5. 5. svátek má Klaudie




Konvalinka: Ať nás rok 2023 mile překvapí!

31. prosince 2022   (06:38)
Konvalinka: Ať nás rok 2023 mile překvapí!
foto: Jan Konvalinka / se souhlasem

Dvaadvacátý rok je už vetchý stařík belhající se ke dveřím, aby nám o půlnoci naposledy zamával a stal se navždy minulostí. S půlnocí tu bude úplně nový chlapík, čerstvý, odpočatý a připravený nás překvapovat. Říká v novoročním přání starosta Příbrami Jan Konvalinka.


Vážení a milí, naplno se nám rozběhl poslední den tohoto roku. Připravujeme se na jeho závěr. Dnešní večer bude v domácnostech povětšinou bujarý, plný veselí, někde zase poklidný a u někoho pracovní. Ať už prožijeme dnešní večer jakkoliv, probudíme se zítra v novém čase.

Dvaadvacátý rok je už vetchý stařík belhající se ke dveřím, aby nám o půlnoci naposledy zamával a stal se navždy minulostí. S půlnocí tu bude úplně nový chlapík, čerstvý, odpočatý a připravený nás překvapovat. Neznáme ho. A se zkušeností s jeho předchůdci k němu přistupujeme opatrně, s obavami a nejistotou. Kolikrát už jsme si vzájemně přáli, aby byl nový rok lepší než ten starý, a ne zcela se to povedlo. Uplynulých dvanáct měsíců nebylo snadných. Vzpomeňme na to, jak pandemii čínského viru střídala válka na Ukrajině, s jejímiž důsledky se budeme potýkat ještě velmi dlouho. Skoro by se dalo říct, že dvaadvacátý rok nepřinesl nic dobrého. Své o tom ví i ti, kteří v uplynulých měsících a týdnech přišli o své blízké.
Jaký bude rok 2023? Málokdo si troufne odhadovat, obzvláště po zkušenostech z předchozích let, kdy se naděje začátku roku velmi záhy přeměnila na zklamání. Pramálo ovlivníme to, co se ve světě a kolem nás v třiadvacátém roce uděje. Nedokážeme se pořádně připravit na vše, co nás může potkat. Do knihy osudu či snad do božích plánů nikdo z nás nahlédnout neumí.
Jednu věc ale ovlivnit můžeme. Je to něco, co máme zcela ve vlastní režii a záleží jen na nás, zda to vůbec ještě dokážeme.

Několik posledních měsíců si všímám toho, jak narůstá uvnitř společnosti tlak. Lidé jsou vůči sobě více nevraživí, zlí. Ubývá lidskosti a do popředí se dostávají ty méně pěkné lidské vlastnosti. Hodně se nadává, dost se závidí, pomlouvá. Společnost se štěpí a lidé se vzájemně vzdalují. Hledá se rozdílné místo společného. A přitom je to strašná škoda...
Žijeme v nelehké době. Obklopuje nás nejistota, obavy z budoucnosti, máme možná strach z toho, co přinesou další měsíce. Životní úroveň mnohých z nás klesá, všechno je dražší a hůře dostupné. Společnost se necítí dobře. Vedlejším produktem tohoto stavu je to, že se k sobě chováme hůře a hůře.
Nepomůžeme ničemu a nikomu tím, že se k sobě budeme chovat zle. Naopak. Bude to jen horší. Měli bychom v těžkých časech držet více pospolu. Nesnažit se svůj vztek a frustraci vybíjet na ostatních. Pamatujme na to, že zlo plodí jen další zlo. Je nutné tomu zlu aspoň občas do cesty postavit kousek dobra, i kdyby to měla být úplná maličkost. Mnohdy stačí jen úsměv, drobná pomoc, pustit chodce na přechodu nebo jen nebýt permanentně naštvaní a zamračení. Funguje to a nic to nestojí. Vždy platilo, že čím víc dobra do "systému" vložíme, tím víc dobra se nám vrátí.
Vážení a milí, přeji vám do nového roku dostatek sil, odhodlání, tělesného i duševního zdraví, štěstí, lásky, přátelství a vykonaných dobrých skutků. Ať nás rok 2023 mile překvapí!

Jan Konvalinka, starosta Příbrami

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jan Konvalinka
autor: Jan Konvalinka








Související


Další články

Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek Scrollujete víc, než si myslíte? Vědci varují: krátká videa nám přepisují mozek Myslíte si, že máte svůj mobil pod kontrolou? Že pár minut na Reels, TikToku nebo … LIFESTYLE PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic PANIKA U HRANIC! Smrtící nákaza se blíží k Česku: africký mor prasat už jen desítky kilometrů od hranic Situace kolem afrického moru prasat (AMP) se v příhraničí dramaticky zhoršuje. … AKTUÁLNĚ Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Krevní challenge přinesla přes 200 odběrů, studenti darovali téměř 100 litrů krve Do Krevní challenge se zapojily střední školy z Příbramska. Během několika měsíců se … Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Změna počasí je za dveřmi. Přinese studená fronta tolik očekávané srážky? Tenhle týden začal příjemnými letními teplotami, ale blíží se změna počasí. Podle … AKTUÁLNĚ Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Vypadali jako elita trhu. Teď se řeší, kdo všechno přišel o miliony. Už několik dní se na sociálních sítích objevovaly varovné příběhy lidí, kteří … AKTUÁLNĚ Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Má váš pes čip? Bez registrace je to jen „mrtvý“ kus plastu pod kůží Povinné čipování psů v Česku platí už několik let, přesto tisíce majitelů dělají … NEPŘEHLÉDNĚTE Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? Megaknedlík budí pozornost. A Příbram už si tiše klade otázku: A kdy přijde k nám? V české gastronomii se občas objeví jídlo, které nerozdělí jen přílohu od masa, ale i … ZAJÍMAVOSTI Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Kraj dá potravinové bance peníze na provoz, jenom v Příbrami je sedmnáct sběrných míst Středočeský kraj dá letos na provoz Potravinové banky pro Prahu a střední Čechy 2,5 … Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Nejsušší jaro od roku 1961: úroda v ohrožení, vysoké riziko požárů Česká republika zažívá mimořádně suché období. Součet srážek za měsíce březen a duben … NEPŘEHLÉDNĚTE
Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Chcete vidět, jak se řídí moderní dálnice? Na D4 otevřou zákulisí D4 i operační centrum Via Salis Co se děje na dálnici, když jen projíždíte autem? Jak vypadá místo, odkud se hlídá … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz