14. 10. svátek má Agáta

Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí

28. srpna 2014   (11:37)
Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí

Úroda základních obilovin se čeká vyšší než v předchozím roce


Konec žní ve Středočeském kraji zbrzdí deštivé počasí, v uplynulém týdnu výrazně postoupila sklizeň ozimé i jarní pšenice. Ozimé pšenice už zbývá sklidit jen necelých deset procent a jarní pšenice zhruba jedna čtvrtina. Sklizeň už je téměř všechen ječmen, naopak nejvíce ještě zbývá sklidit ovsa, přibližně ještě jednu třetinu. Vyplývá to z údajů ministerstva zemědělství. Ve statistikách je místy zahrnuta i oblast Prahy, která však tvoří méně než pět procent osetých ploch. Minulý tok bylo touto dobou v kraji sklizeno 94 procent osetých ploch, letos je to o dvě procenta méně, řekla ČTK ředitelka krajské agrární komory Hana Vandělíková.

I když bylo minulý rok touto dobou sklizeno téměř stejné množství osetých ploch jako letos, současné deštivé počasí průběh zpomalí. Výši výnosů by to ale ovlivnit nemělo. "Jak se zdá, tak oproti loňskému roku jsou výnosy výrazně lepší. A to i v loňském roce byly výnosy poměrně slušné," uvedla Vandělíková. Nejvíce se ředitelky středočeským zemědělcům vyplatí kvůli odbytu pěstovat obilí a řepka, naopak za poslední roky ubylo na polích brambor a luskovin.

Výnos řepky se zvýšil o osminu

Průměrné výnosy obilovin jsou nyní ve středních Čechách 6,34 tuny na hektar, pšenice ozimá zatím vynesla 6,77 tuny na hektar a pšenice jarní 6,21 tuny na hektar. Sklizeň řepky už je u konce, její výnos činí 4,03 tuny na hektar. Loni to bylo 3,48 tuny na hektar. U konce je také sklizeň ječmene ozimého, který letos vynesl 5,558 tuny na hektar, loni to bylo 4,49 tuny na hektar.

V celé ČR se podle posledních odhadů předpokládá úroda základních obilovin ve výši 7,056.000 tun. V porovnání s loňským rokem se zvýší o 232.000 tun, což je nárůst o 3,4 procenta. Úroda řepky se má pohybovat kolem 1,452.000 tun a zvýší se meziročně asi o 0,6 procenta. Počítá se také s meziročním nárůstem sklizně máku na 20.000 tun, což je téměř o 45 procent více než loni.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: text: ČTK
foto: sxc

autor: sbe jptDalší články

Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Nevidomý masér: Při vážné autonehodě přišel o zrak, chuť i čich. Chuť do života ale neztratil Zatímco spousta lidí by to psychicky nezvládla, Jiří Oktábec se s nepřízní osudu dokázal obdivuhodně vyrovnat a úsměv z tváře mu nikdy nezmizel. 14. října 2019   (06:16) Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Smetanka lékařská: Bylinka na rakovinu, která roste všude Nyní je vhodná doba pro sběr pampeliškového kořene 13. října 2019   (19:01) Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Huť Barbora se pravděpodobně dostaví z Norských fondů Na huť se přijeli podívat odborníci z Norska. „Když viděli, že se na Příbramsku o technické památky umíme postarat, dali našemu projektu zelenou,“ uvedl RSDr. Josef Hála 13. října 2019   (15:28) V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného V Novém rybníce plavalo zhruba 7 metráků lína obecného Z dvaceti nasazených kaprů jich zbyla zhruba polovina 13. října 2019   (11:40) Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Rostou. Sezona houbaření není u konce, lidé stále nosí plné koše Houby stále rostou ve velkém, a pokud nepřijdou v příštích dnech mrazivá rána, můžeme se ještě těšit na plné košíky. 13. října 2019   (08:33) Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Opětovné zavedení střeleb z minometů zachrání brdská vřesoviště Střelby z minometů podpořila i Agentura ochrany přírody a krajiny České republiky. Současný způsob užívání posádkového cvičiště neumožňuje dostatečné narušení povrchu pro zachování vřesoviště 13. října 2019   (06:45) V Příbrami teklo víno proudem V Příbrami teklo víno proudem Organizátoři Vinného koštu o přeložení akce na jiný termín neuvažovali. 12. října 2019   (19:58) Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše Dopravní nehoda uzavřela dálnici D4, jedno z vozidel skončilo na střeše V místě se tvořily několikakilometrové kolony 12. října 2019   (17:43) Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Hasiči se museli slaňovat ke zraněnému horolezci Adrenalinový zážitek má za sebou skupina horolezců 12. října 2019   (15:32) Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Zfetovaný řidič pod vlivem pervitinu při zběsilé jízdě naboural do několika aut. Nakonec atakoval vůz městské policie Policejní akce skončila v objektu příbramského „Křižáku.“ 12. října 2019   (11:58) NepřehlédněteKodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz