7. 7. svátek má Bohuslava




Kolem ohniska ptačí chřipky chová Blatenská ryba asi 20 tisíc ptáků

17. března 2021   (15:55)
Kolem ohniska ptačí chřipky chová Blatenská ryba asi 20 tisíc ptáků
foto: pribram.cz, ČTK

Ochranná opatření zpřísnili ve chvíli, kdy bylo ohnisko na Příbramsku. Přesto se nákaza potvrdila.


Ptáky z malochovu v Blatné na Strakonicku, kde se dnes prokázalo nové ohnisko ptačí chřipky, utratí veterináři ve čtvrtek. Firma Blatenská ryba má kolem ohniska tři odchovny a další provoz, zhruba 20.000 ptáků. Ochranná opatření zpřísnila již dřív.

"Chovateli vydáme nařízení ráno a hned to utratíme," řekl dnes ČTK k ohnisku ředitel jihočeské veterinární správy František Kouba. Veterináři zároveň udělají soupis chovů. Třinácté ohnisko ptačí chřipky v ČR potvrdili veterináři v malochovu v Blatné, kde bylo 36 ptáků. Jde o čtvrté letošní ohnisko v kraji. "Od víkendu uhynula více než třetina z 36 chovaných kusů. V těsné blízkosti chovu se nachází rybník s volně žijícími kachnami, nelze vyloučit kontakt slepic s nimi," uvedl mluvčí Státní veterinární správy (SVS) Petr Vorlíček. Veterináři vytyčí ochranná pásma.
V okolí ohniska má firma Blatenská ryba z Blatné tři odchovny a jednu kachní farmu. Jde zhruba o 20.000 zvířat. Ochranná opatření zpřísnila, už když se letos nemoc prokázala na Písecku. "Jen je nutné zaměstnancům stále připomínat, aby se dodržovala. Všechny jsme je znovu proškolili, jak se to vyskytlo na Písecku. Jak bylo ohnisko na Příbramsku, uzávěra (ochranných pásem) zasahovala i k nám," řekl dnes ČTK ředitel firmy Jiří Bláha.
V roce 2017 zlikvidovali veterináři firmě kvůli ptačí chřipce téměř 60.000 násadových vajec a utratili přes 27.000 kachen. Společnost pak neobnovila chov chovných kachen, obnovila chov kachen jatečných.

V roce 2019 měla Blatenská ryba tržby z prodeje výrobků, služeb a zboží 126,5 milionu Kč a zisk po zdanění dva miliony. Vyplývá to z výroční zprávy. "Chov kachen je stabilizovaný. Kachny dosáhly díky dotacím dobrého výsledku, bez nich by jejich chov byl v červených číslech," uvedla firma ve výroční zprávě.
Ohniska ptačí chřipky v chovech jsou v ČR v sedmi krajích, vedle Jihočeského také ve Zlínském, Středočeském, Moravskoslezském, Pardubickém a Plzeňském kraji a na Vysočině. V ČR se ptačí chřipka kromě loňska, kdy museli veterináři vybít kolem 137.000 ptáků, objevila po deseti letech v roce 2017. Muselo se tehdy utratit 98.000 ptáků, většinou ve velkochovech. V zemi bylo skoro 40 ohnisek nákazy.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Tomáš Pečenka








Další články

Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal... Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala … AKTUÁLNĚ Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době … AKTUÁLNĚ Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita … AKTUÁLNĚ Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o … ZAJÍMAVOSTI Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Nehoda před Příbramí komplikuje dopravu. Jedna osoba skončila v nemocnici Dopravu na hlavním tahu od Rožmitálu směrem na Příbram v úterý dopoledne zkomplikovala … AKTUÁLNĚ Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Středočeští dopravci testovali elektrický kloubový autobus MAN Je možné, že cestující v regionu se potkají s novým kloubovým autobusem. Integrovaná … DOPRAVA Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Borůvková sezóna je tady! Vydejte se do lesa a prozraďte, jak máte nejraději borůvky Kdo v těchto dnech zavítá do lesů, občas může zahlédnout typický obrázek prázdninových … ZAJÍMAVOSTI Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Samořiditelné taxi v praxi: Waymo v San Franciscu Když dnes přijedete do San Francisca, je téměř nemožné minout bílé Jaguary s velkou … ZAJÍMAVOSTI Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Absolventi, startuje vaše kariéra! Firmy na Příbramsku hledají novou krev a mají pro vás volná místa Maturity i závěrečné zkoušky jsou za vámi a před vámi stojí první velký krok do … NEPŘEHLÉDNĚTE
Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Rožmitál promění dva parky! Revitalizace přinese nové stromy, lavičky i vodní prvek Obyvatelé Rožmitálu pod Třemšínem se mohou těšit na výrazné zvelebení veřejných … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz