3. 12. svátek má Svatoslav
Nobelia
OBJEDNEJTE SI PIZZU
Kdo chce pracovat, práci v Příbrami najde

ROZHOVOR
3. října 2018   (06:07)
Kdo chce pracovat, práci v Příbrami najde

Jak je na tom Příbram s nabídkou volných pracovních pozic a mnoho dalších informací o aktuálním stavu na zdejším trhu práce poskytla Mgr. Renata Malichová, ředitelka Krajské pobočky ÚP ČR v Příbrami.„Všeobecně je velký nedostatek pracovní síly. Snižují se některé požadavky na zaměstnance a šanci na uplatnění dostávají i uchazeči s handicapy ať už zdravotními nebo sociálními, absolventi, dlouhodobě nezaměstnaní, senioři a matky s dětmi.
Uchazeči, kteří mají zájem a chtějí pracovat, se v evidenci ÚP ČR v současné době zdrží jen velmi málo a s pomocí ÚP ČR brzy najdou nové pracovní místo,“ říká úvodem o situaci na trhu práce ředitelka Krajské pobočky ÚP ČR v Příbrami Mgr. Renata Malichová.

Jaká je situace na trhu práce v Příbrami a jaký je vývoj nezaměstnanosti v posledních letech? V porovnání cca 5 let zpět?

V měsíci září 2014 registrovaná nezaměstnanost v okrese Příbram podle používaného ukazatele „Podíl nezaměstnaných osob“, dosáhla hodnoty 8,4 % (evidováno bylo celkem 6 555 uchazečů o zaměstnání) a ÚP ČR - Kontaktní pracoviště v Příbrami tento měsíc evidovalo celkem 516 volných pracovních míst („dále jen VPM“). Na jedno volné pracovní místo připadalo 12,7 osob. Jestliže vybereme poslední vydaná statistická data za měsíc srpen 2018, můžeme konstatovat, že k 31. 8. 2018 činil podíl nezaměstnaných 3,4 %. Podíl nezaměstnaných osob v okrese Příbram klesl o 5,0 procentního bodu, ve městě Příbram dokonce o 5,9 procentního bodu.

Kolik občanů je nyní evidováno jako uchazeči o práci a jak dlouho průměrně trvá tato evidence, než najdou vhodné zaměstnání?

K 31. 8. 2018 byl na úřadech práce Středočeského kraje evidován rekordní počet 42 180 volných pracovních míst, což je nejvíce od roku 1990, v okrese Příbram to bylo 1981 VPM a ve městě Příbram 502 VPM.

Počet uchazečů o zaměstnání připadajících na 1 volné pracovní místo se v okrese Příbram během roku 2014, 2015, 2016, 2017 a 2018 rapidně snižoval, a to z 12,79 (září 2014) až na 1,4 (srpen 2018).
Podnikatelské subjekty v průběhu roku 2018 převážně přijímaly pracovníky na nově vytvářená místa a jen minimálně propouštěly.

V evidenci jsou samozřejmě i uchazeči, které je obtížné umístit u zaměstnavatelů vzhledem k jejich postoji k pracovním návykům. Uchazeči o zaměstnání, zejména ti, kteří jsou dlouhodobě nezaměstnaní, ztrácí motivaci pracovat, a to např. kvůli nízké úrovni nabízené mzdy, nedostatku praxe, „zastaralé“ kvalifikaci, omezené mobilitě, věkovému, zdravotnímu handicapu či péči o malé děti nebo osobu blízkou. To vše výrazným způsobem snižuje jejich šance na získání práce. Úkolem ÚP ČR - Kontaktního pracoviště v Příbrami je pokusit se odstranit tyto bariéry a pomocí nástrojů, opatření aktivní politiky zaměstnanosti a cíleného poradenství vyrovnat nesoulad poptávky a nabídky na trhu práce.

Jak si naše město stojí v porovnání s ostatními městy v našem kraji?

Jak již bylo výše napsáno za období posledních čtyř let 2014 – 2018 došlo k poklesu nezaměstnanosti v okrese Příbram až na 3,4 %. Došlo tak k jednomu z nejvyšších poklesů nezaměstnanosti v České republice. Nemalé množství VPM získal ÚP ČR kromě podnikatelské sféry také ve spolupráci s městem Příbram, kdy evidované uchazeče o zaměstnání umístil na pracovní pozice u technických služeb města, na veřejně prospěšné práce, jako asistenty prevence kriminality, na společensky účelná pracovní místa ve sportovních zařízeních města Příbram apod. Dále potom při umísťování propuštěných občanů z výkonu trestu z věznice Bytíz, kteří byli umístěni pomocí prostupného zaměstnávání až k zaměstnavatelům, např. při revitalizaci areálu Nový rybník. Díky rostoucí ekonomice a vzniku nových volných míst v podnikatelské sféře v Příbrami se daří umístit na běžný trh práce i dlouhodobé uchazeče o zaměstnání nebo klienty s mnohočetnými handicapy. A to zejména pomocí již zmíněného prostupného zaměstnávání. Což znamená že, nejprve je uchazeč o zaměstnání umístěn na místo dotované ÚP (například VVP) a po zapracování již přechází na běžné pracovní místo u zaměstnavatele.

V jakém poměru upřednostňují příbramští obyvatelé dojíždění za prací do Prahy. Je to nutnost nebo jsou motivováni vyšší odměnou?

Mimo Příbram vyjíždí denně přibližně 2.800 obyvatel z toho polovina, tj. přibližně 1.400 obyvatel, cestuje denně do Prahy, ostatní dojíždí do Dobříše, Březnice, Dubna, Jinec, Čenkova, Rožmitálu … Motivací bývá ve většině případů výše odměny a širší spektrum nabízených pracovních pozic. Vyšší odměna je samozřejmě motivací, ale je potřeba si uvědomit, že dojíždění stojí nemalé finanční prostředky. Kvalita života se v Příbrami velmi zlepšila, občané Příbrami by mnohdy raději zůstali pracovat zde, ale bohužel mzdové ohodnocení stále za Prahou zaostává.

V kterých oborech je nejčastější nabídka a naopak, v kterých pozicích nemá Příbram vůbec co nabídnout?

Mezi nejžádanější a nejhledanější profese neustále patří pracovníci strojírenských oborů (soustružníci, obráběči, kovodělníci a strojní technici, dále pak svářeči, elektrikáři, operátoři call center, řidiči nákladních a speciálních automobilů, strážní, dále pak skladníci a pracovníci logistiky, překladišť a velkých skladových center, rovněž také ostraha těchto objektů a řidiči nákladních vozů).
Další vyhledávanou profesní skupinou jsou pracovníci ve zdravotnictví, učitelé a státní zaměstnanci (Policie ČR, Armáda ČR).
Pozice, ve kterých by Příbram neměla vůbec co nabídnout, v současné době nejsou. Každý občan, který chce a může pracovat, se uplatní, když jeho kvalifikace neodpovídá plně nabízené pozici. ÚP nabízí svým klientům mnoho možností a poradenství, jak kvalifikaci změnit.

Za jakou odměnu jsou ochotni občané nabízená zaměstnání přijmout? (cca průměr)

Tato otázka nemá jednoznačnou odpověď. Platy jsou dosti diferenciované dle oborů, požadovaného vzdělání a nedostatku pracovníků v dané oblasti. Pravdou zůstává, že za minimální mzdu je dnes ochotno pracovat jen málo občanů. Okres Příbram v porovnání s ostatními okresy Středočeského kraje není na tom nejlépe a zvýšení průměrné hrubé mzdy v určitých oborech by okresu Příbram jen prospělo.

Je nabídka práce pro seniory a matky s malými dětmi?

Všeobecně je velký nedostatek pracovní síly.
Někteří zaměstnavatelé tak přistoupili k tomu, že na žádané profese, které se jim nedaří obsadit, nabírají absolventy bez praxe, uchazeči starší 50 let věku s jinou odborností a matky s dětmi na zkrácené úvazky, kdy tito UoZ jsou ve spolupráci s ÚP ČR v Příbrami rekvalifikováni a připravováni na požadované pozice. Úřadu práce v Příbrami nabízí několik Regionálních individuálních projektu ESF, kdy tím nejznámějším a nejoblíbenějším se stal projekt Generační tandem, ve kterém je řešena generační výměna zkušeného pracovníka v důchodovém věku za absolventy.


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: jk
Další články

Video: Na příbramském náměstí se rozzářil vánoční smrk Video: Na příbramském náměstí se rozzářil vánoční smrk Na náměstí T. G. Masaryka v Příbrami se dnes vpodvečer rozzářil vánoční smrk původem z … Cena vodného a stočného by se v Příbrami neměla pro příští rok navýšit Cena vodného a stočného by se v Příbrami neměla pro příští rok navýšit Rada města doporučuje zastupitelům schválit stejnou cenu vodného a stočného jako … Meteorologové zrušili výstrahu před sněžením, nově varují před mrazem Meteorologové zrušili výstrahu před sněžením, nově varují před mrazem Mráz zasáhne zřejmě celé Česko v noci na pondělí, může být až minus 16 stupňů … Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Proč je jmelí symbolem Vánoc a proč se pod ním líbáme? Jmelí je neodmyslitelným symbolem Vánoc. Jeho léčivé účinky a magické síly byly známy … Na silnicích ve středních Čechách leží zbytky rozbředlého sněhu Na silnicích ve středních Čechách leží zbytky rozbředlého sněhu Krajští cestáři vyslali v uplynulých 24 hodinách do terénu veškerou techniku včetně … Začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout? Začíná advent. Co vlastně toto období znamená a na jaké tradice byste neměli zapomenout? Pomalu ale jistě se blíží pro mnohé z nás jedno z nejkrásnějších období, kterým jsou … Předvánoční akce v knihovně nabídnou pohádkový muzikál, nové knihy i punč Předvánoční akce v knihovně nabídnou pohádkový muzikál, nové knihy i punč Během Dne pro dětskou knihou v neděli 3. prosince vystoupí žáci příbramských ZUŠ, děti … Středočeský kraj hledá projektanty pro stavby silnic, cyklostezek a parkovišť Středočeský kraj hledá projektanty pro stavby silnic, cyklostezek a parkovišť Kromě silnic, cyklostezek a parkovišť půjde také o projektování osvětlení či … Čertovský Novák přilákal stovky návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Čertovský Novák přilákal stovky návštěvníků. Velkolepý ohňostroj nadchl přihlížející Pořadatelé Kouzelně čertovského Nováku dovedli akci k naprosté dokonalosti. VIDEO
Vyhrajte s pribram.cz a prodejnou ETD Elektro Trhové Dušníky espresso kávovar BEKO Vyhrajte s pribram.cz a prodejnou ETD Elektro Trhové Dušníky espresso kávovar BEKO Soutěž trvá od dnešního dne do 20. 12. 2023. Losování proběhne 21. 12. 2023. Komerční sdělení
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Mariánská 135
261 01 Příbram IV

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Rosalota, s.r.o. zakázáno.
2014 - 2023 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz
Nastavení souborů cookies
Na našich webových stránkách používáme soubory cookies. Některé z nich jsou nezbytné, zatímco jiné nám pomáhají vylepšit tento web a váš uživatelský zážitek. Souhlasíte s používáním všech cookies?
Informace o cookies
Souhlasím Přizpůsobit
Podrobné nastavení cookies « zpět
Soubory cookie používáme k zajištění základních funkcí webu a ke zlepšení vašeho uživatelského zážitku. Souhlas pro každou kategorii můžete kdykoliv změnit.

Nezbytné cookies
Technické cookies jsou nezbytné pro správné fungování webu a všech funkcí, které nabízí. Tyto soubory zajišťují uchovávání produktů v košíku, zobrazování seznamu oblíbených výrobků, správné fungování filtrů, nebo přihlášení. Bez těchto souborů cookies nebude webová stránka správně fungovat a ve výchozím nastavení jsou povoleny a nelze je zakázat. Tyto soubory cookies neukládají žádné osobně identifikovatelné informace.
Cookies pro marketing
Umožňují nám sledovat souhrnné informace o návštěvnosti stránek a využívání různých funkcí. To nám pomáhá naše weby zlepšovat tak, aby Vám lépe sloužily. Analytické cookies jsou nastavovány třetími stranami - Google Analytics, TOP list.

Povolit všechny kategorie cookies Povolit vybrané kategorie cookies