Knižní novinku Kudy plyne Vltava pokřtil i geolog Václav Cílek
26. října 2023 (18:20)
foto: Středočeský kraj
„Chtěli jsme ukázat řeku jako jeden celek, jako vodní živel i náhrdelník zámků, hradů, pravěkých hradišť, ale i přírodních krás – vod a skal,“ říká za kolektiv autorů Václav Cílek.
Kudy plyne Vltava je název nové publikace nakladatelství Dokořán. Kniha vznikla ve spolupráci se Středočeským krajem, v tomto týdnu ji na krajském úřadu slavnostně pokřtili hejtmanka Petra Pecková, radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Jana Skopalíková a hlavní autor Václav Cílek.
Kromě Václava Cílka, Tomáše Justa a Zdeňky Sůvové se přípravou knihy zabývala řada dalších odborníků. Vltavu reflektuje pohledem historiků, geologů a přírodovědců. „Děkuji všem kolegům, kteří se na vydání knihy podíleli. Jsou to vesměs odborníci, kteří znají dané území, věnují se mu i desítky let. Chtěli jsme ukázat řeku jako jeden celek, jako vodní živel i náhrdelník zámků, hradů, pravěkých hradišť, ale i přírodních krás – vod a skal. Je to naše nejdelší řeka, nejpozději od starší doby bronzové, tedy po dobu čtyř tisíc let, je páteří krajiny. A její význam nejspíš poroste, protože v roce 2050 má teplota ve středních Čechách vzrůst o 1,8 stupně Celsia, ale červenec a srpen mají být teplejší o pět až šest stupňů Celsia, což může být pro obyvatele měst téměř nesnesitelné. Je proto zapotřebí této řece, jejím přítokům, rybníkům a vodním nádržím rozumět,“ shrnul za kolektiv autorů Václav Cílek.
Novinka volně navazuje na devět předešlých společných projektů Středočeského kraje a autorů zabývajících se publikační činností v oblasti životního prostředí a krajiny. „Knihy, které od roku 2015 připravuje Václav Cílek s kolektivem dalších autorů, jsou hlubokým vhledem do vybraného území nebo do tématu. Přesto jsou srozumitelné i širšímu okruhu čtenářů. Kniha o Vltavě se věnuje i klimatickým změnám, problémům se suchem nebo ekologickým dopadům přehradních nádrží,“ uvedla radní Jana Skopalíková. Středočeský kraj podpořil vznik nové publikace částkou necelých 900 tisíc korun.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
Středočeský kraj
Středočeský kraj
autor: Magdalena Rezková
Související
•V sobotu bude možné pozorovat částečné zatmění Měsíce i jasný Jupiter
•V Česku bude dál nadprůměrně teplo, od úterý se čekají přeháňky a déšť
•Největší rybník na Sedlčansku vydá svou rybí úrodu
Další články
Den, který děsí svět: Pátek třináctého
Pátek třináctého. Den, kdy někteří raději nevycházejí z domu, jiní si dávají pozor na …
ZAJÍMAVOSTI
Messenger mění podobu. Web messenger.com se přesune na Facebook
Společnost Meta Platforms oznámila změnu ve fungování své komunikační služby Facebook …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Policie obvinila manžele, kteří měli ve Vranovicích množírnu psů
O zásahu policie i Krajské veterinární správy ve Vranovicích, kde byla množírna psů, …
AKTUÁLNĚ
Bitva o přesnost i nervy: Rožmitálští rybaříci vyrazili do Příbrami
První březnová sobota patřila v Příbrami rybolovné technice. Mezi více než šedesátkou …
FOTOGALERIE
„Nezastavujme louky. Příbram musí růst dovnitř,“ říká starosta Konvalinka
Jak má Příbram vypadat za deset let a kde má smysl hledat prostor pro nový rozvoj? O …
ROZHOVOR
Střední Čechy hledají dobrovolnické hrdiny. Začínají nominace na cenu KŘESADLO 2025
Regionální dobrovolnické centrum (RDSC) pro Středočeský kraj zahájilo první ročník …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram vzpomíná na Františka Rajtorala. Fotbalista, na kterého se nezapomíná
Ve čtvrtek 12. března by oslavil narozeniny bývalý český reprezentant a příbramský …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Speed Marathon se blíží. Ještě máte šanci policii zaslat tip, kde mají měřit rychlost
Řidiči nejen na Příbramsku by měli zpozornět. Policie se i letos zapojila do akce …
DOPRAVA
Havarovaný Volkswagen u Hluboše: Řidič vyvázl bez vážnějších zranění
Na silnici u obce Hluboš zasahovaly ve středu odpoledne všechny složky integrovaného …
Veterináři odebrali z domu ve Vranovicích přes 150 psů
Státní veterinární správa (SVS) při kontrole na základě obdrženého podnětu odhalila v …
FOTO




