4. 8. svátek má Dominik




Kde natankovat po cestě k moři? V oblíbených destinacích je palivo výrazně dražší, v Itálii více než o 8 korun

11. června 2019   (08:28)
Kde natankovat po cestě k moři? V oblíbených destinacích je palivo výrazně dražší, v Itálii více než o 8 korun

Chystáte se letos na dovolenou k moři a budete cestovat vlastním automobilem? Podle aktuálních dat Evropské komise si v oblíbených přímořských destinacích za pohonné hmoty výrazně připlatíte.


Například v Chorvatsku je benzín oproti Česku v průměru dražší o více než 2 koruny a 70 haléřů za litr. Tradičně nejdražší je palivo v Itálii, kde litr nafty aktuálně stojí přes 39 korun a litr benzínu pak skoro 42 korun. Natural 95 je tak o více než 8 korun dražší než v Česku. Při natankování plné 50litrové nádrže si tak český turista připlatí 420 korun.

Ceny pohonných hmot v posledních měsících kontinuálně rostou. Zdražil hlavně Natural 95, jehož cena výrazně poskočila nahoru začátkem dubna, od kdy je benzín opět dražší než nafta. Přesto Česká republika patří v rámci EU přibližně ke třetině nejlevnějších zemí. Podle aktuálních údajů Evropské komise ze začátku června je Česko osmou nejlevnější zemí u benzínu a jedenáctou u nafty. „Průměrná cena nafty v tuzemsku je podle Evropské komise 32,57 Kč/l, litr Naturalu 95 pak stojí 33,50 Kč. Ve srovnání s průměrem EU je nafta levnější o necelé 3 koruny, zatímco benzín skoro o 5 korun,“ uvádí Damir Duraković, generální ředitel nákupní aliance Axigon.

Výrazně vyšší ceny mají pohonné hmoty v oblíbených turistických destinacích. V tradičním cíli mnoha Čechů, v Chorvatsku, stojí litr nafty 34,91 Kč a litr Naturalu 95 36,22 Kč. Benzín je tak v průměru skoro o 2 koruny a 80 haléřů dražší než v Česku. K nejdražším zemím však tradičně patří Itálie. „Nafta stojí v Itálii aktuálně v průměru 39,12 Kč/l, zatímco benzín 41,90 Kč/l. Český motorista si tak připlatí 8 korun a 40 haléřů na každém litru, což dělá u plné 50litrové nádrže rozdíl 420 korun,“ upozorňuje Damir Duraković.

Drahé je také Řecko, kde stojí nafta 36,45 Kč/l a litr benzínu dokonce více než v Itálii, a to 42,31 Kč. „Motoristům, kteří se v létě chystají na jih k moři, lze proto doporučit, aby dotankovali před vjezdem do drahých cílových destinací. Příznivé ceny hodně podobné těm českým jsou v Rakousku, Maďarsku i Slovinsku. Litr nafty je v Rakousku dokonce levnější o více než 60 haléřů než v Česku,“ dodává Damir Duraković. Na Slovensku pak stojí nafta skoro stejně jako v Česku, v průměru je levnější o 5 haléřů. Natural 95 je ale na Slovensku dražší o více než 3 koruny.
K tradičně nejlevnějším zemím patří Bulharsko, kde je cena litru benzínu i nafty v přepočtu několik desítek haléřů pod hranicí 30 korun. V případě nafty je pak absolutně nejlevnější Lucembursko s cenou 29,19 Kč/l. Vůbec nejdražší nafta v celé EU je pak dle dat EK ve Spojeném království (39,76 Kč/l) a nejdražší Natural 95 v Nizozemsku (44,35 Kč/l).
Například v Chorvatsku je benzín oproti Česku …




Chystáte se letos na dovolenou k moři a budete cestovat vlastním automobilem?


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Damir Duraković
autor: top








Další články

Středočeští silničáři spouští nový portál staveb pro lepší koordinaci omezení Středočeští silničáři spouští nový portál staveb pro lepší koordinaci omezení Krajská správa a údržba silnic Středočeského kraje (KSÚS) spouští v testovacím režimu … AKTUÁLNĚ Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Děláte při používání klimatizace v autě tuto chybu? Může ohrozit vaše zdraví i bezpečnost Letní vedra dokážou proměnit interiér automobilu v rozpálenou pec. Vysoké teploty ale … NEPŘEHLÉDNĚTE HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky HC Baník spouští sezonu 2026/27. Už máte permici? Letos se hraje i o Nintendo a chytré hodinky Je sice léto, ale hokejový fanoušek nikdy nespí a HC Baník Příbram už připravuje … PR Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Rozsáhlý požár lesa u Nalžovic: Čtrnáct jednotek hasičů bojovalo v extrémním terénu, pomáhal i vrtulník a Lesar team Mimořádně náročný zásah zaměstnává od pondělního dopoledne čtrnáct jednotek hasičů u … AKTUALIZOVÁNO Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na D4 ráno hořelo osobní auto, směr na Prahu byl zcela uzavřen Na dálnici D4 ve směru na Prahu ráno zkomplikoval provoz požár osobního automobilu, … AKTUALIZOVÁNO Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Extrémní vedra znovu udeří naplno. Teploty vystoupají až k 39 °C, od čtvrtka přijde úleva v podobě ochlazení Na začátku týdne k nám opět proudí mimořádně teplý vzduch od jihozápadu až jihu. … AKTUÁLNĚ Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Konec pohodlí. Obaly na jídlo zdraží, povinnosti přibudou a vlastní krabičky budou povinné Evropa zpřísňuje pravidla pro obaly — a změny pocítí úplně všichni. Už od 12. srpna … AKTUÁLNĚ Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Brdské léto v pohybu: Příbramskem burácely parní vlaky, cinkaly koňské postroje a ožila pouť Sobota 1. srpna patřila na Příbramsku velkolepým akcím, které přilákaly tisíce … AKTUÁLNĚ Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš má nové sportoviště. Zimní stadion ožije i v létě, areál bude zdarma pro veřejnost Dobříš pokračuje v modernizaci městských sportovišť. Díky společnému úsilí desítek … AKTUÁLNĚ
Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Digitální detox je hitem. Proč si lidé dobrovolně vypínají mobil i sociální sítě? Mobilní telefon se stal neodmyslitelnou součástí každodenního života. Mnoho lidí po … ZAJÍMAVOSTI
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz