16. 5. svátek má Přemysl

Kostel sv. Barbory v Pročevilech bdí nad okolní krajinou

10. prosince 2017   (15:00)
Kostel sv. Barbory v Pročevilech bdí nad okolní krajinou

Tvar stavby je v našich končinách nevídaný



Malá obec nedaleko Březnice má jen několik popisných čísel, zato se může pyšnit už z dálky viditelnou stavbou barokního kostela sv. Barbory. Původně na kopci nad obcí stála jen malá kaple s kupolí vystavěná Jezuity z Březnice. K té v roce 1730 přibyly ambity a stavba získala na mohutnosti. Ke kostelu je také připojena čtyřhranná sakristie. Uvnitř kostela jsou umístěny dva oltáře, z nichž je jeden zasvěcen sv. Barboře a druhý sv. Máří Magdaleně. Ve zvoničce jsou umístěny dva zvony. Pod kostelem stojí budova bývalé školy, dnes už bohužel nefunkční.

Půdorys kostela tvoří dva pravidelné osmiúhelníky se zvonicí v ose a celá stavba ladně zapadá do okolní krajiny. Klenutá kupole už z dálky lákala poutníky a dnes i turisty, aby zavítali blíž a od kostela shlédli okolní krajinu. Z výšky 591 m.n.m. je vidět na okolní obce, pole, louky i lesy.
Poměrně zchátralý kostel, který několikrát navštívili zloději, prošel v roce 2013 rekonstrukcí a dnes už opět září novotou.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: ZP








Další články

Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Do Brd i bez auta. Cyklobusy a turistické linky propojují Plzeňsko i Příbramsko Ačkoliv jsou autobusové linky pro turisty určené především pro Plzeňsko, využít je … DOPRAVA Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Jak se aktuálně vyvíjejí ceny nemovitostí v Příbrami a okolí? Realitní trh ve Středočeském kraji pokračuje i v roce 2026 v postupném růstu. Po … PR Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Ředitel Waldorfské školy Příbram Robert Žák: „Naším cílem je rozvíjet dítě jako celistvou osobnost“ Jak vypadá škola, která staví na individuálním přístupu, tvořivosti a propojení … ROZHOVOR Příbram zve na výlet do minulosti: Vydejte se po stopách našich předků Příbram zve na výlet do minulosti: Vydejte se po stopách našich předků Oslavy 810. výročí města pokračují a přinášejí další zajímavou akci pro veřejnost. … HISTORIE Nenápadná akrobatka z Brd. Každé pozorování rosničky může pomoci Nenápadná akrobatka z Brd. Každé pozorování rosničky může pomoci K naším nejzajímavějším obyvatelům brdské přírody patří bezesporu rosnička zelená. … POZNÁVÁME BRDY Divadlo patří dětem: největší rodinný festival na  50 000 m², jeden nezapomenutelný den Divadlo patří dětem: největší rodinný festival na 50 000 m², jeden nezapomenutelný den V neděli 24. května se Příbram znovu promění v jedno velké dětské království. Festival … KULTURA LDM Group začíná v Příbrami stavět 130 bytů. Cílem je moderní a dostupné bydlení pro město LDM Group začíná v Příbrami stavět 130 bytů. Cílem je moderní a dostupné bydlení pro město LDM Group, vedená zakladatelem a CEO Dominikem Halmošim, zahajuje v Příbrami výstavbu … Tipy na víkend: Připomínka ukončení druhé světové války, společné výlety do přírody a celá řada divadelních představení Tipy na víkend: Připomínka ukončení druhé světové války, společné výlety do přírody a celá řada divadelních představení Tento víkend nabídne opravdu pestrý program! Můžete si připomenout ukončení druhé … NEPŘEHLÉDNĚTE Tajné schůzky, odposlechy a podezření z manipulací. Policie dva roky sledovala vedení příbramské nemocnice Tajné schůzky, odposlechy a podezření z manipulací. Policie dva roky sledovala vedení příbramské nemocnice Manažeři příbramské nemocnice čelí vážnému podezření z ovlivňování veřejných zakázek … AKTUÁLNĚ
Do Česka míří studený a deštivý víkend. Na Moravě může napršet až 40 milimetrů Do Česka míří studený a deštivý víkend. Na Moravě může napršet až 40 milimetrů Česko čeká výrazně chladnější a na mnoha místech také deštivý víkend. Počasí ovlivní … POČASÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz