28. 10. je státní svátek
Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší

20. října 2020   (13:25)
Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší
foto: pribram.cz

Kolikrát si ještě budeme měnit čas na hodinkách? Zavedení jednotného času se zřejmě ještě nějakou dobu neuskuteční.


O víkendu si pospíme o hodinu déle. Standardní (lidem známý zimní) čas v roce 2020 nastane v noci 25. října. Ručičku u hodin posuneme ze 3:00 na 2:00. Od nedělního rána se budeme vzbouzet do světla už od 6:00 hodin, a naopak tma vystřídá světlo kolem 17:00 hodin. Do Vánoc nám možná budou dny připadat krátké. Od konce vánočního času se ale den bude postupně znovu prodlužovat. A kolikrát vlastně ještě budeme čas na hodinkách dvakrát ročně o hodinu pootáčet?

Příští rok, tedy v roce 2021, si měli Češi, a i zbytek Evropy měnit čas na hodinkách naposledy. Ovšem situace vypadá, že se tak konat nebude. Evropská komise zatím s jasným verdiktem nepřišla. Navíc se ani členské státy po zhruba roce a půl ani nerozhodly, jaký ze dvou časů chtějí ponechat.
V Česku je střídání letního a zimního času praktikováno už po dobu 40 let. Europoslanci používání jednotného času odhlasovali v březnu 2019. Jednotlivé státy pak dostaly možnost volby, který čas jim vyhovuje. Z výsledků se měl udělat „unijní“ kompromis a směrnici schválit Rada Evropské unie. Ta se k záležitosti ale za rok a půl ještě nedostala.
Mluvčí ministerstva dopravy se k situaci vyjádřil slovy: „Jednání na toto téma na úrovni Evropské unie prakticky neprobíhají, mimo jiné i z důvodu koronaviru. Nelze tak vyloučit, že bude muset být zrušení střídání času odloženo.“

A proč vůbec dochází ke změnám v čase?

Střídání času bylo zavedeno zejména kvůli úsporám na elektrice. Díky posunu bylo denního světlo na dobu denní aktivity člověka více a tím byla snížena spotřeba svícení umělým světlem. Poprvé se letní čas zavedl v období první světové války, kdy byla elektřina drahá a nebyl jí dostatek. To už ale v dnešní době neplatí. Energetici jsou toho názoru, že změna času v praxi nemá na spotřebu elektrické energie žádný vliv.
Letní čas je zaveden v celé evropské Unii a v dalších zemích světa včetně USA či Kanady. V Evropské Unii probíhá změna času ve stejný den, vždy poslední neděli v březnu a v říjnu. V jiných zemích jsou data rozdílná.
Horečné debaty o co nejrychlejší zavedení jednoho času jsou momentálně pasé. Zatím to tedy vypadá, že své hodinky budeme muset minimálně ještě příští rok seřizovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního … Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami. Policisté zvýší dohled na hřbitovech Policisté zvýší dohled na hřbitovech Stejně jako v předchozích letech se policisté a městští strážníci, v souvislosti s … ALKA zve na výstavu fotografií v rámci projektu Dostat se do obrazu ALKA zve na výstavu fotografií v rámci projektu Dostat se do obrazu Výstavu můžete zhlédnout až do 30. listopadu v knihovně Jana Drdy, v prosinci pak v … Komerční sdělení
Podvodné stránky pošty z uživatelů vylákají až 1500 Kč týdně Podvodné stránky pošty z uživatelů vylákají až 1500 Kč týdně Prvotním kontaktem s kyberzločinci jsou podvodné odkazy na sociálních sítích nebo v …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz