Kontejnery v Dobříši mizí, třídí se do pytlů
29. září 2019 (07:50)
Majitelé nemovitostí v blízkosti kontejnerů si stěžovali na hluk a nepořádek. Nyní se třídí do pytlů. Tento nový systém má však také své odpůrce
Povědomí o ochraně životního prostředí se neustále zlepšuje. Třídění odpadu je pro Čechy dnes již samozřejmostí. Barevné nádoby jsou umísťovány tak, aby měl každý možnost se k nim pohodlně a rychle dostat. Podle dostupných údajů dnes cesta ke kontejnerům trvá průměrně dvě minuty volné chůze. Přibývá však měst, která se rozhodla třídit jinak. Ruší kontejnery a nahrazují je barevnými pytli. Mezi nimi je i Dobříš. Tam se díky této změně staly odpady velkým tématem a dalo by se říci, že rozdělily obyvatele na dva tábory.
Proč vůbec město k takovému kroku přistoupilo? Zeptali jsme se Miroslava Sochora, radního města Dobříš za KDU-ČSL a nezávislé kandidáty.
Jak město Dobříš k pytlovému svozu tříděného odpadu přišlo?
Dobříš má některé čtvrti podobné těm příbramským. Jedná se hlavně o starou dělnickou zástavbu, kde domky těsně přiléhají k úzkým uličkám a vilkové čtvrti. V těchto místech bylo velmi problematické najít místo pro kontejnery na tříděný odpad. Navíc si majitelé nemovitostí v blízkosti kontejnerů stěžovali na nepořádek, hluk, černé skládky v jejich okolí a také na nebezpečí požáru.
O zavedení tohoto svozu rozhodlo dobříšské zastupitelstvo?
Ano. Mnohokrát se toto téma řešilo na zasedáních zastupitelstva v minulém funkčním období. Nepomáhalo každodenní objíždění kontejnerů firmou, která má v Dobříši na starost svoz odpadu, ani instalace fotopastí v blízkosti kontejnerů.
Prý jste se nechali inspirovat na Moravě.
Ano, pytlový svoz, takzvaný systém Door to door, je běžný na Moravě, ale i na západ od našich hranic – například v Itálii, Rakousku či Francii. V porovnání s kontejnery, tzv. zvony, se v pytlích objevuje výrazně méně nežádoucích příměsí.
Jak tento systém tedy přesně funguje?
Každý dům dostane pytle, do kterých se ukládá tříděný odpad. Do jednoho papír, do druhého plast, do třetího tetrapak a kov. Od 1. října 2019 bude sloučen plast s tetrapakem a kovem. Svozová firma pytle odveze a do poštovní schránky vloží nové prázdné. V rámci testovacího projektu byl tento systém zaveden od roku 2017 do konce roku 2018 v již zmiňované čtvrti Malá Strana. V této oblasti byly zároveň odstraněny všechny kontejnery na tříděný odpad.
Je tento systém levnější než vyvážení klasických zvonů?
Tento systém je o něco dražší. Naopak sebraná surovina je výrazně čistší (ušetří se tedy při dotřiďování na třídící lince) a město ušetřilo i na každodenním objíždění míst a sbírání toho, co lidé nechali mimo.
Bylo testování úspěšné?
Ano, proto také zastupitelstvo schválilo rozšíření pytlového svozu na všechny rodinné domy v Dobříši, a to od ledna 2019. Po půl roce provozu se ukázalo, že systém má dobré výsledky. Při srovnání s prvním pololetím roku 2018 se svezlo o 99 tun méně směsného odpadu a podařilo se posbírat o 8 % více plastu, o 9 % více papíru a o celých 39 % více tetrapakových obalů od nápojů. Každý dům získal za šest měsíců provozu nového systému recipročně 13 prázdných pytlů za 13 naplněných tříděným odpadem.
Na základě koaliční dohody stran se nyní připravuje spuštění nového Motivačního a evidenčního odpadového systému. Ten by měl finančně zvýhodnit ty, kteří poctivě třídí. Sleva může být až 70 % ze základního poplatku. Ušetřit by mělo i samotné město, které v roce 2018 dotovalo svoz odpadu částkou téměř dva miliony korun.
Jaké jsou ohlasy na motivační systém?
Pozitivní i negativní. Jsou občané, které systém oslovil a jsou tací, co nám říkají, že se do systému nezapojí. Je to jejich právo a i pro ně nabízíme řešení třídění odpadu tak, jak byli zvyklí.
„Díky nařízení EU, které je platné i pro Českou republiku, se musíme připravit na konec skládkování. Ve Středočeském kraji se veškerý odpad bude nově vozit k Mělníku do spalovny a cena za likvidaci směsného komunálního odpadu tak dramaticky naroste,“ dodává Miroslav Sochor.
Proč vůbec město k takovému kroku přistoupilo? Zeptali jsme se Miroslava Sochora, radního města Dobříš za KDU-ČSL a nezávislé kandidáty.
Jak město Dobříš k pytlovému svozu tříděného odpadu přišlo?
Dobříš má některé čtvrti podobné těm příbramským. Jedná se hlavně o starou dělnickou zástavbu, kde domky těsně přiléhají k úzkým uličkám a vilkové čtvrti. V těchto místech bylo velmi problematické najít místo pro kontejnery na tříděný odpad. Navíc si majitelé nemovitostí v blízkosti kontejnerů stěžovali na nepořádek, hluk, černé skládky v jejich okolí a také na nebezpečí požáru.
O zavedení tohoto svozu rozhodlo dobříšské zastupitelstvo?
Ano. Mnohokrát se toto téma řešilo na zasedáních zastupitelstva v minulém funkčním období. Nepomáhalo každodenní objíždění kontejnerů firmou, která má v Dobříši na starost svoz odpadu, ani instalace fotopastí v blízkosti kontejnerů.
Prý jste se nechali inspirovat na Moravě.
Ano, pytlový svoz, takzvaný systém Door to door, je běžný na Moravě, ale i na západ od našich hranic – například v Itálii, Rakousku či Francii. V porovnání s kontejnery, tzv. zvony, se v pytlích objevuje výrazně méně nežádoucích příměsí.
Jak tento systém tedy přesně funguje?
Každý dům dostane pytle, do kterých se ukládá tříděný odpad. Do jednoho papír, do druhého plast, do třetího tetrapak a kov. Od 1. října 2019 bude sloučen plast s tetrapakem a kovem. Svozová firma pytle odveze a do poštovní schránky vloží nové prázdné. V rámci testovacího projektu byl tento systém zaveden od roku 2017 do konce roku 2018 v již zmiňované čtvrti Malá Strana. V této oblasti byly zároveň odstraněny všechny kontejnery na tříděný odpad.
Je tento systém levnější než vyvážení klasických zvonů?
Tento systém je o něco dražší. Naopak sebraná surovina je výrazně čistší (ušetří se tedy při dotřiďování na třídící lince) a město ušetřilo i na každodenním objíždění míst a sbírání toho, co lidé nechali mimo.
Bylo testování úspěšné?
Ano, proto také zastupitelstvo schválilo rozšíření pytlového svozu na všechny rodinné domy v Dobříši, a to od ledna 2019. Po půl roce provozu se ukázalo, že systém má dobré výsledky. Při srovnání s prvním pololetím roku 2018 se svezlo o 99 tun méně směsného odpadu a podařilo se posbírat o 8 % více plastu, o 9 % více papíru a o celých 39 % více tetrapakových obalů od nápojů. Každý dům získal za šest měsíců provozu nového systému recipročně 13 prázdných pytlů za 13 naplněných tříděným odpadem.
Na základě koaliční dohody stran se nyní připravuje spuštění nového Motivačního a evidenčního odpadového systému. Ten by měl finančně zvýhodnit ty, kteří poctivě třídí. Sleva může být až 70 % ze základního poplatku. Ušetřit by mělo i samotné město, které v roce 2018 dotovalo svoz odpadu částkou téměř dva miliony korun.
Jaké jsou ohlasy na motivační systém?
Pozitivní i negativní. Jsou občané, které systém oslovil a jsou tací, co nám říkají, že se do systému nezapojí. Je to jejich právo a i pro ně nabízíme řešení třídění odpadu tak, jak byli zvyklí.
„Díky nařízení EU, které je platné i pro Českou republiku, se musíme připravit na konec skládkování. Ve Středočeském kraji se veškerý odpad bude nově vozit k Mělníku do spalovny a cena za likvidaci směsného komunálního odpadu tak dramaticky naroste,“ dodává Miroslav Sochor.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: mir
Další články
Noci bez úlevy: Česko svírá tropické vedro, padnout může i historický rekord
Zatímco přes den teploty šplhají k skoro čtyřicetistupňovým hodnotám, úlevu …
AKTUÁLNĚ
Nakupujete na Temu nebo AliExpressu? Levné balíčky z Číny čekají další změny
Objednávání levného zboží z čínských internetových obchodů se v posledních letech …
ZAJÍMAVOSTI
Vědci poprvé zkusili omladit lidské oko. Začal test, který může změnit medicínu.
Zní to jako sci‑fi, ale je to realita. Ve Spojených státech dostal první člověk …
ZDRAVOTNICTVÍ
Němec, běžec, manažer. A nový Příbramák. Ramon vysvětluje proč
Když se v Příbrami mluví o tom, že lidé odcházejí, málokdy slyšíme opačný příběh. A …
ROZHOVOR
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ




