21. 3. svátek má Radek

Knihovna se bude stěhovat kvůli vysoké koncentraci radonu

24. dubna 2025   (09:40)
Knihovna se bude stěhovat kvůli vysoké koncentraci radonu
foto: Knihovna na Březových Horách. / www.kjd.pb.cz

Městská knihovna na Březových Horách, sídlící v budově bývalé polikliniky, se bude stěhovat. Důvodem je zvýšená koncentrace radonu, který se v oblasti vyskytuje přirozeně.


Radnici nyní čeká zajištění přesunu pobočky do jiných prostor.

„Budova bývalé polikliniky je bez jakýchkoli izolací, což umožňuje větší průnik radonu do interiéru. Proto jsme hledali bezpečnější řešení a nové umístění knihovny, kde nebude hrozit problém s radonem,“ uvedl místostarosta Miroslav Peterka (ODS).

Novým sídlem knihovny bude Dům s pečovatelskou službou na Nádvoří Msgre. Korejse, který splňuje požadavky na bezpečné prostředí. Radnice nyní pracuje na přípravách přesunu.

Pobočka Městské knihovny Jana Drdy na Březových Horách má dlouhou historii. Vznikla už v roce 1953, kdy se sloučila Příbram s Březovými Horami, a od té doby se stala důležitou součástí pravidelných čtenářů i jejích občasných návštěvníků.

Původ radonu
Radon je přírodní radioaktivní plyn, který vzniká při rozpadu uranu a radia v zemské kůře. V Česku se vyskytuje v různých oblastech, ale Příbramsko patří mezi regiony s jeho nejvyšší koncentrací.

Březové Hory mají bohatou hornickou minulost – těžila se zde stříbrná ruda, a právě geologické složení oblasti napomáhá vyššímu výskytu radonu. Navíc kamenné budovy bez izolace mohou být náchylnější na průnik radonu do interiérů, což je i případ budovy bývalé polikliniky, kde dnes sídlí knihovna.

Radon se může hromadit v uzavřených prostorách, a to může při dlouhodobém vystavení znamenat zdravotní rizika. Proto je jeho monitoring důležitý a v případě vysoké koncentrace je nutné podniknout kroky k bezpečné změně prostředí.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
autor: Ludmila Zelenková








Související


Další články

Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec … Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která … HISTORIE Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. … AKTUÁLNĚ Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých … AKTUÁLNĚ Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody! Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít … NEPŘEHLÉDNĚTE Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční … PŘÍRODA Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C … Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025? Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer … ON-LINE PŘENOS Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“? Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání … ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz