19. 3. svátek má Josef




Klub turistů je připraven na značení Brd po odchodu vojáků

27. března 2015   (17:09)
Klub turistů je připraven na značení Brd po odchodu vojáků
foto: pribram.cz

Konference probíhá do zítřejšího dne v Příbrami.



Klub českých turistů je připraven na značení turistických tras na území rušeného vojenského újezdu v Brdech. Vypracoval návrh nové sítě pěších i cyklistických tras, která návštěvníky budoucí chráněné krajinné oblasti přivede na nejatraktivnější místa Brd. Samotné značení ale bude zřejmě možné až po vyhlášení CHKO, vyplynulo z diskuse na dnešní konferenci o budoucnosti Brd v Příbrami.

Zástupce klubu turistů Vladislav Sajdl ČTK řekl, že pokud by s vyhlášením CHKO Brdy na počátku příštího roku mělo být hotové značení pro turisty, musel by klub s pracemi začít už teď v dubnu. Podle středočeského hejtmana Miloše Petery (ČSSD) to ale zatím není možné, protože území je stále vojenským újezdem.

"Velkým problémem je pro nás čas," podotkl Sajdl, který poukázal na to, že zástupci klubu si musejí udělat průzkum, možné trasy si projít a rozhodnout o tom, kde budou informační místa a rozcestníky. Třeba jen zhotovení směrovek a tabulek na rozcestníky zabere tři měsíce a pak se ještě musejí instalovat v terénu.

Jaroslav Obermajer z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR podobně jako Petera podotkl, že v tomto mezidobí stále platí v Brdech vojenský režim. Je už ale podle něj možné vše připravovat a jednat o tom, kudy budoucí trasy povedou. "My to nepovažujeme za konfliktní záležitost nebo za něco, co by mělo být problémem," řekl Obermajer ČTK.

Sajdl uvedl, že klub má vypracovaný návrh budoucí sítě turistických tras, který vychází z historického rozdělení tohoto území. "Udělali jsme nový návrh, který by turisty přivedl na ty nejzajímavější místa, jako jsou třeba Padrťské rybníky a podobně. Počítáme s tím, že se nepůjde dostat do nějakého terénu, jako jsou cílové nebo dopadové plochy, protože je to nebezpečné, ale musíme vést ty trasy po silničkách nebo zpevněných cestách," podotkl Sajdl.

Vojenský újezd Brdy se ruší, armáda tím chce ušetřit. Příslušný zákon už schválil Parlament a podepsal prezident, platit začne od roku 2016. Ochrana přírody v Brdech má být zaručena právě vyhlášením CHKO.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: ČTK
autor: khj jpt








Další články

Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Pro psy smrtelný virus se šíří mezi divokými prasaty. První případy už jsou blízko Příbramska Státní veterinární správa (SVS) spolu s Českomoravskou mysliveckou jednotou varují … AKTUÁLNĚ Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu Čtvrtfinále play off? Město může připravit HC Baník o domácí výhodu HC Baník Příbram stojí před vrcholem sezony – prvním zápasem čtvrtfinále play off, … SPORT Čapek by se zaradoval. Kiwanis klub pořádal ples a vybíral na charitu   Čapek by se zaradoval. Kiwanis klub pořádal ples a vybíral na charitu   Kdo přišel, odcházel spokojený. Taneční večer příbramského Kiwanis klubu se v Podlesí … NEPŘEHLÉDNĚTE Dalibor Janda oslaví narozeniny velkolepým koncertem v Příbrami Dalibor Janda oslaví narozeniny velkolepým koncertem v Příbrami Trojnásobný Zlatý slavík Dalibor Janda se vrací do Příbrami – a rovnou s jedním ze … PR Příprava na opravu mostu na D4 u Dobříše začala, řidiče čekají omezení Příprava na opravu mostu na D4 u Dobříše začala, řidiče čekají omezení Stavbaři opraví most na dálnici D4 u Dobříše, který vede nad silnicí z Dobříše na … DOPRAVA Terasa u Belvederu se dočkala. Místo s dlouhou tradicí čeká konečně obnova Terasa u Belvederu se dočkala. Místo s dlouhou tradicí čeká konečně obnova Terasa u Belvederu patří k ikonickým místům příbramského kulturního domu. Po letech, … FOTOGALERIE Opilý řidič havaroval u Milína. Auto samo zavolalo o pomoc Opilý řidič havaroval u Milína. Auto samo zavolalo o pomoc V úterý 17. března krátce před půl sedmou večer přijali záchranáři oznámení o nehodě … AKTUÁLNĚ Pozor na zvěř na silnicích. V těchto měsících hrozí střety častěji Pozor na zvěř na silnicích. V těchto měsících hrozí střety častěji Řidiči by měli být v jarních měsících na silnicích obzvlášť opatrní. Právě nyní totiž … DOPRAVA Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky Peče celá věznice! Na Bytízu soutěžili vězni v pečení žemlovky V příbramské věznici Bytíz to v posledních dnech vonělo jako v cukrárně. Ve školském … NEPŘEHLÉDNĚTE
Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě Příbram čeká volejbalový večer roku. Kocouři vstupují do předkola play-off proti Ostravě Základní část sezony je u konce a přichází chvíle, na kterou čekali hráči i fanoušci. … SPORT
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz