20. 1. svátek má Ilona

Kostel zachvátily plameny, zvonici zničil dynamit. Orlické přehradě ustoupily i cenné sakrální stavby

Nepřehlédněte
7. ledna 2020   (17:19)
Kostel zachvátily plameny, zvonici zničil dynamit. Orlické přehradě ustoupily i cenné sakrální stavby

Jezeru musel ustoupit například kostel Sv. Štěpána v Těchnici, či kaple S.Vojtěcha v Orlických Zlákovicích


Orlická přehrada zatopila několik obcí, část Týna nad Vltavou, desítky osad a samot. Pod vodou skončilo na 650 obytných či hospodářských budov, mezi nimi 14 mlýnů, 6 pil a 4 elektrárny. Co se stalo s cennými sakrálními stavbami, které byly součástí těchto osad? Některé z nich se podařilo zachránit, většině však zpečetil osud dynamit, plameny, či stroje místních zemědělců.

Románský kostelík u Červené nad Vltavou měl být původně také zničen a zatopen, nakonec se však rozhodlo o jeho přesunu nad hladinu jezera. Ani hlasy Milevštích, kteří byli (údajně z finančních důvodů) pro demolici a zatopení všech církevních objektů, naštěstí nebyly vyslyšeny. V listopadu 1960 sice tato stavba z 12. století opravdu na čas zmizela ze světa, ale jen proto, aby mohla být později o 200 metrů dále a šest desítek metrů výše znovu postavena. Zvonici a přilehlý hřbitov se však zachránit již nepodařilo. O osudu zvonice tak rozhodl dynamit. Všech 250 hrobů a 4 hrobky byly nákladem 600 tisíc korun asanovány a části některých hrobů i s kříži přeneseny poblíž Květova.

Před vodou bylo uchráněno i několik menších historicky cenných objektů. Podařilo se zachránit například sochu sv. Jana Nepomuckého z roku 1724, údajně z dílny Matyáše Bernarda Brauna, která stála na Ždákově blízko přívozu. Ze zátopové oblasti byla přenesena i barokní Boží muka z roku 1764, která stála v blízkosti Sobědražských břehů. Dodnes je můžeme vidět u cesty ze Sobědraže k blízké hájence.

Ne všechny sakrální stavby se však podařilo zachránit pro budoucí generace. Jezeru musel ustoupit například kostel Sv. Štěpána v Těchnici, či kaple S.Vojtěcha v Orlických Zlákovicích. Na demolici některých objektů se údajně podíleli i místní zemědělci, kteří materiál ze staveb používali pro své stavební účely. 

Těchnický kostel byl zmiňován jako farnost již v roce 1352. Poslední mše se zde sloužila v listopadu roku 1957, poté byl kostel odsvěcen a pobořen. V porovnání s okolními budovami však byla demolice spíše symbolická, kostel se nechal v podstatě jen vyhořet. Itinerář byl rozvezen do několika kostelů na Příbramsku, hlavní oltář do Rožmitálu p. Třemšínem. Posledním pohřbeným na místním hřbitově byl mladík z Orlických Zlákovic, který se týden před svou vlastní svatbou na štandu otrávil alkoholem.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz