26. 10. svátek má Erik
Knižní „dáme jídlo“. Knihovna zaváží čtenářům rovnou domů

5. února 2021   (16:20)
Knižní „dáme jídlo“. Knihovna zaváží čtenářům rovnou domů
foto: pribram.cz

Předávání knih je nyní možné pouze bezkontaktně a o novou službu dodání knih do domu je v Příbrami velký zájem. V Knihovně Jana Drdy otestovali i spouštění knih v „košíku“.


Česká republika se stále nachází v pátém stupni protiepidemického systému PES, což ještě více omezilo možnosti knihoven zůstat alespoň v částečném kontaktu se čtenáři. „Podle nařízení vlády můžeme knihy půjčovat pouze bezkontaktně a nelze zatím provozovat ani výdejové okénko. To je možné až ve stupni čtyři,“ vysvětluje Zdeňka Šmídová, která vede Knihovnu Jana Drdy Příbram. Výdejové okénko v hlavní budově knihovny na náměstí T. G. Masaryka dosud představovalo jediné místo, kde si čtenáři vyzvedávali objednané knihy.
 

Knihovna proto přišla s novou službou a od 21. ledna letošního roku rozváží knihy čtenářům přímo domů. „Zatím se tímto způsobem ke čtenářům dostalo 68 balíčků objednaných knih. Těm, kdo bydlí v okolí knihovny, knihy rovnou přineseme. Takto jsme předali 45 objednávek,“ popisuje Zdeňka Šmídová. Příjemci jsou hlavně senioři, studenti nebo lidé pracující z domova. „Studenti potřebují povinnou četbu a odborné publikace, starší lidé hlavně příběhy,“ upřesňuje Zdeňka Šmídová.
Knihy jsou po Příbrami rozváženy v úterý a ve čtvrtek. Podrobnosti k objednávce a kontaktní údaje sdělí zájemci prostřednictvím telefonu 326 551 478 nebo e-mailové adresy pujcovna@kjd.pb.cz. „O službu je veliký zájem. Vzhledem k tomu, jak je komunikačně náročná, by si kolegyně zasloužily příplatky jako telefonické operátorky,“ dodává s úsměvem Zdeňka Šmídová. Při objednávání knih čtenářům pomůže elektronický katalog, který je (spolu s návodem, jak jej používat) dostupný přes webové stránky knihovny.
 
Knihovna vyzkoušela i další zajímavý způsob, jak dostat knihy ke čtenářům bezkontaktním způsobem, a videozáznam zveřejnila na svém facebookovém profilu. „Kolegyně vymyslely bezkontaktní výdejové okénko – pomocí provázku a košíčku spouštět knihy z okna ke čtenáři. Od toho jsme ale z bezpečnostních důvodů raději ustoupili,“ konstatuje Zdeňka Šmídová.
 
 

V Knihovně Jana Drdy Příbram zatím s nadějí čekají na úpravu kategorií systému PES. Nový návrh totiž počítá s otevřením výdejových okének pro knihovny i v pátém stupni.
 
V Knihovně Jana Drdy Příbram zatím s nadějí …
foto: pribram.cz


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Pochod na Čtyřmezí: Oslava vzniku republiky i motivace k pohybu Setkání na hranici čtyř katastrálních území – Dobříše, Hostomic, Rosovic a Bukové u … Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Jak bude v listopadu? Meteorologové zveřejnili dlouhodobou předpověď Průměrná teplota pro období od 25. října do 21. listopadu je šest stupňů Celsia. … Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Příbramská nemocnice od zítra omezuje návštěvy Důvodem tohoto opatření je zhoršující se situace ohledně onemocnění covid-19. Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Policie šetří pád dívky ze skály u obce Malá Víska Dívka byla s vážnými poraněními letecky přepravena do nemocnice. Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Akce „PIRÁTI“ zpřetrhala distribuci konopí na Příbramsku Snažili se být neviditelní, skrytí, konspirativní – i přesto je kriminalisté v rámci … Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Praktičtí lékaři by měli mít vakcíny proti covidu do konce týdne Zájem o očkování se v posledních dnech v ČR zvyšuje, v pátek bylo podáno téměř 31.000 … V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky V Rožmitále hoří rodinný dům, zasahují čtyři hasičské jednotky Hasiči za pomoci čtyř vodních proudů likvidují jak požár budovy, ale z výškové … AKTUALIZOVÁNO Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Jak chutná káva potmě? Černou kavárnu otevře v Příbrami Kafé lesS Do života se zrakovým omezením vstoupíte 13. listopadu ve Vile Obora. Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Respirátory jsou ode dneška povinné i na pracovištích Dneškem se zároveň zkracuje karanténa nařízená po kontaktu s nakaženým.
Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Přijďte říct, co pro vás můžeme udělat, zve obyvatele nejen Dobříše na společné setkání hejtmanka Pecková Již v úterý 26. října mohou lidé od 17 hodin přijít diskutovat s představiteli …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz