20. 7. svátek má Ilja

Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí

28. srpna 2014   (11:37)
Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí

Úroda základních obilovin se čeká vyšší než v předchozím roce


Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí, v uplynulém týdnu výrazně postoupila sklizeň ozimé i jarní pšenice. Ozimé pšenice už zbývá sklidit jen necelých deset procent a jarní pšenice zhruba jedna čtvrtina. Sklizeň už je téměř všechen ječmen, naopak nejvíce ještě zbývá sklidit ovsa, přibližně ještě jednu třetinu. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství. Ve statistikách je místy zahrnuta i oblast Prahy, která však tvoří méně než pět procent osetých ploch. Minulý tok bylo touto dobou v kraji sklizeno 94 procent osetých ploch, letos je to o dvě procenta méně, řekla ČTK ředitelka krajské agrární komory Hana Vandělíková.

I když bylo minulý rok touto dobou sklizeno téměř stejné množství osetých ploch jako letos, současné deštivé počasí průběh zpomalí. Výši výnosů by to ale ovlivnit nemělo. "Jak se zdá, tak oproti loňskému roku jsou výnosy výrazně lepší. A to i v loňském roce byly výnosy poměrně slušné," uvedla Vandělíková. Nejvíce se ředitelky středočeským zemědělcům vyplatí kvůli odbytu pěstovat obilí a řepka, naopak za poslední roky ubylo na polích brambor a luskovin.

Výnos řepky se zvýšil o osminu

Průměrné výnosy obilovin jsou nyní ve středních Čechách 6,34 tuny na hektar, pšenice ozimá zatím vynesla 6,77 tuny na hektar a pšenice jarní 6,21 tuny na hektar. Sklizeň řepky už je u konce, její výnos činí 4,03 tuny na hektar. Loni to bylo 3,48 tuny na hektar. U konce je také sklizeň ječmene ozimého, který letos vynesl 5,558 tuny na hektar, loni to bylo 4,49 tuny na hektar.

V celé ČR se podle posledních odhadů předpokládá úroda základních obilovin ve výši 7,056.000 tun. V porovnání s loňským rokem se zvýší o 232.000 tun, což je nárůst o 3,4 procenta. Úroda řepky se má pohybovat kolem 1,452.000 tun a zvýší se meziročně asi o 0,6 procenta. Počítá se také s meziročním nárůstem sklizně máku na 20.000 tun, což je téměř o 45 procent více než loni.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: sxc

autor: sbe jptDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz