26. 5. svátek má Filip




Končí Bohemia Energy, největší alternativní dodavatel energií v ČR

13. října 2021   (12:08)
Končí Bohemia Energy, největší alternativní dodavatel energií v ČR
foto: ilustr/pixabay

Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst energií na velkoobchodních trzích.


Končí Bohemia Energy, největší uskupení alternativních dodavatelů energií v Česku. Skupina se zhruba 900.000 odběrných míst se rozhodla ukončit podnikatelskou činnost a dodávky elektřiny a plynu zákazníkům společností Bohemia Energy, Comfort Energy, Energie ČS, Europe Easy Energy a X Energie. Požádá Energetický regulační úřad o zrušení licencí všech výše uvedených společností. Firma o tom dnes informovala ČTK. Uvedla, že zákazníci se nemusí obávat, že by zůstali bez energií, dodávky jim zajistí takzvaný dodavatel poslední instance - tj. hlavní dodavatel na daném distribučním území. Podle společnosti je důvodem přetrvávající extrémní růst energií na velkoobchodních trzích.

"Bylo to nejtěžší rozhodnutí, které jsme museli udělat. Bohemia Energy jsme založili před více než 15 lety a naším posláním bylo být vždy spolehlivým a výhodným dodavatelem energií. Důvěra více než milionu zákazníků byla ohromným závazkem a posouvala nás neustále kupředu k poskytování co nejlepších služeb," řekl dnes majitel skupiny Bohemia Energy Jiří Písařík. Podle dat Operátora trhu s elektřinou dodávala skupina ke konci srpna elektřinu přes 600.000 zákazníků, plyn pak necelým 300.000.
Pro zákazníky společnosti Amper Market, která do skupiny také patří, hledá Bohemia Energy podle oznámení řešení. "Chci se omluvit za komplikace klientům Amper Market, eventuálně Europe Easy Energy. Amper Market jsem Bohemia Energy v 2018 prodal se stoprocentně nakoupenou elektřinou," napsal na twitter bývalý majitel Amper Market Jan Palaščák.
Bohemia Energy uvedla, že prioritou celé skupiny je nyní poskytnout součinnost zákazníkům při přechodu k novému dodavateli a najít pro ně nejvhodnější možné řešení. Nadále mohou využít kontaktní infolinky či e-maily a zároveň jsou průběžně aktualizovány webové stránky jednotlivých společností se všemi potřebnými informacemi, uvedla firma. "Novou smlouvu s jakýmkoliv dodavatelem je nutné uzavřít do šesti měsíců. Případný odběr elektřiny nebo plynu je po tomto období považován za neoprávněný a hrozí nejen přerušení dodávek energií, ale i vymáhání náhrady za vzniklé škody a případně i odmontování elektroměru nebo plynoměru," píše na svém webu Energetický regulační úřad.

Dodavatelem poslední instance jsou v případě dodávek elektrické energie v současné době v závislosti na konkrétním regionu společnosti E.ON Energie (jižní části ČR), Pražská energetika (Praha a nejbližší okolí) a ČEZ Prodej (střed a sever ČR). U plynu pak E.ON Energie (Jihočeský kraj), Pražská plynárenská (Praha a nejbližší okolí) a innogy Energie (zbytek ČR).

Dodávka elektřiny i plynu dodavatelem poslední instance může trvat nejdéle šest měsíců. V této lhůtě je nutné, aby zákazník uzavřel novou smlouvu o dodávce. Pokud se tak nestane, může dodavatel poslední instance dodávku elektřiny i plynu ukončit.
Velkoobchodní ceny elektřiny a plynu v poslední době vystoupaly do rekordní výše, některé ceníky dodavatelů zdražují o desítky procent či dokonce násobně. Kromě dopadu na spotřebitele způsobila situace problémy také některým dodavatelům. Před několika dny opustila Bohemia Energy také slovenský trh, kde měla její firma Slovakia Energy zhruba 300.000 odběrných míst. Zdůvodnila to právě vývojem velkoobchodních cen energií a také státní regulací cen. Také odběratelé tamní Slovakia Energy si mohou vybrat nového dodavatele, nebo zajištění dodávek ze zákona převezmou určené firmy, kterými jsou největší hráči na trhu.

Tržby energetické skupiny Bohemia Energy loni meziročně vzrostly o sedm procent na 23,1 miliardy korun. Podle výsledků zveřejněných ve Sbírce stoupl čistý zisk mateřské Bohemia Energy entity o třetinu na 647,2 milionu korun. Majitel firmy Jiří Písařík s rodinou je podle loňského žebříčku časopisu Forbes 32. nejbohatším Čechem s majetkem 7,3 miliardy korun.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Thajsko hlásí objev století: gigantický dinosaurus, o kterém nikdo netušil Thajsko hlásí objev století: gigantický dinosaurus, o kterém nikdo netušil Vědci v Thajsku oznámili objev, který otřásl paleontologickým světem. Identifikovali … ZAJÍMAVOSTI Za Hluboší skončilo auto na boku, silnice byla uzavřena Za Hluboší skončilo auto na boku, silnice byla uzavřena V pondělí odpoledne zasahovaly složky integrovaného záchranného systému na silnici … AKTUALIZOVÁNO Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Policisté na Příbramsku loni pátrali po 14 dětech Pomněnkový den připomíná zmizelé děti. Policisté na Příbramsku loni pátrali po 14 dětech Každoročně si 25. května lidé po celém světě připomínají Mezinárodní den pohřešovaných … ZAJÍMAVOSTI Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Na většině středočeských stanic měřících přes 30 let padly v neděli teplotní rekordy Ve Středočeském kraji v neděli 24. května padly teplotní rekordy na 13 z 16 stanic s … NEPŘEHLÉDNĚTE Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Půlstoletí od premiéry: „Na samotě u lesa“ slaví 50 let. Kultovní film má kořeny na Příbramsku Rok 2026 přináší významné výročí jednoho z nejmilovanějších českých filmů. Komedie Na … ZAJÍMAVOSTI Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Chodec po střetu s autem v Brodské ulici odešel. Policie ho teď hledá Příbramští dopravní policisté pátrají po chodci, který se stal účastníkem dopravní … AKTUÁLNĚ Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady Obřadní síň v Ernestinu září novotou. Příbram dokončila kompletní rekonstrukci a chystá první obřady Historická budova Zámeček-Ernestinum má za sebou další výraznou proměnu. Obřadní síň, … Vážná nehoda cyklistky u Krásné Hory: Ženu s těžkým zraněním transportoval do nemocnice vrtulník Vážná nehoda cyklistky u Krásné Hory: Ženu s těžkým zraněním transportoval do nemocnice vrtulník Na silnici u Krásné Hory nad Vltavou došlo v neděli v podvečer k vážné dopravní nehodě … AKTUÁLNĚ Lucie Pudilová vyzvala šampionku Szabovou! Příbramská bojovnice míří na titulový zápas na Štvanici Lucie Pudilová vyzvala šampionku Szabovou! Příbramská bojovnice míří na titulový zápas na Štvanici Příbramská rodačka Lucie Pudilová si řekla o zápas, který může změnit její … SPORT
Toxický kolega v práci? Jak si nastavit hranice a nenechat si zničit psychiku Toxický kolega v práci? Jak si nastavit hranice a nenechat si zničit psychiku Stačí jeden problematický člověk a atmosféra na pracovišti se může rychle změnit v … LIFESTYLE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz