Konec velkých techničáků znemožňuje zjistit, kolik mělo ojeté auto majitelů
19. března 2024 (10:35)
foto: pixabay
Od letošního roku byly technické průkazy nahrazeny jen jedním a informace o předchozích majitelích není k dispozici ani on-line na stránkách ministerstva dopravy či v jeho speciální aplikaci, která obsahuje informace z velkého technického průkazu.
Lživé informace o počtu majitelů prodávaných ojetých aut stály loni kupující v Česku ve svém důsledku zhruba tři miliardy korun navíc. U zhruba třetiny aut je totiž falešně uvedeno, že měla pouze jednoho majitele, což navyšuje jejich cenu asi o pět procent. Loni se v Česku prodalo 671.000 ojetých aut při průměrné ceně přes 300.000 Kč. Vyplývá to z údajů společnosti Cebia.
"Pokud vezmeme v potaz, že se loni prodalo 671.000 ojetých aut při průměrné ceně 304.700 Kč, dojdeme prostou matematikou k tomu, že loni kupující přeplatili skutečnou hodnotu prodaných ojetých aut o 3,07 miliardy korun, což je obrovská suma,“ uvedl ředitel Cebie Martin Pajer.
Zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů, není přitom jednoduché. Dosud bylo možné prostřednictvím originálního velkého technického průkazu aspoň zjistit, kolik mělo auto předchozích majitelů v České republice. Od letošního roku však byly technické průkazy nahrazeny jen jedním a informace o předchozích majitelích není k dispozici ani on-line na stránkách ministerstva dopravy či v jeho speciální aplikaci, která obsahuje informace z velkého technického průkazu.
Podle Cebie se bude podíl aut, u nichž prodejci lžou o počtu předchozích majitelů, zvyšovat. "Hodně lidí na to slyší a možnost ověřit si pravdivost takové informace je velice omezená. Podvodníkům to hraje do karet,“ dodal Pajer s tím, že lidé by se měli více zajímat o havárie a poškození či skutečný stav najetých kilometrů.
Prodej ojetých osobních aut na českém trhu loni vzrostl o 1,5 procenta na 671.000 vozů. Průměrná cena se zvýšila o 5,8 procenta na 304.700 Kč. Prodávala se zejména auta s českým původem. Počet aut dovezených v loňském roce klesl o 4,5 procenta na 153.913 vozů.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Při nehodě u Višňové se zranili dva lidé
•Řidička, která autem srazila popeláře v Rosovicích, ještě nebyla vyslechnuta
•Popeláře při vyvážení kontejnerů v Rosovicích srazilo auto, řidička ujela
Další články
Nový Knín slaví 250 let včelařské školy. Dorazí i Marie Terezie a Vojta Nedvěd
Unikátní kapitolu českého včelařství připomene o víkendu Nový Knín. Právě před 250 …
ZAJÍMAVOSTI
Demence nemusí přijít tak brzy. Tři rizikové faktory rozhodují o celých 13 letech života
Demenci dnes neumíme zastavit, ale podle nové studie ji dokážeme výrazně oddálit. Až o …
ZDRAVOTNICTVÍ
Novela stavebního zákona zrychluje výstavbu. Přírodu ale může stát víc, než se zdá
Novela stavebního zákona, kterou poslanci schválili v červenci, má zrychlit povolování …
POLITIKA
Srpnové zatmění Slunce: krátká tma uprostřed léta. Co uvidíme a kdy zvednout oči k nebi
Ve středu 12. srpna 2026 nás čeká jeden z nejhezčích nebeských úkazů — částečné …
ZAJÍMAVOSTI
Při dalším poklesu Orlíku začne Povodí Vltavy využívat zásobu vody ze Slap
Hladiny všech toků klesají a situace začíná být kritická. Pokud hladina Orlické …
AKTUÁLNĚ
Tropické teploty v práci. Kdy musí zaměstnavatel zajistit pitný režim a ochranné nápoje
Letní vedra mohou výrazně ovlivnit pracovní podmínky. Pokud teploty na pracovišti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Pronajmout si dnes byt? Nejvíc letí malé. A zrekonstruované mizí nejrychleji
Nájemné dál roste a lidé mění své preference. Největší zájem je o menší byty, které se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Série požárů na Příbramsku: Sucho a silný vítr komplikují žně, v Boroticích platí třetí stupeň poplachu
Žně na Příbramsku dnes dramaticky komplikuje extrémní sucho a silný vítr, které …
AKTUALIZOVÁNO
Procházka lesem může skončit nebezpečným nálezem. Policie radí: Na munici nesahejte!
Je čas prázdnin a dovolených a tak se v přírodě pohybuje více lidí než jindy. S tím …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Středočeský kraj rozdělí 7,4 mil. Kč na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči
Na domácí paliativní a ošetřovatelskou péči poskytne Středočeský kraj 15 organizacím …
AKTUÁLNĚ




