Kniha Třemšínský drak čerpá z regionální historie a mytologie
1. prosince 2023 (10:49)
foto: Knihovna Jana Drdy Příbram
Soubor osmi příběhů představí historik a spisovatel Mikuláš Pešta v pátek 1. prosince v Knihovně Jana Drdy. Jako host večera vystoupí Věra Smolová z příbramského archivu.
Po autogramiádě knihy o scénáristovi, režisérovi a producentovi Václavu Juráčkovi od Josefa Fryše představí Knihovna Jana Drdy Příbram další knižní počin. Knihu Třemšínský drak letos vydalo nakladatelství Starý most. Prezentaci novinky Mikuláše Pešty spolu s autorským čtením uvede knihovna v pátek 1. prosince od 17.00. O brdském vrchu Třemšín v historickém kontextu na úvod promluví vedoucí Státního okresního archivu Příbram Věra Smolová.
Třemšínský drak se skládá z osmi mytologických příběhů, které se odehrávají kolem jednoho z brdských vrcholů. „Třemšín vždy byl dominantou kraje. Lidé z celého širokého okolí na něj odedávna z dálky hleděli, stával se cílem jejich výprav a výletů. Zvláštní magický duch tohoto místa pronikal do jejich představivosti i do lidové slovesnosti,“ připomíná genius loci Knihovna Jana Drdy.
V knize čtenáři najdou příběh prvních lidí, kteří se v mytologickém dávnověku na kopci usídlili, rytířskou romanci na pozadí husitských válek, pohádkové zpracování klasických pověstí, kapitolu o rodinném odcizení a nových tradicích z dob reálného socialismu nebo soudobý hororový příběh z prostředí skautského tábora. „Kniha vychází z regionální historie a mytologie, ale příběhy a motivy v ní obsažené mohou oslovit i ty, kdo podbrdský kraj nikdy nenavštívili,“ uvádí knihovna.
Historik Mikuláš Pešta se narodil v roce 1988 v Příbrami, přednáší na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy. Jeho beletristická prvotina, román Terorista, vyšla v roce 2021 v nakladatelství Vyšehrad. Podílel se na řadě dramatických interaktivních her a je autorem scénářů k amatérským filmům, divadelních vystoupení a skečů. Jejich častým tématem je historie Podbrdska.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Chlebáčci, řada necek a kádí, voňavé stromky. Hornický adventní trh byl skromný, ale měl své kouzlo
•Muzeum zlata v Novém Kníně otevře adventní prodejní výstavu a výstavu betlémů
•Z domku v příbramské Dlouhé ulici do filmového světa. Knihu o Pavlu Juráčkovi představí její autor v příbramské knihovně
Další články
Tohle si nenechte ujít! Skanzen na jeden den připomene zapomenutá řemesla
Skanzen Vysoký Chlumec se v sobotu 18. července promění v místo, kde se zastaví čas. …
ZAJÍMAVOSTI
Vodní záchranáři už mají přes 420 zásahů. Při hledání utonulých jim pomáhá podvodní dron
Vodní záchranáři za letošní léto evidují přes 420 zásahů, což je téměř 50 procent celé …
AKTUÁLNĚ
Zatímco v Příbrami porodů ubývá, Kolín hlásí meziročně nárůst o pětinu
Navzdory celkovému poklesu porodnosti v Česku stoupl porodnici Oblastní nemocnice …
Jak najít Severku? Trik, který zvládne i dítě – a funguje vždy
Na noční obloze září tisíce hvězd, ale jen jedna z nich stojí tak pevně, že se stala …
ZAJÍMAVOSTI
Policie hledá další možné oběti. Kriminalisté vyzývají poškozené, aby se přihlásili
Středočeští kriminalisté se obracejí na veřejnost s výzvou v souvislosti s případem …
AKTUÁLNĚ
Ve středních Čechách začaly žně, farmáři sklidili 26 pct ploch s ozimým ječmenem
Ve středních Čechách začaly žně, zemědělci dosud sklidili přes 26 procent ploch s …
DOPRAVA
Začaly nám žně: že to nebude poprvé, se vědělo. Ale tohle asi nikdo nečekal...
Letošní žně na Příbramsku odstartovaly teprve před pár dny, ale pro hasiče už začala …
AKTUÁLNĚ
Česko znovu vysychá, vítr a slunce zvyšují riziko požárů
Dlouhodobé sucho pokračuje a podle meteorologů se situace v nejbližší době …
AKTUÁLNĚ
Mapa odhaluje, kde hrozí největší riziko. Nová Klíšťapka ukáže výskyt nakažených klíšťat i nebezpečí boreliózy
S letními prázdninami tráví lidé více času v přírodě, a právě teď vrcholí i aktivita …
AKTUÁLNĚ
Pálí vás oči po koupání? Není to chlor, ale reakce s močí a potem
Pálení očí po koupání není známkou „přechlorovaného“ bazénu. Ve skutečnosti jde o …
ZAJÍMAVOSTI




