Každá třetí zmrzlina neprošla testy, uvedla SZPI
12. srpna 2020 (14:20)
Kontrolami Státní zemědělské a potravinářské inspekce (SZPI) i letos do konce července neprošlo 30 procent odebraných vzorků zmrzlin, byly v nich bakterie typu salmonel. Problémy byly také u 43 procent vzorků ledů do nápojů. U zmrzlin jde o zlepšení, loni šlo o 37 hodnocených vzorků, u ledu loni byla zjištěná závada u 40 procent vzorků. Dnes to novinářům oznámil mluvčí SZPI Pavel Kopřiva. Salmonela způsobuje akutní průjmové onemocnění.
Inspekce ročně provede kolem 200 až 300 kontrol zmrzlin, většinou v sezoně od května do konce září. Třetina kontrol je podle inspektora Pavla Haase po podnětu spotřebitele, do třetiny provozoven inspektoři jdou, protože v minulosti tyto podniky kontrolou neprošly. Poslední třetina jsou kontroly namátkové. Letos zatím zkontrolovali 64 vzorků a 19 z nich neprošlo hygienickými limity.
"Určitě se dívat na to, jestli obsluha má ochranné pomůcky, jestli používá k nabírání do kornoutku ochranné pomůcky jako jsou rukavice, jestli nepoužívá stejnou ruku na úchop toho produktu, tak i na peníze, to je také častý problém," popisuje možnosti spotřebitelů, jak zjistit prohřešek Haas. Podle Kopřivy je také důležitým aspektem to, jestli má zmrzlina správnou konzistenci.
Podle inspektorů je správnější, aby obsluha měla špachtli nebo naběračku na zmrzlinu pro každý druh kopečkové zmrzliny, aby nedocházelo k šíření mikrobů skrze vodu, ve které se nástroj oplachuje. Pokud má podnik naběraček méně, bylo by pak vhodné nabírat jednou zmrzliny s mléčnou složkou a jinou sorbety, aby nedošlo ke kontaminaci mléčnými alergeny.
"Jednou z charakteristických příčin problému u točených zmrzlin je nežádoucí praxe, kdy provozovatelé zmrzlinu na konci dne nelikvidují, ale následující den ji vrací zpět do stroje, čímž může docházet k přenášení bakteriální kontaminace ze stroje na zmrzlinovou směs a zpět," dodala inspekce. Za pochybení jsou podnikům podle mluvčího většinou uložené minimálně desetitisícové pokuty. Výsledky testů na salmonely dostanou inspektoři většinou za tři až čtyři dny.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
ČTK
autor: Jakub Pečenka
Další články
Na D4 mezi Mníškem a Dobříší začalo oplocování. Denně tudy projede 30 tisíc aut
Ředitelství silnic a dálnic zahájilo práce na výstavbě nového oplocení podél dálnice …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sledujte středeční online jednání zastupitelstva. Řešit se bude odpadová strategie, prodeje pozemků i příspěvek pro hasiče
Zastupitelstvo města Příbram se dnes 25. února 2026 schází k únorovému jednání. V …
ON-LINE PŘENOS
Výstava žáků v Obecnici pomůže k nákupu výtvarných pomůcek!
Brdská příroda, její klid, barvy i jedinečná atmosféra se staly inspirací pro mladé …
U Krásné Hory hořela stodola, hasiči vyklízejí seno
Krátce po poledni ve středu 25. února byl nahlášen požár v obci Mokřice u Krásné …
Počet dětí se sebevražednými myšlenkami rychle roste, linka bezpečí hlásí rekordní nárůst
Linka bezpečí v posledních letech zaznamenává výrazný nárůst počtu dětí a …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Rozhodčí Příbramska se připravují na novou fotbalovou sezónu
Fotbalová hřiště na Příbramsku se brzy znovu zaplní a přípravy na novou soutěžní …
SPORT
V Narysově se srazily dva osobáky, čtyři zranění účastníci nehody skončili v nemocnici
Nehoda se stala před osmou hodinou ráno na silnici v katastru obce Narysov. Podle …
AKTUALIZOVÁNO
Příbramský Senior Point slaví velké jubileum. Je jediný ve Středočeském kraji a největší v Česku
Jediná pobočka Senior Pointu ve Středočeském kraji je v Příbrami a slaví významné …
ROZHOVOR
Konec dešťů a příchod jara? Meteorologové hlásí na pátek až 17 °C!
Pořádně deštivý víkend a mokrý start týdne máme za sebou. Český hydrometeorologický …
Možná přijde i Karel Čapek. V Pivovaru Podlesí lákají na netradiční taneční večer
Milovníci tance, kvalitní literatury i výborného piva, zpozorněte! 21. ročník …
KULTURA





