31. 7. svátek má Ignác
Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší

20. října 2020   (13:25)
Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší
foto: pribram.cz

Kolikrát si ještě budeme měnit čas na hodinkách? Zavedení jednotného času se zřejmě ještě nějakou dobu neuskuteční.


O víkendu si pospíme o hodinu déle. Standardní (lidem známý zimní) čas v roce 2020 nastane v noci 25. října. Ručičku u hodin posuneme ze 3:00 na 2:00. Od nedělního rána se budeme vzbouzet do světla už od 6:00 hodin, a naopak tma vystřídá světlo kolem 17:00 hodin. Do Vánoc nám možná budou dny připadat krátké. Od konce vánočního času se ale den bude postupně znovu prodlužovat. A kolikrát vlastně ještě budeme čas na hodinkách dvakrát ročně o hodinu pootáčet?

Příští rok, tedy v roce 2021, si měli Češi, a i zbytek Evropy měnit čas na hodinkách naposledy. Ovšem situace vypadá, že se tak konat nebude. Evropská komise zatím s jasným verdiktem nepřišla. Navíc se ani členské státy po zhruba roce a půl ani nerozhodly, jaký ze dvou časů chtějí ponechat.
V Česku je střídání letního a zimního času praktikováno už po dobu 40 let. Europoslanci používání jednotného času odhlasovali v březnu 2019. Jednotlivé státy pak dostaly možnost volby, který čas jim vyhovuje. Z výsledků se měl udělat „unijní“ kompromis a směrnici schválit Rada Evropské unie. Ta se k záležitosti ale za rok a půl ještě nedostala.
Mluvčí ministerstva dopravy se k situaci vyjádřil slovy: „Jednání na toto téma na úrovni Evropské unie prakticky neprobíhají, mimo jiné i z důvodu koronaviru. Nelze tak vyloučit, že bude muset být zrušení střídání času odloženo.“

A proč vůbec dochází ke změnám v čase?

Střídání času bylo zavedeno zejména kvůli úsporám na elektrice. Díky posunu bylo denního světlo na dobu denní aktivity člověka více a tím byla snížena spotřeba svícení umělým světlem. Poprvé se letní čas zavedl v období první světové války, kdy byla elektřina drahá a nebyl jí dostatek. To už ale v dnešní době neplatí. Energetici jsou toho názoru, že změna času v praxi nemá na spotřebu elektrické energie žádný vliv.
Letní čas je zaveden v celé evropské Unii a v dalších zemích světa včetně USA či Kanady. V Evropské Unii probíhá změna času ve stejný den, vždy poslední neděli v březnu a v říjnu. V jiných zemích jsou data rozdílná.
Horečné debaty o co nejrychlejší zavedení jednoho času jsou momentálně pasé. Zatím to tedy vypadá, že své hodinky budeme muset minimálně ještě příští rok seřizovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Jana Fedorová

Další články

U Památníku Vojna vznikne Alej svobody U Památníku Vojna vznikne Alej svobody Vojna byla táborem nucených prací, v jednu chvíli zde bylo i více než 1400 vězňů. Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Při rozhovorech jsem viděla desítky plačících odsouzených, říká vězeňská kaplanka Třikrát týdně dochází do objektu příbramské věznice kaplanka Mgr. Vendula Glancová. … Nepřehlédněte Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Vliv na funkci štítné žlázy má dědičnost, životní prostředí a styl života Funkcí štítné žlázy je vytvářet hormony, které ovlivňují celé naše tělo. Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Sjezd z dálnice D4 na Skalce omezila nehoda fabie, tři zranění Řidič ve vysoké rychlosti nezvládl odbočovací manévr a skončil v příkopu. Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Večerní prohlídka povede i do pokoje, kde nocoval František Ferdinand d'Este Vycházku do budovy Báňského ředitelství v Příbrami povede 5. srpna architekt Michal … Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU Příbramská nemocnice stále neví, jestli získá prostředky z dotační výzvy REAC-EU O několika miliardách z první výzvy prozatím rozhodovala rychlost kliknutí v rámci … Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Bude je bavit házená? V Příbrami pokračují prázdninové tréninky pro děti Sportovní setkání pro všechny věkové kategorie pořádá třikrát týdně na venkovních … Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Zdražování paliv ve Středočeském kraji pokračuje, benzin je nejdražší od prosince 2014 Benzin Natural 95 je u čerpacích stanic ve Středočeském kraji nejdražší za šest a půl … Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Policisté zadrželi recidivistu, který má na svědomí 12 vloupaček v Příbrami a Obecnici Muži hrozí tříletý pobyt za mřížemi.
V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce V příbramské nemocnici začne v říjnu rozsáhlá rekonstrukce Nejprve bude zdemolována a znovu postavena budova N, která bude širší a především i …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz