14. 8. svátek má Alan

Kloubní výživy, zaručené léky proti koronaviru nebo vouchery do lázní. Šmejdi jsou stále vynalézavější

Nepřehlédněte
1. srpna 2020   (08:47)
Kloubní výživy, zaručené léky proti koronaviru nebo vouchery do lázní. Šmejdi jsou stále vynalézavější

Agresivní šmejdi brutálně, nemilosrdně a bezcitně drancují zejména seniory. V honbě za penězi se neštítí takřka ničeho.


Během pandemie se v naší společnosti neprojevila jen větší solidarita a ohleduplnost mnoha lidí či obrovské nasazení všech v pomáhajících profesích. K aktivitě vyhecovala i různé šmejdy, co se neštítili podvést nejen seniory. Vlna nebankovních úvěrů, zaručených energetických úspor při přechodu k jinému dodavateli nebo prodej roušek, které po zaplacení nedorazily.

Agresivní šmejdi brutálně, nemilosrdně a bezcitně drancují zejména seniory a působí rozsáhlé hospodářské a morální škody. V honbě za penězi se neštítí takřka ničeho. Působnost šmejdů také často vykazuje znaky organizovaného zločinu.
Podvodní prodejci nabízejí kromě levné energie také „zázračné“ potravinové doplňky nebo amulety s léčebnými účinky proti koronaviru. Na nejnovější podvodné jednání těchto šmejdů upozornilo město Příbram. „Varujeme především starší občany před pochybnými nabídkami podomních prodejců. Příbramským seniorům volá jedna taková firma a nabízí jim výraznou slevu na nákup drahých preparátů, např. na kloubní výživu. Aby seniora ještě více nalákali, přidávají např. polštář zdarma a vouchery do lázní. Informujte, prosím, své blízké. V těchto případech je psychická újma větší škodou než ta finanční,“ uvedlo.
 
Souhlas po telefonu? Běžná praxe šmejdů
Nelze spoléhat ani na to, že smlouvy se obvykle uzavírají písemně. Šmejdi totiž umí velmi obratně vymámit potvrzení smlouvy i po telefonu a spotřebitelé, a zvlášť senioři často ani netuší, že nějakou smlouvu uzavřeli.

Používají takzvanou metodu ano, která spočívá v tom, že volající pokládají hned několik otázek, na které volaní odpoví kladně a potom mají mnohem větší tendenci a vůli říct ano i na to, že chtějí uzavřít smlouvu. Odborníci radí společnost nabízející zaručeně nejlevnější služby či ceny nejprve ověřit na internetu, seniorům pak doporučují konzultaci s rodinou.
Podvodníci jsou dobří vypravěči, jsou vynalézaví a obratní 
Při svém jednání využívají různé finty, např. nesou přeplatek daní či za elektřinu, jednorázové zvýšení důchodu, kontrolují elektroměry, slibují donášku jídla, předstírají zájem o nemovitost, vykupují železný šrot, prodávají různé věci, chtějí předat údajnou výhru, potřebují dolít vodu do chladiče či se potřebují nutně napít. Často mají lidé pocit, že se jich takové věci netýkají a nabývají dojmu, že jim se přece nic takového stát nemůže, ale opak je pravdou.
Na nedávné případy poukázala i příbramská policie
Neznámý pachatel si vyhlédl jako snadnou kořist k okradení invalidního důchodce z obce na Sedlčansku. Vydával se za pracovníka energetické společnosti a tvrdil, že se bude zdražovat elektřina. „Nejdříve po poškozeném požadoval dva tisíce korun, následně mu však dal bankovku v hodnotě pěti tisíc korun a chtěl po něm vrácení tří tisíc korun. Poté využil nestřeženého okamžiku a z peněženky, kterou zanechal senior na stole, mu vzal několik desítek tisíc korun," uvedla policejní mluvčí Monika Schindlová.
Jiný pachatel v únoru oslovil u vstupních dveří osmaosmdesátiletého seniora, kterému se představil jako kamarád jeho vnuka, který má za ním do bytu přijít. Pod touto smyšlenou legendou ho majitel vpustil dovnitř do bytu. „Po nějaké době však neznámý muž řekl, že již déle čekat nebude a odešel. Následně poškozený zjistil, že mu chybí peněženka s doklady a s osmi tisíci korunami,“ popsala incident mluvčí.
Policie radí seniorům, aby neotvírali dveře neznámým lidem, jedině pokud se jim důvěryhodně prokáží. Je dobré využívat panoramatické kukátko a řetízek na dveřích. I na první pohled sympatický člověk nemusí mít dobré úmysly. Zásadou je, nemít doma větší obnos peněz v hotovosti či velmi cenné věci.

Kontaktovali vás nebo někoho z vašich blízkých šmejdi?


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
foto: ilustr_pixabay

autor: Jakub Pečenka

Další články

Ve čtvrtek přibylo v ČR 330 případů covidu, nejvíc od 3. dubna. Na Příbramsku jsou případy rozptýlené a není ohnisko, říkají hygienici Ve čtvrtek přibylo v ČR 330 případů covidu, nejvíc od 3. dubna. Na Příbramsku jsou případy rozptýlené a není ohnisko, říkají hygienici Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře Věřící oslaví o víkendu nanebevzetí Panny Marie na Svaté Hoře Na mnoha místech v českých diecézích se o víkendu uskuteční mariánské slavnosti. Věřící slaví nanebevzetí Panny Marie, jeden z nejvýznamnějších mariánských svátků. Velké slavnosti se konají také na Svaté Hoře. 13. srpna 2020   (19:06) V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V mrazáku prošlé pečivo a párky, znečištěné a zaprášené podlahy. Hygienici zasahovali v kempu na Podskalí V občerstvení byl okamžitě pozastaven výkon činnosti. 13. srpna 2020   (15:46) Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Řecko nebude požadovat testy na covid od českých občanů, oznámil Babiš Odběrová místa, která byla kvůli očekávanému náporu turistů zmobilizována, podle Babiše mají zůstat v novém režimu, aby byla připravena na případný nárůst počtu nakažených. 13. srpna 2020   (15:35) Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky Sloupky v Pražské ulici nereagovaly na sirénu záchranky Ve středu 12. srpna v odpoledních hodinách došlo k situaci, kdy nově instalované sloupky nereagovaly na sirénu vozidel záchranné služby. 13. srpna 2020   (14:03) V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí V příštím týdnu má do Řecka letět asi 4800 Čechů, děti do deseti let na testy nemusí Nepřehlédněte V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové V pátek dorazí silné bouřky s přívalovým deštěm a kroupami, varují meteorologové Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Každá třetí domácnost přišla o část příjmu, uvedl průzkum Pandemie koronaviru a s ní spojená vládní omezení zasáhla celou tuzemskou ekonomiku. 13. srpna 2020   (11:11) Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Zavedené hračkářství v Příbrami hledá nového provozovatele. Z časových důvodů nemohu pokračovat, říká majitelka obchodu Před třemi lety bylo otevřelo v Příbrami (v Dlouhé ulici) neobyčejné hračkářství s kvalitními hračkami, které neobsahují plasty a zároveň rozvíjejí potenciál vašich dětí. Majitelka obchodu však z časových důvodů nemůže obchod dále provozovat. 13. srpna 2020   (09:01)
Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům Má malé děti a vlastní podnikání. Přesto věnuje svůj čas onkologicky nemocným pacientům
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz