Komplikace při stavbě přelivu na Orlíku přinesou zdržení v řádu týdnů
11. května 2023 (06:08)
foto: Povodí Vltavy
Bezpečnostní přeliv za 1,78 miliardy korun má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních.
Nynější komplikace při stavbě bezpečnostního přelivu na Orlické přehradě přinesou zdržení v řádu týdnů, znamenají však jen dílčí omezení, řekl mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán. Podle vydání deníku Právo prostor pro stavbu přelivu zaplavila voda. Stavbaři zjišťují, kudy do stavební jámy prosakuje a jak problém odstranit. Bezpečnostní přeliv za 1,78 miliardy korun má snížit zatížení vodního díla při extrémních povodních.
"Porucha na Orlíku samozřejmě určité zdržení představuje, zatím to vypadá v řádu týdnů," řekl Roldán. Podle něj jde jen o dílčí omezení, protože v části stavby na návodní straně práce pokračují stejným tempem. "Navíc harmonogram stavby je ještě na tři a půl roku nejméně, takže se nedá říct, že by šlo o zásadní zdržení," dodal Roldán. Nadále tak podle něj platí, že práce potrvají do roku 2026.
Stavbaři budují bezpečnostní přeliv od předloňského roku, vzniká mimo těleso hráze poblíž administrativní budovy. Má mít tři pole hrazená segmentovými uzávěry, zakrytou část a železobetonový skluz dlouhý 367 metrů a široký 16 metrů. Cílem je především zvýšit zabezpečení přehrady před účinky velkých vod a posílit protipovodňovou ochranu na dolním toku Vltavy pro více než 240.000 obyvatel a jejich majetek. Díky doplňkovému přelivu Orlická přehrada bezpečně zvládne desetitisíciletou povodeň, která odpovídá průtoku 5300 metrů krychlových za vteřinu.
Přípravy projektu začaly už po ničivých záplavách v roce 2002, kdy Orlík dokázal pozdržet kulminaci povodně na dolním toku Vltavy a Labe o 17 hodin. Přehrada byla tehdy vystavena podstatně většímu zatížení, než s jakým projektanti počítali. Odborníci zpracovali 14 variant technických řešení, na studiích se podíleli i zahraniční experti. Stavba byla zahájena v říjnu 2021.
Orlická přehrada je největším vodním dílem v ČR. Její stavba začala v roce 1954 a hlavní část prací pokračovala až do roku 1961. V minulosti prošla mnoha zkouškami, těmi nejnáročnějšími byly právě povodně v letech 2002 a 2006.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Jakub Pečenka
Související
•Duben byl bohatý na srážky a chladnější než obvykle
•Aktivita klíšťat je vysoká až mimořádná. Umíte se nezvaného hosta správně zbavit?
•V noci na úterý hrozí mráz, může poškodit zeleninu a kvetoucí stromy
Další články
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram vstoupí do 57. ročníku ve znamení Anglie
Hudební festival Antonína Dvořáka Příbram se v roce 2026 uskuteční už po …
Dejte si pauzu od alkoholu. Statistiky z příbramských silnic mluví jasně
Je tady měsíc, který každoročně prověřuje pevnou vůli tisíců lidí. Do dalšího ročníku …
V lomu Amerika zemřel muž. Po pádu zůstal zaklíněný v koruně stromu
Hasiči, záchranáři a policité ve čtvrtek 5. února zasahovali v bývalém lomu Velká …
Řidiči se u Milína srazili a nakonec volali policii kvůli chybějícímu řidičáku
Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 5. února krátce před půl druhou odpoledne na …
Takového pacienta tu ještě neměli. Netopýr s obříma ušima unikl kočce, nyní se o letouna starají ve stanici
Ve zvířecí kartotéce Záchranné stanice Ochrany fauny ČR v Hrachově se poprvé objevil …
Pozor na parfém XENA – může ohrozit zdraví a obsahuje zakázané látky
Ministerstvo zdravotnictví ČR varuje spotřebitele před parfémovou vodou XENA, PARFUM …
Cizinci podle policie páchají méně zločinů než dřív. Nejčastěji je to ohrožení pod vlivem návykové látky
Kriminalita cizinců ve Středočeském kraji loni meziročně klesla. Cizinci spáchali 1036 …
Budíček ve tři ráno, o padesát procent víc soli. Proč nejsou ulice v Příbrami suché?
Když začne padat sníh nebo se tvoří námraza, vyrážejí technické služby Příbram do …
Nepřehlédněte
Nový vedoucí lékař urgentního příjmu: Jsem rád, že jsem právě v Příbrami
MUDr. Pavel Poláček je novou tváří příbramské nemocnice. Má bohaté zkušenosti ze …
ROZHOVOR
Příbram se chystá na podnikatelský ples roku
Okresní hospodářská komora v Příbrami zve všechny milovníky společenských večerů na …




