4. 12. svátek má Barbora
Kdo bude stavět, napřesrok si připlatí, říká podnikatel z Příbramska

28. prosince 2020   (17:40)
Kdo bude stavět, napřesrok si připlatí, říká podnikatel z Příbramska
foto: pribram.cz

Podle očekávání společností se produkce na stavebním trhu v příštím roce výrazně nepropadne. Pozitivní výhled je podpořen zejména dlouhodobým charakterem zakázek, díky nimž se krize do stavebnictví promítají se zpožděním. Hlavní výhodou Příbramska pro stavební firmy je naplňování rekreačního a turistického potenciálu.


Společnost CEEC Research nedávno přinesla data o očekáváních firem podnikajících na stavebním trhu. Předpokládá se, že stavební trh letos propadne o dvě procenta, příští rok o 1,8 procenta. Skeptičtější jsou velké stavební společnosti, podle kterých se vývoj na trhu stavebních prací v letošním roce sníží o 2,6 %. O profesní názor ohledně kondice stavebnictví a situace nejen na Příbramsku jsme požádali Jiřího Maška z Oseče, jehož stěžejní pracovní náplní je stavební dozor a zároveň společně se synem provozuje stavební firmu.
 

Jak vnímáte aktuální situaci ve stavebnictví?
Pracovně se pohybuji převážně na území příbramského okresu, některé zakázky plníme také v sousedních regionech nebo v Praze. Situaci v oboru ve srovnání s jinými službami typu kadeřnictví nebo pohostinství zatím nepovažuji za katastrofální. I když nelze říci, že by se nás nedotkla krize spojená s covidem.
 
Zůstává podobně optimistický také výhled na příští rok?
Stavebnictví bývá obecně zasaženo krizemi se zpožděním, obvykle tak ročním oproti jiným oborům. Je to dáno hlavně tím, že se zakázky připravují a realizují v delších časových obdobích měsíců až roků. Zatím mají stavební firmy zakázek dostatek a ani výhled na první polovinu příštího roku v tomto směru nevypadá nejhůře.
 
S omezením pohybu z trhu odešla i nezanedbatelná část pracovníků ve stavebnictví.
Problém s nedostatkem kvalifikovaných pracovních sil, který máme už roky, se začal v tomto roce prohlubovat. Ať se to někomu líbí nebo ne, je realitou, že stavebnictví u nás již dávno stojí na pracovnících z Ukrajiny a okolních zemí. A v dnešní době je stále komplikovanější, aby se do České republiky dostali.
 

Zůstáváme ale pořád zemí, kam lidé z Ukrajiny míří za prací?
Už dříve ti šikovnější začali jezdit do Německa, kde si samozřejmě vydělají více. Přitom přetrvává problém s úřady na obou stranách a je složité vyřídit zahraničním pracovníkům možnost legálně v Čechách pracovat, k čemuž se přidává strach jich samotných a jejich rodin z cestování a nákazy. V tom spatřuji hlavní riziko pro příští rok. Aby se do Čech zaměstnanci na konci zimy vrátili a bylo vůbec s kým realizovat dojednané zakázky. S tím se navíc váže riziko zvyšování cen stavebních prací. Ten, kdo bude potřebovat zakázky realizovat, bude muset za práci zaplatit více, což se promítne do celkových nákladů na stavby.
 
Jakým dalším rizikovým faktorům bude podle vás obor čelit?
Je pravděpodobné, že se v druhé polovině příštího roku nedostatek financí v celé ekonomice projeví i ve stavebnictví. Dojde k omezení investic jak ze strany soukromých investorů, domácností a podnikatelů, tak ze strany obcí a krajů. Situace se ale stále vyvíjí, jeden slib od vlády střídá druhý, a co z nich bude splněno, je těžké předjímat.
 
Podobný scénář očekáváte i na Příbramsku?
V tomto směru už nyní pociťujeme jednu výhodu našeho regionu. Je to blízkost hlavního města a řada příležitostí k individuální rekreaci. Lidé z Prahy a obecně z měst, zřejmě kvůli nejistotě cestování na zahraniční dovolené, začínají více investovat do nákupů a rekonstrukcí vlastních chat a chalup. Navíc máme v okrese Vltavu a Brdy a obojí evidentně táhne. Což znamená určitou příležitost pro stavební firmy a možnost doplnění výpadku zakázek z jiných sektorů.
 

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz