vývoj epidemie COVID-19
testovaní nemocní uzdravení zesnulí
celá ČR 85014 4735 121 78
Středočeský kraj 2995 588 10 6
okres Příbram ? 33 0 0
Příbram ? 14 0 0
nemocní na Příbramsku
Dobříš 1 Bohutín 1
Mokrovraty 1 Krásná Hora 4
Žežice 1 Nový Knín 2
Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí

Nepřehlédněte
18. února 2020   (06:11)
Když psa viděla, odhodila berle a lehla si k němu na zem. Odešla šťastná a bez berlí

Speciálně vycvičení psi navštěvují rehabilitační jesle, domovy seniorů, nemocnice. Sami poznají, jak lidem pomociKája, Amanda, Adélka, Ajmy a Boney. Smečka těchto pěti psů přináší psychicky i fyzicky postiženým lidem na Příbramsku nejen potěšení a pozitivní energii, ale i užitek. Díky jejich terapii lidé odhazují nejen své psychické bloky a trápení, ale mnohdy i rehabilitační pomůcky, bez kterých se dříve neobešli. V Příbrami již šestnáctým rokem působí nezisková organizace Pessos, která psy na tyto terapie připravuje. S těmi, kteří úspěšně složí canisterapeutické zkoušky, se pak vydávají do terénu. Navštěvují místní rehabilitační jesle, domovy seniorů, ale například i oddělení paliativní péče místní nemocnice.

Povídali jsme si s Monikou Posekanou, která canisterapii praktikuje od roku 2004. Za tu dobu jí prošlo rukama několik psů různých plemen. Pracuje však i s jinými terapeuty. Morčaty, králíky a kočkami. Ti všichni umí léčit.

Jakým způsobem dokáže canisterapie člověku pomoci?
I jen krátkodobý kontakt se psem dokáže člověka uvést do stavu klidu a pohody. Hlazení a mazlení psa vzbuzuje emoce a zvyšuje se hladina oxytocinu (hormon štěstí) v krvi. Sníží se tep, utlumí bolest, uklidní třes. Základním principem je probuzení samoléčebných schopností člověka. Napomáhá ke zlepšení komunikace, paměti, koordinace pohybu, může také snížit agresivitu klienta.

Jak vlastně takové canisterapeutické sezení se psy vypadá?
Canisterapie je prováděna buď kolektivně nebo individuálně u klienta v pokoji na posteli. Vždy se praktikuje ve spolupráci s odborným personálem, který klienta zná a je schopný ho na psí návštěvu připravit. Samotné terapii předchází seznámení s pejskem, pohlazení, podání pamlsku. Pak následují speciální cviky dle potřeby klientů. Aportování, česání, hry na rozvoj jemné a hrubé motoriky, ale i polohování na těle klienta. Terapie vždy končí uklidňujícím relaxačním cvičením a pochováním psa.

Jaké rasy psů jsou na canisterapii nejvhodnější?
U canisterapeutického psa je velmi důležitá povaha psa, ne rasa. Pes nesmí být agresivní, musí vyhledávat kontakt lidí a mít je rád. Nesmí mu vadit hluk, musí být nebojácný, psychicky odolný a ovladatelný. Nesmí mu vadit manipulace a musí dobře zvládat stres. Takovéto vlastnosti se všeobecně vyskytují u retrívrů, španělů, setrů, ohařů, shih-tzu, , mopsů, kolií, husky, malamutů či vodních psů. Je to ale hodně individuální. Může se najít výjimka i u nevhodného plemene. Stejně tak se může stát, že pes vybraný a dobře vedený na canisterapii nakonec není schopen praxe. V každém případě platí, že nejvíce toho musí znát a umět psovod.

Mají psi nějaké své limity? Například dobu, po kterou mohou pracovat?
Záleží na temperamentu psa. Některý zvládne méně, jiný potřebuje po jedné návštěvě týden pauzu, další může v týdnu absolvovat několik návštěv. Důležité je, aby majitel věděl, kdy terapii ukončit, aby nedocházelo k přetížení psa. Klient sám pozná, že pes není v pohodě a takového psa i odmítá. Samotná canisterapie trvá 45 – 60 minut, polohování 20 minut.

Objednávají si Vás lidé i soukromě?
Občas se někdo najde, ale pro klienta je to dost náročné. Nemá buď dostatek prostoru nebo čas. I když se hradí jen cestovné, většinou to nakonec selže na financích. Na jednotlivce se hůře získávají dotace. Momentálně jsme navíc tak časově vytížení, že soukromé klienty nepřijímáme.

Setkala jste se s tím, že se klient psa bál a terapii odmítl?
Stává se to minimálně. Canisterapie je nabízena vždy jen takovému klientovi, který se psů nebojí. Může se však stát, že klient nechce psa ani vidět. Zde samozřejmě terapie nemůže fungovat a jeho přání respektujeme. Mnohdy však lidé postupem času změní názor. 

Jakým způsobem u lidí odbouráváte strach ze psů?
S kynofobií pracujeme hlavně u dětí a autistů. Některé děti nejsou schopny ani na dálku psa vidět či projít kolem něj. S našimi psy je učíme, jak se v takové situaci zachovat. Děti mají rády, když pes poslouchá jejich povely. Tady je výhodou začínat s velkým, klidným plemenem, které si lehne a nijak nereaguje.
Psí canisterapeut si však získá důvěru i jen pouhým pozorováním. Vyzařuje klid a pohodu, a to samotné nám v terapii pomáhá.

U seniorů pak hodně pomáhá kolektivní terapie. Když senior vidí, jak pes reaguje na jiné klienty, sám se po chvilce chce terapie zúčastnit. Psa češe, dá mu pamlsek na zem, poté do misky. Postupně dělá pokroky. Někdy stačí klientovi ukázat, že může psa kdykoli zastavit, či odehnat. Tím si pes získá jeho důvěru. U starších lidí však hodně záleží na jejich ochotě. Vždy tomu necháváme volný průběh. Není vhodné klienta do jakékoliv terapie nutit, neboť pak nefunguje. 

Vzpomenete si na nějakou kuriózní situaci, která se vám při terapii přihodila?
Kuriózních situací, ale hlavně těch úsměvných, se stává mnoho. Například na jednu canisterapii přišla nová klientka, která po spatření naší úžasné velké Amandy (pyrenejský horský pes) odhodila berle, lehla si na zem, mazlila se a válela se celá šťastná, dováděla jako malé dítě se štěnětem. Pak vstala a odešla šťastná, usměvavá, bez berlí. Někdy si klienti chtějí nenápadně psího terapeuta odnést na svůj pokoj, či ho uschovat mezi plyšáky.

Máte nějaký konkrétní příběh člověka, kterému vaše canisterapie pomohla?
Ano, mám, a je jich několik. Jedna z našich klientek byla po velmi těžké traumatické nehodě. Na rehabilitaci odmítala vyjít z pokoje, všeho se bála. Dnes žije normálním životem. Vždy, když ji potkám, velice děkuje, protože ochotu to změnit nabyla právě díky naší terapii. Nejvíce jí pomohla terapie s morčetem. Před Vánoci, když jsem ve městě po tréninku nastupovala do auta, nějaký pán zastavil provoz, protože mi musel poděkovat, jak jsme mu pomohli a změnili život.

Co Vás na této práci nejvíce baví?
Ráda pozoruji, jak se psí terapeuti rozvíjejí a sami pak poznají, jak klientovi pomoci. Úžasný je i pohled na klienta, jak při terapii rozkvétá a těší se na naši návštěvu. Radost mi dělá i jakékoliv zlepšení u dětí. Miluji práci se psy, spolupráci a komunikaci při terapii. Je to krásný a uspokojující pocit potřeby a pomoci. Canisterapie je životní styl, žije jí naše celá rodina, a to nás hodně i spojuje.

Děkujeme za rozhovor.

 
Kája, Amanda, Adélka, Ajmy a Boney. Smečka …

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava Ritschlová, foto Monika PosekanáNepřehlédněte

Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Bílá sobota bude 11. dubna, v Česku v té době ještě zřejmě bude platit nouzový stav a zákaz shromažďovat se venku ve větším počtu než dvě osoby najednou. 4. dubna 2020   (15:02) Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Žaloba se týká reportáží nazvaných Dvojí metr a Dvojí metr II, které ČT odvysílala 23. září a 7. října loňského roku. 4. dubna 2020   (12:01) Nepřehlédněte Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím  usnadnit aktuální fungování Milion korun pro dětské domovy. Albert chce organizacím usnadnit aktuální fungování Nadační fond Albert vyhlásil v reakci na krizovou situaci mimořádnou grantovou výzvu, ve které rozdělí 1 000 000 korun. Podpoří tak každodenní fungování organizací, které se starají o děti a rodiny ze sociálně ohroženého prostředí v období epidemie koronaviru. 1. dubna 2020   (12:32) Nepřehlédněte Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Na Příbramsku onemocnělo již 30 lidí, v Příbrami zůstává potvrzených 8 případů Někteří starostové obcí se nechovají transparentně a údaje o počtu nakažených tají. 1. dubna 2020   (10:35) Nepřehlédněte Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Úřady budou otevřené jen dva dny v týdnu na tři hodiny denně Služby úřady omezily na agendy bezpodmínečně nutné k zajišťování chodu veřejné správy. 31. března 2020   (09:00) Nepřehlédněte


Další články

Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Během pondělí zemřelo v souvislosti s koronavirem šest osob, celkem 78 Počet případů nemoci, kterou způsobuje nový typ koronaviru, za dnešek vzrostl zatím o 148 na 4735. 6. dubna 2020   (18:36) V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety V úterý otevřou sběrny, ve čtvrtek železářství či hobby markety Ve všech otevřených provozovnách budou muset lidé dodržovat přísnější pravidla 6. dubna 2020   (18:18) Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Lidé budou moct od úterý individuálně sportovat na venkovních sportovištích Běh nebo jízda na kole v lese budou možné i bez roušek 6. dubna 2020   (18:08) Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Polovině domácností klesly kvůli vládním opatřením příjmy Nejpostiženější jsou pracovníci obchodu a služeb, kde ztrátu práce deklaruje desetina lidí. 6. dubna 2020   (16:49) Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Středočeský kraj poskytne živnostníkům bezúročné půjčky Půjčky nebudou poskytovány živnostníkům, kteří jsou v exekuci, v insolvenci anebo mají-li své sídlo na úřadě. 6. dubna 2020   (14:29) Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Vojtěch: Když se situace do středy nezmění, zmírníme opatření Prodejny budou muset pouštět málo zákazníků a dezinfikovat. 6. dubna 2020   (12:02) Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Technická závada na nákladním voze uzavřela dálnici u Mníšku pod Brdy Kvůli unikajícím provozním kapalinám došlo k havárii projíždějícího auta 6. dubna 2020   (10:04) V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V neděli zemřelo osm lidí s koronavirem, další člověk zemřel dnes V šesti případech šlo o seniory ve věku nad 60 let, jeden spadal do kategorie 50 až 59 let a zbylým dvěma bylo méně než 50 let. 6. dubna 2020   (08:55) Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Blíží se Velikonoce, sezóna vajec. Víte, jaká vybrat? Velikonoční stolování může mít neopakovatelnou atmosféru, pokud se na něj předem připravíte. V článku naleznete několik receptů na přípravu sváteční tabule. 6. dubna 2020   (06:58)
Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nehodě skončily ve vozidle dvě zaklíněné osoby. Na pomoc přiletěl záchranářský vrtulník Po nárazu do stromu se auto přetočilo na bok, kolemjedoucí řidiči zastavili a jednu ze zraněných osob vyprostili před příjezdem hasičů. 5. dubna 2020   (20:53) Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Zemřelých s nemocí Covid-19 přibylo na 67. Uzdravilo se 96 lidí Kritiky vlády z řad opozice označil prezident Zeman mimo jiné za "bahno" a "hlupáky". Předsedu poslaneckého klubu TOP 09 Miroslava Kalouska nazval "počmáraným šaškem". 5. dubna 2020   (18:20) Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května Žáci a studenti by se mohli podle současných plánů do školy vrátit v druhé polovině května "Školy se otevřou najednou, ne po stupních, jak navrhoval Babiš," uvedl ministr školství Robert Plaga 5. dubna 2020   (15:25) V Příbrami byl zaznamenán další pacient nakažený koronavirem V Příbrami byl zaznamenán další pacient nakažený koronavirem Koronavirus Zeman udělí epidemiologovi Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání Zeman udělí epidemiologovi Prymulovi nejvyšší státní vyznamenání Zeman řekl, že o ocenění Prymulu předem neinformoval. Podle něj je Prymula erudovaný epidemiolog, který se postavil do čela války s koronavirem. Nejvyšším státním vyznamenáním je Řád Bílého lva. 5. dubna 2020   (11:45) Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory Ústav jaderné a chemické ochrany v Kamenné testuje i roušky a respirátory Koronavirus V Česku zemřeli další tři lidé s koronavirem V Česku zemřeli další tři lidé s koronavirem V sobotu přibylo 282 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem 5. dubna 2020   (09:12) Křesťané si dnes připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma Křesťané si dnes připomínají vjezd Ježíše Krista do Jeruzaléma Po Květné neděli následuje Modré pondělí, Šedivé úterý, Škaredá středa a Zelený čtvrtek, který je prvním dnem, kdy se připomíná Kristovo třídenní utrpení a vzkříšení. 5. dubna 2020   (07:23) V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 V Česku od rána přibyla tři úmrtí lidí s nemocí Covid-19 Uzdravených ministerstvo eviduje 78, o čtyři více než ráno. 4. dubna 2020   (18:44) Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Na Velikonoce bude až 23 stupňů Celsia Počasí Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Zapalte na Bílou sobotu po setmění za okny svých domovů svíčku, vyzývají biskupové Nepřehlédněte Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Pořad Reportéři ČT spojoval Agrofert s odvoláním ředitele příbramského finančního úřadu. Nyní televize čelí žalobě Nepřehlédněte V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 V těžkém stavu a vysoce intenzivní péči vyžaduje 77 lidí. Nemocných je 4194 Ve Středočeském kraji testy odhalily 508 nakažených 4. dubna 2020   (09:16) Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra Na lidech je vidět, že jsou vyděšení, úzkostní a mají strach z nakažení koronavirem, říká odběrová sestra Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o sedm na 53 Množství zemřelých lidí nakažených koronavirem vzrostlo o sedm na 53 Všichni byli ve věku nad 60 let. 3. dubna 2020   (18:25) Jan Konvalinka: Ohleduplnost k prodavačům je více než na místě Jan Konvalinka: Ohleduplnost k prodavačům je více než na místě Koronavirus Na odběrovém místě v Příbrami bylo provedeno zatím 41 testů na prokázání onemocnění Covid-19 Na odběrovém místě v Příbrami bylo provedeno zatím 41 testů na prokázání onemocnění Covid-19 Otevřeno je každý den v čase od 8 do 12 hodin, výjimkou jsou prozatím víkendy. 3. dubna 2020   (12:56) Za krádež lubrikačních gelů a forem na pečení může skončit až na osm let ve vězení Za krádež lubrikačních gelů a forem na pečení může skončit až na osm let ve vězení Muž se již v minulosti obdobné trestné činnosti dopouštěl, policisté ho tento týden převezli do vazební věznice. 3. dubna 2020   (10:57) Opilec si schválně sundal roušku a odmítal ji nasadit Opilec si schválně sundal roušku a odmítal ji nasadit Muž se bude zpovídat ze dvou přestupků 3. dubna 2020   (10:19) Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Lidí vyléčených z COVID-19 v ČR přibylo na 71, zemřelých je 46 Největší podíl potvrzených případů nákazy koronavirem tvoří lidé ve věku 45 až 54 let, a to asi pětinu ze všech nakažených. 3. dubna 2020   (08:58) Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Logiku nevidím v situaci, kdy členové jedné domácnosti musejí mít roušky nasazené v autě, říká Tomáš Dropa, ředitel SÚJCHBO Koronavirus S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů S nemocí COVID-19 v ČR zemřelo 44 lidí, uzdravilo se 67 pacientů Dvě z úmrtí jsou z dnešního dne 2. dubna 2020   (18:07) Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 Nosit roušky na veřejnosti má smysl, i když člověk nemá žádné příznaky nemoci COVID-19 "Za sebe říkám, že nevidím velký smysl v použití látkových roušek s kapsou, do níž se má vkládat filtr, často z nanovláken," říká František Lízal, odborník na testování roušek z Energetického ústavu Fakulty strojního inženýrství 2. dubna 2020   (16:46) V Příbrami byla prokázána další nákaza koronavirem V Příbrami byla prokázána další nákaza koronavirem Koronavirus Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu Babiš: Život v ČR by se mohl vrátit do normálu v květnu či červnu Rozvolnit by se první opatření mohla po Velikonocích. 2. dubna 2020   (13:24) Ve středních Čechách je 408 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem Ve středních Čechách je 408 lidí s potvrzenou nákazou koronavirem S nemocí COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, zemřelo v Česku zatím 40 lidí. Případů nákazy je k dnešnímu ránu 3604, uzdravených lidí je 61. 2. dubna 2020   (11:50) Anonym volal na policii, že po České republice šíří koronavirus. Středočeští policisté muže rychle dopadli Anonym volal na policii, že po České republice šíří koronavirus. Středočeští policisté muže rychle dopadli Muž byl dopaden spící v dodávkovém vozidle na odpočívadle čerpací stanice 2. dubna 2020   (09:45) Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii Jaroslav Starka: Hluboce smekám před zdravotníky, a všemi, kdo s koronavirem bojují v první linii Sport Případů COVID-19 v ČR ve středu přibylo na 3589, nárůst zpomalil Případů COVID-19 v ČR ve středu přibylo na 3589, nárůst zpomalil Podle úterních údajů bylo v nemocnicích hospitalizováno 312 pacientů nakažených koronavirem, z nichž u 70 mělo onemocnění těžký průběh. 2. dubna 2020   (07:39) Hornické muzeum Příbram chce být s návštěvníky v kontaktu on-line Hornické muzeum Příbram chce být s návštěvníky v kontaktu on-line Hornické muzeum zveřejňuje odkazy na televizní pořady, díky nimž se mohou zájemci do muzea alespoň na dálku vydat. 2. dubna 2020   (06:29) Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték Vláda schválila moratorium na splácení úvěrů a hypoték Za přerušení si banky nebudou účtovat poplatky. 1. dubna 2020   (20:37)


Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz