15. 10. svátek má Tereza

Kontejnery v Dobříši mizí, třídí se do pytlů

29. září 2019   (07:50)
Kontejnery v Dobříši mizí, třídí se do pytlů

Majitelé nemovitostí v blízkosti kontejnerů si stěžovali na hluk a nepořádek. Nyní se třídí do pytlů. Tento nový systém má však také své odpůrce


Povědomí o ochraně životního prostředí se neustále zlepšuje. Třídění odpadu je pro Čechy dnes již samozřejmostí. Barevné nádoby jsou umísťovány tak, aby měl každý možnost se k nim pohodlně a rychle dostat. Podle dostupných údajů dnes cesta ke kontejnerům trvá průměrně dvě minuty volné chůze. Přibývá však měst, která se rozhodla třídit jinak. Ruší kontejnery a nahrazují je barevnými pytli. Mezi nimi je i Dobříš. Tam se díky této změně staly odpady velkým tématem a dalo by se říci, že rozdělily obyvatele na dva tábory.

Proč vůbec město k takovému kroku přistoupilo? Zeptali jsme se Miroslava Sochora, radního města Dobříš za KDU-ČSL a nezávislé kandidáty.

Jak město Dobříš k pytlovému svozu tříděného odpadu přišlo?
Dobříš má některé čtvrti podobné těm příbramským. Jedná se hlavně o starou dělnickou zástavbu, kde domky těsně přiléhají k úzkým uličkám a vilkové čtvrti. V těchto místech bylo velmi problematické najít místo pro kontejnery na tříděný odpad. Navíc si majitelé nemovitostí v blízkosti kontejnerů stěžovali na nepořádek, hluk, černé skládky v jejich okolí a také na nebezpečí požáru.

O zavedení tohoto svozu rozhodlo dobříšské zastupitelstvo?
Ano. Mnohokrát se toto téma řešilo na zasedáních zastupitelstva v minulém funkčním období. Nepomáhalo každodenní objíždění kontejnerů firmou, která má v Dobříši na starost svoz odpadu, ani instalace fotopastí v blízkosti kontejnerů.

Prý jste se nechali inspirovat na Moravě.
Ano, pytlový svoz, takzvaný systém Door to door, je běžný na Moravě, ale i na západ od našich hranic – například v Itálii, Rakousku či Francii. V porovnání s kontejnery, tzv. zvony, se v pytlích objevuje výrazně méně nežádoucích příměsí.

Jak tento systém tedy přesně funguje?
Každý dům dostane pytle, do kterých se ukládá tříděný odpad. Do jednoho papír, do druhého plast, do třetího tetrapak a kov. Od 1. října 2019 bude sloučen plast s tetrapakem a kovem. Svozová firma pytle odveze a do poštovní schránky vloží nové prázdné. V rámci testovacího projektu byl tento systém zaveden od roku 2017 do konce roku 2018 v již zmiňované čtvrti Malá Strana. V této oblasti byly zároveň odstraněny všechny kontejnery na tříděný odpad.

Je tento systém levnější než vyvážení klasických zvonů?
Tento systém je o něco dražší. Naopak sebraná surovina je výrazně čistší (ušetří se tedy při dotřiďování na třídící lince) a město ušetřilo i na každodenním objíždění míst a sbírání toho, co lidé nechali mimo.

Bylo testování úspěšné?
Ano, proto také zastupitelstvo schválilo rozšíření pytlového svozu na všechny rodinné domy v Dobříši, a to od ledna 2019. Po půl roce provozu se ukázalo, že systém má dobré výsledky. Při srovnání s prvním pololetím roku 2018 se svezlo o 99 tun méně směsného odpadu a podařilo se posbírat o 8 % více plastu, o 9 % více papíru a o celých 39 % více tetrapakových obalů od nápojů. Každý dům získal za šest měsíců provozu nového systému recipročně 13 prázdných pytlů za 13 naplněných tříděným odpadem.

Na základě koaliční dohody stran se nyní připravuje spuštění nového Motivačního a evidenčního odpadového systému. Ten by měl finančně zvýhodnit ty, kteří poctivě třídí. Sleva může být až 70 % ze základního poplatku. Ušetřit by mělo i samotné město, které v roce 2018 dotovalo svoz odpadu částkou téměř dva miliony korun.

Jaké jsou ohlasy na motivační systém?
Pozitivní i negativní. Jsou občané, které systém oslovil a jsou tací, co nám říkají, že se do systému nezapojí. Je to jejich právo a i pro ně nabízíme řešení třídění odpadu tak, jak byli zvyklí.

„Díky nařízení EU, které je platné i pro Českou republiku, se musíme připravit na konec skládkování. Ve Středočeském kraji se veškerý odpad bude nově vozit k Mělníku do spalovny a cena za likvidaci směsného komunálního odpadu tak dramaticky naroste,“ dodává Miroslav Sochor.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Pečené kaštany jsou nejen pochoutkou, ale také zdrojem vitamínů Kaštanovník se dožívá i několika set let a dorůstá do velikosti až 30 metrů. 15. října 2019   (11:50) Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku Městské kulturní centrum sídlí v budově Špalíčku V minulém týdnu byla otevřena nová kancelář Městského kulturního centra, které v našem městě funguje od září letošního roku. 15. října 2019   (09:12) Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Mě nikam nevezmou, mám amputované prsty u nohy Bezdomovec Jan přišel o oba rodiče a zůstal sám. Spí venku a je přesvědčen, že kvůli svému handicapu je nezaměstnatelný 15. října 2019   (06:47) Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Afghánec, který jednoho muže pobodal a druhého zabil, byl dopaden Cizí státní příslušník jednu osobu pobodal, druhou zavraždil. 14. října 2019   (19:46) Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Mastnota, špína a zbytky potravin. Hygienici si oběd raději nedali Provozovatel místo spropitného dostal pokutu 14. října 2019   (19:03) Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Nevešel se s návěsem pod most, zablokoval silnici na hodiny Řidič pravděpodobně nerespektoval dopravní značení 14. října 2019   (18:37) Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem Navštívil osm států, prošlapal jedny boty a přežil otravu jídlem „V Norsku jsem potkal kluka, který dojíždí do školy devět hodin. Říkal, že když cesta trvá méně než tři hodiny, tak si ani nerozepíná bundu,“ vypráví Matěj Kratochvíl, který se právě vrátil z pěší cesty na nejservernější cíp Evropy 14. října 2019   (16:02) Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Babí léto pokračuje. Ráno očekávejte mlhy, přes den bude kolem dvaceti stupňů Na Příbramsku panuje podzim a melancholické babí léto. 14. října 2019   (12:31) Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Svodka událostí: Zfetovaní řidiči, odcizené jízdí kolo a vykradený sklep Přinášíme seznam případů, které řeší příbramští policisté 14. října 2019   (10:17) Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Macík: Po Maroku můžu říct, že s Karlem se dá letět mnohem rychleji než s Frantou Martin Macík po velkém dobrodružství zdolal Rallye du Maroc, nejnáročnější test před Dakarem 2020 14. října 2019   (08:59)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz