vývoj COVID-19
30. 11. 2020
Bezděkov 1
Bohostice 5
Bohutín 7
Borotice 1
Bratkovice 2
Březnice 24
Bukovany 2
Čenkov 3
Cetyně 4
Chotilsko 1
Chrást 1
Chraštice 1
Čím 1
Daleké Dušníky 2
Dobříš 54
Dolní Hbity 5
Drahlín 3
Drásov 2
Drevníky 1
Drhovy 1
Dubenec 2
Dublovice 7
Dubno 2
Háje 2
Hluboš 3
Hvožďany 3
Jablonná 1
Jesenice 2
Jince 6
Kamýk n. V. 8
Klučenice 3
Kňovice 1
Korkyně 1
Kosova H. 7
Krásná H. 4
Láz 5
Lazsko 2
Lešetice 1
Lhota u Pb 6
M. Hraštice 9
Milín 20
Mokrovraty 1
Nalžovice 8
Nechvalice 4
Nečín 6
Nedrahovice 3
Nepomuk 2
Nová Ves p. P. 19
Nové Dvory 1
Nový Knín 9
Obecnice 9
Obořiště 5
Ohrazenice 1
Pečice 4
Petrovice 3
Pičín 1
Počepice 11
Podlesí 5
Příbram 205
Příčovy 5
Prosen. L. 3
Prosenická Lhota 3
Rosovice 2
Rožmitál p. T. 52
Rybníky 6
Sedlčany 75
Sedlec-Prč. 26
Sedlice 3
Smolotely 1
Solenice 3
Stará Huť 9
Starosedlský H. 1
Suchodol 1
Svaté Pole 2
Svatý Jan 7
Tochovice 6
Tušovice 3
Velká Lečice 3
Věšín 7
Višňová 3
Voznice 3
Vrančice 5
Vranovice 2
Vševily 2
Vys. Chlumec 8
Vysoká u Příbramě 2
Zduchovice 3
Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší

20. října 2020   (13:25)
Končí letní a nastane obvyklý zimní čas. Noc na neděli bude o hodinu delší

Kolikrát si ještě budeme měnit čas na hodinkách? Zavedení jednotného času se zřejmě ještě nějakou dobu neuskuteční.


O víkendu si pospíme o hodinu déle. Standardní (lidem známý zimní) čas v roce 2020 nastane v noci 25. října. Ručičku u hodin posuneme ze 3:00 na 2:00. Od nedělního rána se budeme vzbouzet do světla už od 6:00 hodin, a naopak tma vystřídá světlo kolem 17:00 hodin. Do Vánoc nám možná budou dny připadat krátké. Od konce vánočního času se ale den bude postupně znovu prodlužovat. A kolikrát vlastně ještě budeme čas na hodinkách dvakrát ročně o hodinu pootáčet?

Příští rok, tedy v roce 2021, si měli Češi, a i zbytek Evropy měnit čas na hodinkách naposledy. Ovšem situace vypadá, že se tak konat nebude. Evropská komise zatím s jasným verdiktem nepřišla. Navíc se ani členské státy po zhruba roce a půl ani nerozhodly, jaký ze dvou časů chtějí ponechat.
V Česku je střídání letního a zimního času praktikováno už po dobu 40 let. Europoslanci používání jednotného času odhlasovali v březnu 2019. Jednotlivé státy pak dostaly možnost volby, který čas jim vyhovuje. Z výsledků se měl udělat „unijní“ kompromis a směrnici schválit Rada Evropské unie. Ta se k záležitosti ale za rok a půl ještě nedostala.
Mluvčí ministerstva dopravy se k situaci vyjádřil slovy: „Jednání na toto téma na úrovni Evropské unie prakticky neprobíhají, mimo jiné i z důvodu koronaviru. Nelze tak vyloučit, že bude muset být zrušení střídání času odloženo.“

A proč vůbec dochází ke změnám v čase?

Střídání času bylo zavedeno zejména kvůli úsporám na elektrice. Díky posunu bylo denního světlo na dobu denní aktivity člověka více a tím byla snížena spotřeba svícení umělým světlem. Poprvé se letní čas zavedl v období první světové války, kdy byla elektřina drahá a nebyl jí dostatek. To už ale v dnešní době neplatí. Energetici jsou toho názoru, že změna času v praxi nemá na spotřebu elektrické energie žádný vliv.
Letní čas je zaveden v celé evropské Unii a v dalších zemích světa včetně USA či Kanady. V Evropské Unii probíhá změna času ve stejný den, vždy poslední neděli v březnu a v říjnu. V jiných zemích jsou data rozdílná.
Horečné debaty o co nejrychlejší zavedení jednoho času jsou momentálně pasé. Zatím to tedy vypadá, že své hodinky budeme muset minimálně ještě příští rok seřizovat.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: pixabay.com

autor: Jana Fedorová

Další články

Řidiči si mohou ode dneška kupovat elektronické dálniční známky Řidiči si mohou ode dneška kupovat elektronické dálniční známky Digitální známky nahradí dosavadní papírové kupony, jejich cena zůstává stejná. 1. prosince 2020   (06:16) Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník Otakar Mrkvička mladší byl nadaný malíř, ilustrátor, scénograf i divadelník Jeho otec byl známým příbramským fotografem a majitelem ateliéru. Původně ale chtěl být malířem. Syn Ota po něm zdědil všechny vlohy a splnil tak nejen svůj sen, ale i otcův. 30. listopadu 2020   (18:59) Středočeská muzea a galerie se otevřou po koronavirové pauze Středočeská muzea a galerie se otevřou po koronavirové pauze Příbramské hornické muzeum od čtvrtka zpřístupní všechny expozice včetně podzemí, možné budou i jízdy důlním vláčkem. 30. listopadu 2020   (15:56) Čas barborek je tady. Jak na to, aby do Vánoc vykvetly? Čas barborek je tady. Jak na to, aby do Vánoc vykvetly? Rozkvetlé barborky by na Štědrý den neměly chybět v žádné domácnosti. Podobně jako věnec se čtyřmi svíčkami jsou barborky oblíbeným symbolem nadcházejících svátků 30. listopadu 2020   (12:36) Ženu srazilo auto, nehodu oznámila až po čtyřech dnech Ženu srazilo auto, nehodu oznámila až po čtyřech dnech Policisté pátrají po svědcích nehody. 30. listopadu 2020   (10:07) Zloděj se vloupal do auta a usnul, vzbudil ho až majitel Zloděj se vloupal do auta a usnul, vzbudil ho až majitel Nyní mu hrozí, že bude usínat za zdmi věznice až osm let. 30. listopadu 2020   (09:53) Otevření hospod je na spadnutí, pivovary ale už sčítají letošní ztráty Otevření hospod je na spadnutí, pivovary ale už sčítají letošní ztráty Ve čtvrtek 3. prosince mohou po měsíci a půl do restaurací opět přijít hosté. Jak se druhá vlna restrikcí podepsala na celoročním hospodaření malých pivovarů na Příbramsku? 30. listopadu 2020   (08:37) Dvacka, granule, deky. I tak přispějete na lepší život koček a psů v útulcích Dvacka, granule, deky. I tak přispějete na lepší život koček a psů v útulcích Nemohou si o ně napsat, ale mají je také. Předvánoční charitativní sbírky pomohou plnit přání našich čtyřnohých přátel. 30. listopadu 2020   (06:19) Příbram zahájila advent on-line, v novodobé historii podruhé bez lidí Příbram zahájila advent on-line, v novodobé historii podruhé bez lidí Před pěti lety znemožnil zahájení adventu anonym, který hrozil bombou. V letošním roce omezila účast lidí pandemie koronaviru. 29. listopadu 2020   (16:47)
Základní školy se připravují na příchod všech ročníků Základní školy se připravují na příchod všech ročníků Výuka na základních školách se vrací do prezenční formy. Jistá omezení ale budou i nadále. 29. listopadu 2020   (14:39)
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz