25. 4. svátek má Marek

Když festival řídí žena, vnáší do něj kreativitu i rychlé řešení trapasů, věří Albína Dědičík Houšková

23. března 2019   (18:27)

„Festival jsme otevřeli a dostali na něj daleko více lidí,“ hodnotí svých sedm let v čele Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram, který letos vede do 51. sezony.


Do zahájení Hudebního festivalu Antonína Dvořáka Příbram zbývá měsíc a kousek. Kdybychom se podívali na osu, která má na jednom konci maximální optimismus a na druhém maximální pesimismus, kde se na té ose teď nacházíte?
Mezi oběma mezními body se pohybuji podle toho s kým mluvím, jaký e-mail dostanu... Podle toho se ocitám buďto na tom krásném, pozitivním vnímání, nebo padám do té hluboké deprese, kdy si říkám, že tohle nemůže vyjít.

V jaké fázi jsou v tuto chvíli přípravy festivalu jako takového?
Ve finální fázi. Teď se opravdu všechno víceméně cizeluje a dohledávají se drobné nedostatky a chyby, které by tam ještě mohly být. Ty vychytáváme a snažíme se, aby vše bylo perfektní.

Jaké chyby se mohou v tuto chvíli objevovat?
Například včera jsme řešili s Ivanem Vokáčem, jedním ze členů Prague Cello Quartet, jak vysoké má být podium v Březnici.

Vstupuje festival do padesáté první sezóny ve formě, v jaké ještě nikdy předtím?
Těžko říct, jestli ve formě, v jaké nikdy dříve. Jeho začátky byly opravdu velmi, velmi slavné a ansábly, které sem tehdy jezdily a dublovaly vystoupení na Pražském jaru, byly ty nejlepší z nejlepších, a to dokonce ve světovém měřítku. Byla tady Moskevská filharmonie, Londýnská filharmonie, to jsou ansábly, na které my, hlavně z finančních důvodů, nemáme šanci dosáhnout. Nicméně je pravda, že jsme festival rozšířili, co se týká jednotlivých produkcí koncertů. Pořádáme akce, které se dřív nedělaly. V tehdejších letech nebylo zvykem pořádat u festivalů doprovodné akce, speciální akce pro děti... To jsou náplně festivalu, které jsme přidali.

V jakém formě jste festival v roce 2013 přebírala?
Já jsem ho přebírala v době menšího útlumu, v době, kdy se konalo šest, sedm, osm koncertů. V době, kdy jsem na festivalu působila jako programová ředitelka, jsme řešili s městem, že má festival obrovský potenciál. Nejen ve jméně Antonína Dvořáka, které je naprosto světoznámé, ale i v prostředí, v jakém se odehrává. Z toho roku, kdy proběhlo sedm koncertů, jsme se dostali na patnáct produkcí plus Den s Antonínem Dvořákem, kdy máme dalších zhruba dvacet akcí ve školách, školkách, na Gymnáziu Příbram a dalších místech, včetně Pražské ulice, náměstí T. G. Masaryka nebo nemocnice.

Kdyby jste se měla pochválit za jednu věc, která se vám v rámci festivalu s ohledem na předchozích sedm let povedla, jaká by to byla?
Já jsem moc ráda, že se nám podařilo festival otevřít, dostat tam daleko víc lidí, než na něj chodilo. V roce 2015 měli návštěvnost zhruba patnáct set osob, v současné době se nám to přehouplo přes čtyři tisíce a předpokládám, že půjdeme ještě dál. Co mě obrovsky těší je spolupráce se základními uměleckými školami a obecně zájem o operní představení, která děláme pro děti. To, že hudba oslovuje nejen milovníky klasické hudby, ale i širší veřejnost, včetně dětí a mládeže, je podle mě největším posláním a úspěchem festivalu.

Co je dobrého na tom, když festival klasické hudby vede žena?
Obecně myslím, že když něco řídí žena, tak tam vnáší víc kreativity a možná i způsob myšlení na vícero frontách a také schopnost rychlého řešení těch největších trapasů.

V čem přesně Vám ten festival umožňuje se realizovat?
Velmi ráda pracuji s umělci, realizuji projekty v umělecké oblasti a koncerty jsou úžasným dílem už při přípravě, protože s těmi umělci projednáváte program a realizujete nějakou myšlenku. Náš festival má vždycky nějakou spojovací myšlenku, která prochází všemi koncerty, v letošním ročníku to je motto „Mistr a jeho žáci“. Toto mě naplňuje z hlediska mého nadšení pro kulturu. A pak je to otázka toho, že můžu formovat něco, co osloví lidi, co je nějak zasáhne a vytvoří jim krásné vzpomínky.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: Václav Bešťák

autor: topDalší články

V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! V Husově ulici se zasekl autobus. Silnice je neprůjezdná! Momentálně probíhají vyprošťovací práce. 25. dubna 2019   (09:48) AKTUÁLNĚ Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu Most přes dálnici D4 u Řitky byl včera uzavřen, je v havarijním stavu V brzké době se dá čekat oprava mostu a s tím spojená omezení. 25. dubna 2019   (08:19) Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Zesnulého Dana Nekonečného nahradí na Vítání slunovratu Prague Queen Kapela Queen je opět velmi populární díky povedenému filmu Bohemian Rhapsody. 25. dubna 2019   (06:08) Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie by měla znát škodu na havarovaném vrtulníku do měsíce Policie původně očekávala, že škodu bude znát již na počátku letošního roku, následně se termín posunul na únor, kdy se zjistilo, že rozsah poškození nelze vizuální prohlídkou zjistit a bude nutné vrtulník odstrojit. 24. dubna 2019   (20:17) Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Už tento pátek dorazí do Březnice kapely Mňága a Žďorp společně s E!E Páteční večer bude patřit rockové hudbě! Při troše štěstí můžete jít zdarma! 24. dubna 2019   (17:12) Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Výjezd z Příbrami komplikuje srážka vozidel na Evropské Vozidla blokují oba jízdní pruhy. 24. dubna 2019   (14:49) AKTUÁLNĚ Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Vše je připraveno, oheň prozatím s otazníky Již zítra, ve čtvrtek 25. dubna, se v areálu Nového rybníka koná akce Čarodějnice na Nováku. Akce začíná v 16 hodin a připraven je bohatý program. Jediné, co ještě není zcela jasné je, zda bude zapálena připravená vatra. 24. dubna 2019   (12:28) Turistický vláček prozatím mimo provoz Turistický vláček prozatím mimo provoz V měsíci květnu byl v minulosti zahajován provoz turistického vláčku. V letošním roce je provoz vláčku pozastaven. Hledá se provozovatel. 24. dubna 2019   (11:49) U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS U Zaječova by mohl vzniknout výcvikový areál složek IZS V areálu budou s nebezpečnými situacemi a jejich řešením seznamováni především školáci, sloužit bude ale i pro cvičení profesionálů. 24. dubna 2019   (10:10) V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky V Brdech se čeká na dotace pro nové nádrže a rybníčky Mají pomoci přírodě v době klimatických změn 24. dubna 2019   (08:17)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz