Kniha Druhý domov Antonína Dvořáka pojednává o vztahu skladatele k Příbramsku
27. října 2024 (17:30)
foto: Středočeský kraj / PR
Nová kniha Ondřeje Šupky Druhý domov přibližuje Dvořákův hluboký vztah k regionu.
O vztahu Antonína Dvořáka k Příbramsku, zejména k Vysoké u Příbramě, která byla téměř 25 let jeho nejmilejším místem, pojednává nová kniha Ondřeje Šupky Druhý domov Antonína Dvořáka. Skladatelův hluboký vztah k regionu, který považoval za svůj druhý domov a který ho inspiroval při tvorbě desítek hudebních děl, je knižně zpracován poprvé. Publikace není určena jen ke čtení, s pomocí QR kódů čtenářům i zahraje. Představení knihy se chystá na 1. prosince v Památníku Antonína Dvořáka, informoval dnes ČTK ředitel památníku Vojtěch Poláček.
Dvořák ve Vysoké pobýval nejprve v takzvaném Dvorku v areálu zámečku svého švagra hraběte Václava Kounice, později si zde vybudoval vlastní letní domov, dnes známý jako vila Rusalka. Mezi lety 1877 a 1904 zde strávil téměř každoročně letní měsíce.
Autor knihy muzikolog Šupka shromáždil velké množství dobových archivních pramenů, s jejichž pomocí podrobně zachytil Dvořákovy pobyty v Vysoké. Zmapoval jeho kompoziční práci a v knize odhalil nová zjištění.
Součástí publikace je bohatý obrazový materiál, zčásti zveřejněný poprvé, a rozsáhlá zvuková příloha - mluvené slovo v podání Lukáše Hlavici a Simony Postlerové a hudební ukázky ze skladeb Antonína Dvořáka. Kniha vychází i ve zkrácené variantě v anglickém jazyce. Publikace vznikla v rámci Roku české hudby 2024 za přispění ministerstva kultury a Středočeského kraje.
Autor knihy muzikolog Šupka shromáždil velké množství dobových archivních pramenů, s jejichž pomocí podrobně zachytil Dvořákovy pobyty v Vysoké. Zmapoval jeho kompoziční práci a v knize odhalil nová zjištění.
Součástí publikace je bohatý obrazový materiál, zčásti zveřejněný poprvé, a rozsáhlá zvuková příloha - mluvené slovo v podání Lukáše Hlavici a Simony Postlerové a hudební ukázky ze skladeb Antonína Dvořáka. Kniha vychází i ve zkrácené variantě v anglickém jazyce. Publikace vznikla v rámci Roku české hudby 2024 za přispění ministerstva kultury a Středočeského kraje.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / ČTK
autor: Oldřich Kozák
Další články
Dům, který si nehraje na dokonalost. A možná právě proto zaujme
Na dnešním realitním trhu často vídáme domy po rozsáhlých rekonstrukcích. Nové …
PR
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny letí vzhůru
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 41,49 Kč do 42,90 Kč …
DOPRAVA
Tipy na víkend: Fesťáczek, tradiční pouťové oslavy a automobilové rally!
Poslední červencový víkend nabídne celou řadu kulturních i sportovních událostí! Děti …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bohutínské pouťové oslavy nabídnou program od pátku do neděle. Součástí bude i pečení na Řimbabě
Bohutínské pouťové oslavy letos proběhnou od pátku 24. července do neděle 26. …
KULTURA
REPETE FEST oživí zámek v Rožmitále. Nabídne hudbu, divadlo i podporu obnovy památky
V pátek 24. až do neděle 26. července se zámek v Rožmitále pod Třemšínem promění v …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Cyklisté na Příbramsku pod lupou zákona: Pravidla platí pro každého, pokuty za prohřešky se mohou vyšplhat na tisíce korun
Letní sezóna na silnicích Příbramska přináší tradiční napětí mezi řidiči a cyklisty. …
DOPRAVA
Prázdninový hit: úzkokolejka, kterou děti milují. Vlak jede každý den
Jindřichohradecká úzkokolejka se po 3,5 letech pauzy vrátila na koleje a nabízí přesně …
TIP NA VÝLET
Okresní soud reaguje na článek o hrající fontáně. Technologie je podle něj nefunkční a obnova by stála statisíce
Po zveřejnění článku o hrající fontáně na náměstí Arnošta z Pardubic, která je už …
ANKETA
Soutěž: Vyhrajte dvakrát dvě VIP vstupenky na zahájení Silmet Rally Příbram
Silmet Rally Příbram se jede už o nadcházejícím víkendu. A díky generálnímu partnerovi …
SOUTĚŽ
Každý déšť spláchne plast do řek. Jednoduchá síť na kanálu tomu dokáže zabránit
Mikroplasty už nejsou hrozba budoucnosti. Jsou v pitné vodě, v dešti, v lidské krvi i …
ZAJÍMAVOSTI




