Konec telefonních budek. O2 je neplánuje dál provozovat
19. června 2020 (19:49)
Veřejné telefonní budky by měly v příštím roce skončit. Rada Českého telekomunikačního úřadu tento týden rozhodla, že je stát jako takzvanou univerzální službu přestane dotovat. Operátor O2 je v takovém případě neplánuje dál provozovat, nyní má 1150 budek.
"V případě neuložení povinnosti neplánujeme tyto telefonní budky nadále provozovat. Kromě snižujícího se počtu hovorů jsou dalším důvodem k rušení vysoké nároky na údržbu a boj s vandalismem. Výnosy z volání by tak ani zdaleka nepokryly náklady na údržbu a provoz. Proto budeme raději investovat do rozvoje služeb, které lidé skutečně využijí," řekla ČTK mluvčí O2 Lucie Jungmannová.
Ombudsman Stanislav Křeček na začátku června oznámil, že záměr ČTÚ zrušit od příštího roku povinnost provozovat veřejné telefonní automaty prověří. Podle něj takovému kroku musí předcházet důsledné ověření, že služba skutečně není potřebná nebo že je dostatečně zajištěna jinak.
"Chápu, že jsou modernější prostředky elektronické komunikace a veřejnost upouští od využívání telefonních automatů, jejichž provoz je víc a víc nákladnější. Mám ale za to, že v některých oblastech, zejména nepokrytých dostatečným mobilním signálem, a v určitých, například krizových, situacích mají telefonní automaty stále své místo a opodstatnění. Před jejich zrušením má být nade vší pochybnost ověřeno, že je veřejnost nepotřebuje, existuje jejich alternativa, či že jsou dostatečně dostupné na komerčním základě. Nestačí jen argumentovat narůstající finanční nákladností jejich provozu," uvedl Křeček.
Už na konci minulého roku operátor O2 zrušil 2750 telefonních automatů, které provozoval komerčně mimo univerzální službu, tedy bez dotace státu. Přístroje i budky dodavatelská společnost postupně demontovala a zajistila jejich ekologickou likvidaci. Letos O2 provozuje budky už jen v obcích do 200 obyvatel. Jeden automat stát dotuje zhruba 9000 korunami ročně.
Nejvíce telefonních automatů provozovala O2 na přelomu století, kdy fungovalo přes 30.000 budek. Od té doby se jejich počet kvůli klesajícímu využití v souvislosti s nástupem mobilních technologií snižuje.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK_Jakub Pečenka
ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka
Další články
Vrchní soud potvrdil muži z Příbramska 15 let vězení za otravu matky metanolem
Za otrávení své matky metanolem si muž z Příbramska odpyká 15 let vězení. Trest mu v …
AKTUÁLNĚ
Sen o Bali skončil ztrátou 50 tisíc. Policie varuje před nákupem zájezdů přes sociální sítě
Vidina exotické dovolené, slunce a odpočinku se dvěma ženám během chvíle proměnila v …
KRIMI
Dálnice D4 je neustále pod kontrolou dronů a umělé inteligence
Nová část dálnice D4, která vznikla jako první český dálniční projekt formou PPP, má …
DOPRAVA
Petr Svoboda z Příbrami chce do Survivoru. Maká každý den a výzvy plní i podle fanoušků
Petr Svoboda z Příbrami má sen, který by většina lidí vzdala po prvním pokusu. On ne. …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Parkovací dům v Příbrami se konečně plní. Proč je venkovní parkoviště dražší a co město chystá dál
Parkovací dům u vlakového a autobusového nádraží byl jedním z nejsledovanějších …
POLITIKA
Bydlení nejen v Příbrami: Mladí už na vlastní byt jen tak nedosáhnou
Ještě před pár lety se otázka bydlení brala jako něco, co se prostě vyřeší. Člověk …
NÁZOR
Nová neonatologická sekce v Příbrami nabídne intenzivní péči i větší soukromí rodičům
Oblastní nemocnice Příbram dokončuje přestavbu části porodnice, díky níž vznikne …
Auta v Milínské ulici blokují dopravu po srážce
Dopravní nehoda dvou osobních vozů se stala v Milínské ulici v Příbrami před 14. …
AKTUALIZOVÁNO
Jaro začalo smolně. Příbram u lídra držela krok, rozhodl vlastní gól
FK Příbram vstoupila do jarní části Chance Národní ligy bojovným výkonem na hřišti …
VIDEO
Na středočeských silnicích v únoru zemřelo šest lidí, na Příbramsku tři
Na silnicích středočeského kraje zemřelo v únoru při dopravních nehodách šest lidí. …
DOPRAVA





