Kontroly nových dálničních vinět zatím zjistily 1200 přestupků
2. února 2021 (13:25)
Téměř 1200 přestupků zatím zjistili policisté a celníci při kontrolách nových dálničních známek. Většinu přestupků vyřídili na místě pokutou, celkem na nich dosud vybrali přes 1,1 milionu korun. Šlo například o jízdu bez zakoupené známky nebo s neplatnou vinětou. ČTK to sdělil mluvčí projektu elektronických známek Martin Opatrný. Elektronické známky od letošního roku nahradily staré papírové kupony.
"Systém kontroly elektronických dálničních známek je dvojí. Mobilní a stacionární. V prvním případě jde o přenosné sady do vozidel policie a celníků, ve druhém o kamery na vybraných mýtných branách. Obojí dělá totéž. Snímá SPZ a vyhodnocuje, zda má řidič uhrazen dálniční poplatek či nikoliv," uvedl Opatrný. Mobilní sady jsou vybaveny tabletem, speciální kamerou a příslušenstvím. Policie má k dispozici 43 těchto sad a Celní správa 15.
Nový systém kontrol dálničních známek je podle ředitele dopravní policie Jiřího Zlého zjednodušením práce policistů, protože už není nutné ručně vkládat známky do databází. "V praxi tak bude mnohem jednodušší zjistit vozidlo, které neuhradilo dálniční poplatek, a tím i efektivnější postihování řidičů, kteří využívají dálnic bez zaplacení poplatku," uvedl Zlý.
Celní správě naopak podle serveru Radiožurnálu v minulých dnech sady nevyhovovaly, podle ní měly technické nedostatky a nefungovaly tak jak mají. Provozovatel systému Cendis však nefunkčnost aparátů odmítl s tím, že u policie fungují bez problémů. S celníky se nakonec společnost dohodla na úpravě kontrolních systémů. Zástupkyně mluvčí Generálního ředitelství cel Ivana Kurková k mobilním sadám nyní pouze uvedla, že se tím rozšířily možnosti hlídek pro kontrolách.
Staré dálniční známky přestaly platit na konci ledna. Nyní už je nutné pro cesty na dálnicích mít výhradně elektronickou vinětu, která je vázána na poznávací značku auta a není ji tak nutné lepit na přední sklo. Staré papírové známky je nutné z čelního skla odstranit.
Řidiči dosud koupili zhruba 1,4 milionu nových známek. K dostání jsou v e-shopu edalnice.cz, na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic. Jednou z novinek je možnost nastavit si platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem. Nezměnily se naopak ceny známek, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun.
Řidiči dosud koupili zhruba 1,4 milionu nových známek. K dostání jsou v e-shopu edalnice.cz, na pobočkách pošty, čerpacích stanicích Euro Oil a v samoobslužných kioscích u hranic. Jednou z novinek je možnost nastavit si platnost známky od přesně vybraného data na následujících 365 dní bez ohledu na kalendářní rok. U papírových kuponů platila roční známka 14 měsíců, výhradně však od prosince předcházejícího roku do konce ledna roku příštího. Známku je nyní možné zakoupit s až 90denním předstihem. Nezměnily se naopak ceny známek, roční stojí 1500 korun, 30denní 440 korun a desetidenní je za 310 korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
pribram.cz
pribram.cz
autor: Jakub Pečenka
Další články
Na Jineckých Hřebenech byl slavnostně požehnán obraz svaté Barbory
V prostoru pozorovatelny na Jineckých Hřebenech nad stále využívaným cvičištěm armády …
FOTOGALERIE
Závislostí přibývá. Odborníci varují, že přesun agendy pod zdravotnictví může přijít v nejhorší možnou chvíli
Počet lidí se závislostmi roste, a to napříč věkem i regiony. U mladých je nárůst …
AKTUÁLNĚ
Bajkeři, děti i nejmenší na odrážedlech: BSK GIRO Pičín znovu rozjede Brdy
Brdské lesy se opět promění v jednu velkou cyklistickou arénu. Oblíbený závod horských …
SPORT
Na Svaté Hoře byl uveden nový farář. Arcibiskup Přibyl předal klíče P. Vítu Uhrovi
Při poslední květnové nedělní večerní mši převzal nový farář P. Vít Uher symbolické …
AKTUÁLNĚ
Velké finále přípravek OFS Příbram přivede na stadion Na Litavce téměř šest desítek týmů. Fotbal spojí sport, zábavu i pomoc potřebným
Sobota 6. června bude na stadionu Na Litavce celý den patřit těm nejmenším fotbalistům …
SPORT
Bílá invaze nad brdskými loukami. Všimli jste si těchto nápadných motýlů?
Pokud jste se poslední dobou vydali na procházku po brdských a podbrdských loukách, …
POZNÁVÁME BRDY
Některé byty se neprodají ani po půl roce. Proč?
Ještě před pár lety stačilo vystavit byt na internet a během několika dnů byl prodaný. …
PR
ALKAFEST se vrací na Nový rybník. Příbram čeká den plný hudby, zábavy a setkávání bez bariér
Do areálu Nového rybníka v Příbrami míří v sobotu 6. června další ročník oblíbeného …
KULTURA
Tipy na víkend: Bleší a farmářské trhy, tradiční pouť i program pro sportovce
Tento víkend se bude v centru Příbrami konat hned několik trhů a jarmarků. Na …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Tanky, výbuchy i premiéra CV90. Bahna 2026 promění Brdy v obří bojiště
Už tuto sobotu 6. června se v Brdech u Strašic uskuteční Bahna 2026 – Den pozemního …
AKTUÁLNĚ





