23. 6. svátek má Zdeňka

Knihy si nově můžete půjčit i na nádraží

21. července 2015   (11:10)
Knihy si nově můžete půjčit i na nádraží
foto: Příbram

Do projektu Kniha do vlaku jsou zapojeny již desítky měst.



Na českých nádražích se začaly objevovat regály s knihami. Cestující si mohou knížky zdarma půjčit na jízdu vlakem a po jejich přečtení je opět vrátit. Do projektu Kniha do vlaku se zapojuje prostřednictvím Knihovny Jana Drdy také Příbram.

Podle nedávno zveřejněných informací České televize přečte každý Čech ročně 13 knih, z toho si koupí pouhé dvě. Dále ze statistiky vyplývá, že knihovny za rok registrují na 41 milionů výpůjček. A právě projekt Kniha do vlaku chce čtení ještě více popularizovat, navíc zpříjemnit cestujícím dlouhou jízdu a zároveň dát starým knihám šanci najít si svého čtenáře.

„Vše funguje na principu „vezmi knihu, vrať knihu“. Kniha nemusí být stejná, do knihovničky na nádraží je dovoleno umístit libovolné knihy, pokud odpovídají obecnému vkusu,“ vysvětluje princip půjčování knih místostarosta města Příbrami Václav Švenda, a radní města Příbrami a zároveň středočeský zastupitel Petr Stříbrnský (oba TOP 09) jej doplňuje: „Cílem je popularizace čtení, rozšíření služeb či zpříjemnění čekací doby při cestování.“

Knihovna Jana Drdy již brzy umístí do čekárny na vlakovém, ale i autobusovém nádraží v Příbrami police, které budou zřetelně označené logem knihovny a půjčovním řádem. Knihovna Jana Drdy bude také za doplňování knihovního fondu zodpovědná. Knihy si cestující mohou půjčovat bezplatně a pochopitelně nezávisle na otevírací době knihovny. Je na jejich rozhodnutí, zda knihu vrátí, přinesou jinou nebo více knih, které již přečetli. „Služba bude od září fungovat i na vlakové stanici Jince. Předpokládáme rozšíření i mezi dalšími stanicemi jako je Březnice, Zdice či Beroun. Knihy pak bude možné vracet i na těchto stanicích,“ doplňuje radní Stříbrnský.

Spolupráce na projektu Kniha do vlaku mezi Svazem knihovníků a informačních pracovníků a Českými drahami vznikla na základě zkušeností z akce v Mikulově. Do projektu se již zapojily desítky měst.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Město Příbram
autor: red








Další články

U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen U Dubna vyletěl motorkář ze silnice, pro zraněného letěl vrtulník, hlavní tah je uzavřen Na Příbramsku pokračuje série vážných dopravních nehod. Po včerejší hromadné havárii u … AKTUALIZOVÁNO Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Vědci zjistili, proč nás nové oblečení tak vzrušuje. A není to kvůli módě. Nový outfit dokáže mozek na pár minut rozsvítit jako světelnou show. Věda to … LIFESTYLE Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský válečník, příbramské srdce: Fleury vítězí a podporuje Pudilovou před jejím titulákem Irský šampion a partner příbramské zápasnice Lucie Pudilové, Will Fleury, v neděli … SPORT Chceme se raději koupat, nebo mít co pít?  Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné Chceme se raději koupat, nebo mít co pít? Studny ani zásoby spodních vod nejsou bezedné V době veder je vodovodní síť pod velkým tlakem a každá zbytečně spotřebovaná kapka se … NEPŘEHLÉDNĚTE Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Václav Chaloupek zavítal do regionu natáčet další díly z cyklu Ostrovy naděje Vzácná orchidej bradáček srdčitý se stal jedním z důvodů, proč k nám do regionu opět … PŘÍRODA Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Odešla Bára Tlučhořová. Příbramská rodačka a moderátorka rádia Kiss Nejen Příbram zasáhla bolestná zpráva. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, rodačka … AKTUÁLNĚ Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Jelen míří do Příbrami. Ještě před koncertem odhaluje Jindra Polák tajemství vzniku největších hitů Kapela Jelen patří k nejpopulárnějším českým skupinám současnosti a už tuto sobotu 27. … ROZHOVOR Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Příbram sčítá následky bouřek a postupně odstraňuje vzniklé škody Silně bouřky, které se po oba víkendové dny prohnaly Příbramskem a přímo i městem, … AKTUALIZOVÁNO Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo vstupuje do nové etapy. Do vedení přichází Tomáš Bezouška a chystá moderní klubový program Music Club Peklo v Příbrami čeká výrazná změna. Do vedení klubu přichází Tomáš … NEPŘEHLÉDNĚTE
Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Mělo by Česko přijmout euro? Výrok prezidenta Pavla stále budí emoce Měla by Česká republika v budoucnu přijmout euro? Téma, které pravidelně vyvolává … ANKETA
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz