12. 7. svátek má Bořek

Komunisty nenáviděná Drtinova rozhledna má za sebou zajímavou historii

25. ledna 2024   (11:04)
Komunisty nenáviděná Drtinova rozhledna má za sebou zajímavou historii
foto: Milan Suchý / se souhlasem

Nádherné výhledy do okolí Vltavy si zde užívali Suk s Jiráskem. Během padesátých let bylo třeba rozhlednu opravit. Kvůli působení Františka Drtiny v Masarykově vládě a jeho syna Prokopa v pozdější vládě Edvarda Beneše nebyla se svým jménem valně přijata mezi komunisty a v roce 1967 byla režimem stržena.


Původní rozhledna na vrchu Besedná (496 m) na Chotilsku byla postavena v roce 1926. Po několika desetiletích se vyhlídka dočkala nového kabátku a byla znovuotevřena na jaře 2015. Dílo architekta Jiřího Ondřicha je takřka stejné jako sesterská rozhledna na Boubíně na Šumavě. Od té se liší pouze střechou, která se podobá původní Drtinově rozhledně.

Stavba je zakončena vyhlídkovou plošinou ve výšce dvaceti metrů. Za dobrého počasí se kromě středních Čech můžete pokochat i výhledem na Prahu, Benešovsko, Sedlčansko a na vrcholky Brd.
Nová Drtinova rozhledna se slavnostně otevřela o Velikonocích v roce 2015. Doplnila tak nabídku turistických zajímavostí v okolí. Zakončuje totiž Drtinovu naučnou stezku, na jejímž druhém konci je rozhledna na Veselém vrchu nad Mokrskem.
Původní rozhledna na vrchu Besedná byla postavena v roce 1926 na počest tamějšího rodáka prof. Františka Drtiny z Hněvšína. Drtina však nebyl jediný, kdo na Besednou rád chodíval. Vrchol navštěvovali také jeho přátelé jako Alois Jirásek, Josef Suk či Julius Zeyer. Na stavbu se vybralo prostřednictvím veřejné sbírky, na kterou přispěl i tehdejší prezident Československa T.G. Masaryk částkou 10.000 Kčs.
Původní rozhledna na vrchu Besedná byla …
foto: Původní Drtinova rozhledna z roku 1926/drtinovarozhledna.cz/PR

Během padesátých let bylo třeba rozhlednu opravit. Kvůli působení Františka Drtiny v Masarykově vládě a jeho syna Prokopa v pozdější vládě Edvarda Beneše nebyla rozhledna se svým jménem valně přijata mezi komunisty a v roce 1967 byla režimem stržena.
Citace z článku napsaného Josefem Šámalou k slavnostnímu otevření v časopise Vltavské Proudy (jak jej uvádí Miroslav Král v knize Živohošťská farnost, její historie a současnost).
„Bude to hold prvnímu bojovníku, bude to hold největšímu synu Povltaví – bude to hold všeho lidu géniovi.... Dr. Drtina byl chloubou české filozofické vědy, dr. Drtina má ohromné zásluhy o náš čsl. Stát i o naše Povltaví.... Proto červenec bude u nás zasvěcen památce našeho velikého mrtvého – a my malí a nepatrní přijdeme v onen červencový den poklonit se na Besednou tomuto velikému duchu, českému hloubavému mysliteli, velikému géniovi, jehož kolébka stála tam dole pod námi – v malé útulné vísce Hněvšíně...."
Trvalo tak dlouhá desetiletí, než se na Besedné opět mohli turisté podívat nad koruny stromů tam, kam teče Vltava a jak krásné jsou Brdy. Dnes je Drtinova rozhledna otevřena non-stop. Pod vrcholem se nachází malé parkoviště u silnice, avšak doporučujeme pěší výlet například z nedalekého Nového Knína.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Tomáš Pečenka








Související


Další články

Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Policie a INSID vyrážejí do akce. Přísné kontroly autobusů a kamionů budou po celé republice Na českých silnicích začínají rozsáhlé dopravně-bezpečnostní kontroly zaměřené na … DOPRAVA Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Čtrnáctiletá Helenka z Příbramska píše básně, moderuje akce a natáčí film o šikaně Ve čtrnácti letech má za sebou zkušenosti, které mnozí získávají až v dospělosti. … ZAJÍMAVOSTI Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Pozor na konzervované párky. Veterináři varují před zdravotním rizikem pro alergiky Státní veterinární správa (SVS) varuje spotřebitele před konzervovanými vepřovými … AKTUÁLNĚ Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Sterilizace holubů: některá města ji už zkoušejí. V Příbrami se zatím čeká, řešením má být nový holubník u hřbitova Holubi patří dlouhodobě mezi nejčastější městské živočišné problémy. Ve větších … NEPŘEHLÉDNĚTE Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Okamžik, kdy se buňka „rozhodne“ pro rakovinu. Čeští vědci ho dokázali zachytit Čeští vědci z CEITEC Masarykovy univerzity a Přírodovědecké fakulty MU oznámili … ZDRAVOTNICTVÍ Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Proč se lidé bojí zavolat realitnímu makléři? Za těch několik let jsme v kanceláři REMAX Nova vyslechli stovky příběhů. Jeden z nich … PR Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Autobus zdarma sveze rodiny na dětská představení do Lesního divadla Skalka Návštěvu letních pohádek v Lesním divadle Skalka usnadní rodinám s dětmi bezplatná … AKTUÁLNĚ Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny Středočeský kraj dá půl milionu korun na ozdravný pobyt dětí z Ukrajiny. Dva týdny v … AKTUÁLNĚ Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Příbramský Senior Point má nové hřiště na pétanque Senior Point v Příbrami, který letos slaví deset let své činnosti, rozšířil nabídku … AKTUÁLNĚ
Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Vzácná orchidej dobývá nové lokality uvnitř Brd Prstnatec Fuchsův patří mezi naše nejkrásnější orchideje. Na první pohled zaujme … POZNÁVÁME BRDY
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz