoče, které spotřebovávají kilowatthodiny elektřiny, vystřídat dřevěné na ruční pohon. Kotrmelčák, velký houpák, kušová střelnice, barbarské sekery nebo hlavotoč. To vše by se mohlo nově vyjímat na travnaté ploše před zámkem. Podobné atrakce hostují na každoročních historických slavnostech ve městech UNESCA, v Českém Krumlově a Kutné Hoře.
 
Součástí staročeské poutě by byla i ukázka tradičních řemesel. Své umění by předvedl kovář-mečíř, truhlář, přadlena, mlynář, caletnice, sýrařka, písař-kaligrafista, či razič mincí. Dřevěné a plátěné řemeslnické stánky by návštěvníky přenesly do dob dávno minulých, kdy si lidé na jarmarcích pořizovali věci na parádu, ale i pro běžnou potřebu. Řemeslníci v dobových kostýmech by kolemjdoucí seznámili s činnostmi, které se již desítky, některé i stovky let, neprovozují. 
 
O tom, jak bude od příštího roku mníšecká pouť vypadat, rozhodnou sami obyvatelé. V anketním lístku mohou lidé hlasovat do konce února 2020.
 
I v Příbrami se Václavská pouť loni poprvé po rekonstrukci náměstí T. G. Masaryka uskutečnila přímo v centru města. Myslíte, že by tato staročeská varianta bývalému hornickému městu také slušela?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Miloslava Ritschlová

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz