6. 12. svátek má Mikuláš

Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí

28. srpna 2014   (11:37)
Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí
foto: sxc

Úroda základních obilovin se čeká vyšší než v předchozím roceKonec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí, v uplynulém týdnu výrazně postoupila sklizeň ozimé i jarní pšenice. Ozimé pšenice už zbývá sklidit jen necelých deset procent a jarní pšenice zhruba jedna čtvrtina. Sklizeň už je téměř všechen ječmen, naopak nejvíce ještě zbývá sklidit ovsa, přibližně ještě jednu třetinu. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství. Ve statistikách je místy zahrnuta i oblast Prahy, která však tvoří méně než pět procent osetých ploch. Minulý tok bylo touto dobou v kraji sklizeno 94 procent osetých ploch, letos je to o dvě procenta méně, řekla ČTK ředitelka krajské agrární komory Hana Vandělíková.

I když bylo minulý rok touto dobou sklizeno téměř stejné množství osetých ploch jako letos, současné deštivé počasí průběh zpomalí. Výši výnosů by to ale ovlivnit nemělo. "Jak se zdá, tak oproti loňskému roku jsou výnosy výrazně lepší. A to i v loňském roce byly výnosy poměrně slušné," uvedla Vandělíková. Nejvíce se ředitelky středočeským zemědělcům vyplatí kvůli odbytu pěstovat obilí a řepka, naopak za poslední roky ubylo na polích brambor a luskovin.

Výnos řepky se zvýšil o osminu

Průměrné výnosy obilovin jsou nyní ve středních Čechách 6,34 tuny na hektar, pšenice ozimá zatím vynesla 6,77 tuny na hektar a pšenice jarní 6,21 tuny na hektar. Sklizeň řepky už je u konce, její výnos činí 4,03 tuny na hektar. Loni to bylo 3,48 tuny na hektar. U konce je také sklizeň ječmene ozimého, který letos vynesl 5,558 tuny na hektar, loni to bylo 4,49 tuny na hektar.

V celé ČR se podle posledních odhadů předpokládá úroda základních obilovin ve výši 7,056.000 tun. V porovnání s loňským rokem se zvýší o 232.000 tun, což je nárůst o 3,4 procenta. Úroda řepky se má pohybovat kolem 1,452.000 tun a zvýší se meziročně asi o 0,6 procenta. Počítá se také s meziročním nárůstem sklizně máku na 20.000 tun, což je téměř o 45 procent více než loni.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: ČTK
autor: sbe jpt

Další články

O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok. Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při … Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům Švenda: Podpora bytové výstavby není o tom, že někam prostě nechám plácnout dům V Seifertově ulici naproti poliklinice Ravak by mohly vyrůst nové bytové domy. O … Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Opilá řidička nabourala do stromu, její spolujezdkyně nepřežila Policisté prošetřují okolnosti tragické nehody, která se stala v neděli v noci na … Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Čeká nás pravé zimní počasí, celý týden bude mrznout i sněžit Meteorologové upozorňují na to, že v noci a ráno se může ojediněle tvořit náledí nebo … Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Řezníci odtajnili recept na nejlepší zabijačkový guláš Blíží se doba tradičních domácích zabijaček. Bez čeho by se ale ta pravá jistě … Komerční sdělení V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance V příbramské firmě se chystají testovat i očkované zaměstnance Od 22. listopadu platí pro zaměstnavatele povinnost testovat pracovníky bez očkovaní. Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Krejčí: Zasněžování na Monínci bude pokračovat a před Vánoci bude sjezdovka v provozu po celé délce Lyžování na Monínci o víkendu přilákalo stovky lidí.
Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Je bronzová neděle, čas zapálit dvě svíce na adventním věnci Druhá adventní neděle neboli bronzová reprezentuje lásku a Ježíškovy jesličky, …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz