Koordinační schůzka přinesla řadu potřebných informací
2. března 2022 (14:54)
foto: MěÚ Příbram
Na dnešní den byla svolána koordinační schůzka, na které se za přítomnosti zástupců institucí a spolků jednalo o potřebách a postupech v oblasti pomoci ukrajinským občanům přicházejícím do našeho regionu.
Zmíněné schůzky se kromě zástupců města a jeho odborů účastnily také neziskové organizace, Centrum pro integraci cizinců, zástupci Policie ČR – Odbor cizinecké policie či zástupci Úřadu práce. Tyto instituce jsou prvními, se kterými je potřeba po příchodu do republiky navázat kontakty.
„Obyvatelé Ukrajiny se po příchodu na naše území musí hlásit na Oddělení cizinecké policie. Tuto informaci sice většina příchozích má, ale přesto je třeba ji stále opakovat, neboť jde hlavně o vydání povolení k pobytu a možnosti žádat o vízum. Velice důležité informace zazněly od zástupců příbramské pobočky Úřadu práce. Kromě informací o možnosti dávek a podpory či hledání zaměstnání, tedy úkonů, které je možné učinit pouze s pracovníky Úřadu práce, jsme získali informace, že se připravuje zákon, ve kterém budou obsaženy všechny kroky, které úřad může příchozím nabídnout. Zároveň díky této schůzce mohu odpovědět na časté dotazy v oblasti ubytování – v rámci zmíněného připravovaného zákona se uvažuje o podpoře občanů, kteří ukrajinské rodiny ubytovávají ve svých objektech,“ uvedl po schůzce starosta Jan Konvalinka a dodal, že v nejbližších dnech bude připraven informativní materiál, který přinese potřebné informace, postupy a kontakty navázané přímo na náš region: „Celorepublikově je celá řada centrálních kontaktních materiálů, pro nás je důležité, aby se příchozí i ti, kteří pomoc nabízejí, dokázali orientovat přímo v našich podmínkách.“
Tématem první koordinační schůzky byly aktuální potřeby, mezi které patří také školství, tedy možnosti dětských skupin, mateřských a základních škol. „Město ještě dnes povede jednání s řediteli školských zařízení, kdy bude třeba zajistit speciální třídy pro ukrajinské děti. Zde je třeba zmínit také jazykové bariéry, je potřeba zajišťovat překladatele a jazykové kurzy. V tomto okamžiku jistě není od věci vyzvat všechny, kteří by v této oblasti mohli pomoci,“ zmínil starosta Konvalinka, přičemž dodal, že jazykové kurzy jsou řešeny také Úřadem práce a dalšími.
Koordinační schůzka přinesla řadu odpovědí, ale i dalších otázek a témat k řešení. Jde například o možnost finanční podpory prostřednictvím transparentního účtu, nebo o přerozdělování veřejné materiální sbírky. „Dnešní setkání bylo přínosné. Došlo k propojení řady organizací a odborů města, byla zodpovězena a vysvětlena řada otázek, a především vzešla řada úkolů a potřeb, o nichž budeme postupně v návaznosti na jejich řešení informovat. Úplným závěrem velice děkuji všem, kteří přikládají ruku k dílu, ať jde o organizace či jednotlivce, každá pomoc se počítá. Zároveň bych rád dodal, že k materiální sbírce vyhlášené městem Příbram se připojila řada okolních obcí. Děkuji,“ dodal Jan Konvalinka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/MěÚ Příbram
autor: Jakub Pečenka
Další články
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. …
ZAJÍMAVOSTI
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA
Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal...
Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala …
AKTUÁLNĚ
Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů
Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době …
AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy
S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita …
AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem
Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o …
ZAJÍMAVOSTI




