4. 7. svátek má Prokop




Koalice SPOLU se ocitla v luxusní pozici. Zvítězí ve Středočeském kraji pragmatismus nad politickým přesvědčením?

23. září 2024   (15:30)
Koalice SPOLU se ocitla v luxusní pozici. Zvítězí ve Středočeském kraji pragmatismus nad politickým přesvědčením?
foto: Jan Skopeček / X

Jednání o nové středočeské vládě nechce koalice SPOLU uspěchat, všechny varianty jsou nějakým způsobem problematické, řekl člen vyjednávacího týmu za středočeskou koalici SPOLU a předseda středočeských lidovců Robert Pecha.


V krajském zastupitelstvu o 65 členech obsadilo ANO 25 křesel. Druhý STAN bude mít 20 mandátů a třetí SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) 13 zastupitelů. SPOLU je tedy schopné vytvořit většinovou koalici s oběma subjekty. Nabídky má nyní od ANO i STAN. V pondělí se má nejprve sejít SPOLU a STAN.

"Neexistuje ideální řešení situace, kterou rozdali voliči. Všechny ty varianty jsou nějakým způsobem problematické, a nějak se s tím musíme všichni popasovat," řekl ČTK Pecha. Ve vyjednávacím týmu za SPOLU jsou podle něj zastoupeny všechny tři subjekty, tedy ODS, TOP 09 i KDU-ČSL. Co by chtěli ve vedení kraje získat lidovci, nechtěl komentovat. "Ambice se odvinou od výsledku toho vyjednávání, to je dost komplikovaná záležitost," doplnil Pecha.

Jednání jsou podle Pechy na začátku. Tým SPOLU se v sobotu sešel se STAN a ANO, od obou už má určité nabídky, další jednání se STAN bude mít v pondělí dopoledne. "Musím říct, že ty nabídky nějakým způsobem padly, některá asi zajímavější, druhá, ta je veřejná, ale ono to vždycky ne všechno je jenom o nějakých postech," řekl Pecha.

Dosavadní hejtmanka Petra Pecková (STAN) ČTK řekla, že nabídka STAN a ANO se liší pouze v nabídce na post hejtmana. ANO podle ní nabídlo lídrovi kandidátky SPOLU Janu Skopečkovi post hejtmana. Starostové nabídli pět míst v jedenáctičlenné radě kraje, nechali by si šest radních včetně postu hejtmanky.
Středočeský kraj je jedním z mála regionů, kde ODS, KDU-ČSL a TOP 09 kandidovaly do krajských voleb v koalici SPOLU. V krajském zastupitelstvu má SPOLU po volbách se ziskem 17,56 procenta 13 mandátů, z toho ODS náleží devět, lidovcům a TOP-09 po dvou. Dvojkou na kandidátce SPOLU byl hejtmančin náměstek pro zdravotnictví Pavel Pavlík (ODS), trojkou krajský radní pro kulturu Václav Švenda (TOP 09). Pecha kandidoval ze čtvrtého místa, krajským zastupitelem byl zvolen poprvé.

Není jasné, do jaké míry se do rozhodování může promítnout situace v celostátní politice, nebo zda může vedení ODS námluvy s hnutím ANO Andreje Babiše rozmluvit, v což nejspíš Starostové doufají.

Podle Skopečka, pro kterého by byla pozici hejtmana výrazný kariérní posun, se ale bude krajská organizace rozhodovat autonomně. „Jakékoliv rozhodnutí o budoucí roli ODS v zastupitelstvu Středočeského kraje bude činit v prvé řadě klub zastupitelů a rovněž Regionální rada středočeské ODS. I v minulosti tyto orgány o řešení povolební situace rozhodovali a je to tak správně,“ odpověděl pro Echo24 Skopeček.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák








Související


Další články

Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu Jen jednou v roce! Hornické muzeum zpřístupní v neděli všechny expozice za symbolickou korunu První červencový víkend patří v Příbrami tradiční Prokopské pouti. Největší a … ZAJÍMAVOSTI Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí Slavíme Cyrila, Metoděje i Husa. A obchody? Otevřené, jak jste zvyklí Červencové státní svátky letos připadají na neděli 5. července a pondělí 6. července. … AKTUÁLNĚ Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou Mateřídouška provoněla brdské stráně. Drobounká bylinka s velkou silou Začátek léta přináší do brdských luk a pastvin jednu z nejkrásnějších a … POZNÁVÁME BRDY Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program Drahenice znovu ožijí sportem. Tradiční Drahenice Cup nabídne fotbal, volejbal i bohatý doprovodný program V sobotu 4. července od 9 hodin se v Drahenicích uskuteční tradiční Drahenice Cup ve … NEPŘEHLÉDNĚTE Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v … DOPRAVA Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro … AKTUÁLNĚ Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která … AKTUALIZOVÁNO Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese … AKTUÁLNĚ Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha … NEPŘEHLÉDNĚTE
Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické … ZDRAVOTNICTVÍ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz