Kde v Evropě se zálohuje? Iniciativa pro zálohování spustila interaktivní mapu
28. července 2024 (16:12)
foto: ilustrační, Pixabay – Menno de Jong
Zavedené systémy pro zálohování PET lahví, plechovek či skla má šestnáct evropských zemí.
Iniciativa pro zálohování vytvořila mapu s přehledem, ve kterých evropských státech se během dovolené můžete setkat se systémy pro zálohování. Zálohování PET lahví, plechovek či skla funguje již v šestnácti zemích. Mapa přináší také konkrétní informace, které objemy obalů jsou vratné nebo jak jsou označeny.
Vracet zálohované nápojové obaly mohou Češi v destinacích, jako jsou Slovensko, Chorvatsko, Malta, Německo, pobaltské státy či Skandinávie. Od letošního roku jsou nápojové obaly se zálohou nově také v Irsku, Maďarsku a Rumunsku. „Zálohovanou petku a plechovku lidé jednoduše poznají, protože každý zálohovaný obal je označený výší zálohy a ve většině zemí také logem zálohování. Na Slovensku tak například na obalu najdou označení 15 centů a Z v recyklačním kroužku, v Irsku výši zálohy a ikonku lahve R v kroužku,“ vysvětluje Kristýna Havligerová, manažerka vnějších vztahů Iniciativy pro zálohování. Ve většině zemí se zálohují PET lahve v objemu od 0,1 litru do 3 litrů a plechovky, v některých také skleněné lahve.
Výše částky se v jednotlivých státech různí, běžná je záloha do čtyř korun. „Nejnižší zálohu ve výši zhruba 1,75 korun mají v Chorvatsku, k zemím na opačném konci spektra se s 3,75 korun řadí Irsko a Finsko, úplně nejvyšší zálohu kolem 6,30 korun mají v Německu,“ zmiňuje rozmezí Kristýna Havligerová. Pravidlem je, že nápojový obal musí být vždy vrácen v zemi, v níž byl produkt zakoupen.
Interaktivní mapu s praktickými informace o pravidlech zálohování v evropských zemí včetně specifikace míst, ve nichž lze nápojové obaly vrátit, najdete na webu jdemeokrokdal.cz.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Kvalita vody v přírodních koupalištích ve středních Čechách je většinou výborná
•Česko čekají o víkendu tropické teploty, v neděli přijdou bouřky
•Nerostou, v lesích je sucho. Houbaři doufají, že lepší to bude na podzim
Další články
Stánky pod drobnohledem i kvůli žloutence: Hygienici kontrolovali trhy nejen v Příbrami
Adventní trhy v Příbrami patří mezi místa, kde letos středočeští hygienici provádějí …
Středočeský kraj má varianty zpoplatnění silnic II. a III.tříd pro nákladní auta
Středočeský kraj připravil dvě varianty možného rozšíření mýta pro nákladní dopravu na …
Tajemství bukové stráně: Čáp provokatér
Černý čáp se na chvíli zdržel doma. Sem tam porovnal nějakou větev, a pak se zvedl a …
Poslední farmářské trhy roku se ponesou ve vánočním duchu
Farmářské trhy na Dvořákově nábřeží se letos rozloučí v sobotu 20. prosince. Nabídnou …
Podmínky ve třech středočeských lyžařských areálech jsou dobré
Ve středních Čechách jsou v provozu tři zimní střediska, na Monínci u Sedlce-Prčice na …
Ceny benzinu a nafty v Příbrami: Ceny nafty klesají
Za benzin Natural 95 zaplatíte tento týden v Příbrami v rozmezí od 32,90 Kč do 34,90 …
Osobní auto srazilo dítě v Seifertově ulici
V pátek před jednou hodinou odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě v …
Tipy na víkend: Poslední víkend před Vánocemi – přijďte na Farmářské trhy, krásné koncerty, nebo přijďte fandit příbramským sportovcům!
Během posledního víkendu před svátky na vás čeká spousta kulturních akcí, v nabídce …
Mlha a náledí komplikují dopravu, u Hájů skončilo auto na střeše
Řidiči by měli být dnes obzvláště opatrní. Po včerejším oteplení zase v noci padla …
Nemocnice hlásí rekord v dárcovství krve: Odběrů bylo nejvíce v historii
Nemocnice v letošním roce zaznamenala historicky nejvyšší počet dárcovských odběrů …




