25. 7. svátek má Jakub




Kolvín v bílém: Když rozkvete divoká zahrada Brd

POZNÁVÁME BRDY
19. dubna 2025   (06:52)
Dalších 7 fotografií v galeriiKolvín v bílém: Když rozkvete divoká zahrada Brd
foto: Rozkvetlý Kolvín. / Karel Hutr

V dnešním putování brdskými lesy odbočíme od jižních Brd a navštívíme zcela odlišný biotop. Je jaro a to mě pokaždé poněkud zamíchá kartami. Přehodnotím plány i dávno zamýšlených fotografických motivů a soustředím se na další jarní květy.


V tuto dobu nastal čas navštívit místa, kde začínají vykvétat trnky, višně, slivoně a pak hrušky, jabloně a hlohy. Takovým ideálním místem, kde najdete všechny tyto stromy a keře, je Kolvín.


Tohle místo je na jaře, ale i na podzim, kouzelné. A víte proč? Je tady pestrá skladba mnoha druhů stromů a keřů. Každý z nich tak vykvete v jinou dobu nebo pak na podzim zabarvuje listy také v jiný čas.

O dokonalý obraz kvetoucí jarní přírody se na Kolvíně postarají ovocné stromy, které tu dožívají v dávno opuštěných sadech a zahradách včetně jejich zplanělých potomků. Kromě ovocných stromů jsou pro Kolvín charakteristické rozsáhlé džungle trnky a hlohu. Když tady kráčíte, obklopuje vás všude kolem bílá barva všech možných odstínů a krajina tu sladce až lehce omamně voní.

Tu vůni má na svědomí hlavně kombinace éterických olejů a těkavých aromatických látek, které květy uvolňují, aby přilákaly opylovače – hlavně včely a další hmyz.

Látky, které se třeba ve vůni trnek obvykle vyskytují, jsou cítit po hořkých mandlích, nebo připomínají levanduli či kombinaci obojího. Směs těchto aromatických látek může připomínat vůni mandloní nebo třešní, ale trnky mají přeci jen trochu divoký tón, navozující vůni jara v lese.

Fotogalerie

Květy Kolvína. (1) Květy Kolvína. (2) Prvosenka jarní se také mezi keříky na Kolvíně najde. (3) Květy Kolvína. (4) Květy Kolvína. (5) Květy Kolvína. (6) Květy Kolvína. (7)

foto: Karel Hutr

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Karel Hutr








Související


Další články

Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních? Ze sedla do tenisek: Je lepší dovolená na kole, nebo po vlastních? Toužíte po pořádném restartu, ale váháte, jestli letos vsadit na rychlá kola, nebo na … LIFESTYLE Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší Jak se žije s Door to Door? Příbram rozšiřuje nový systém třídění odpadu. Nádoby jsou přímo u domů, svoz častější a třídění jednodušší Systém Door to Door (D2D) už v Příbrami běží v prvních lokalitách a postupně se … AKTUÁLNĚ Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola otevřela výstavu o intimitě, identitě i společenských stereotypech Galerie Františka Drtikola Příbram připravila novou výstavu mladého umělce Michala … KULTURA Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Záchrana vydřího mláděte v Příčovech má pokračování: V Hrachově o něj teď pečují čtyřiadvacet hodin denně Obyvatelé obce Příčovy upozornili záchranáře z Ochrany fauny ČR na podivné pískání, … Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Zloději si vybírají k vloupání hlavně auta v Příbrami Majetková kriminalita se i nadále významně podílí na celkové kriminalitě na … AKTUÁLNĚ Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Roztomilý vetřelec na Padrti. Nechtěná nutrie se objevila uprostřed Brd Při toulkách kolem Padrťských rybníků člověk očekává setkání s ledňáčkem, volavkou … POZNÁVÁME BRDY Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové … PR Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč … DOPRAVA Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally! Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti … NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. … KULTURA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz