28. 10. je státní svátek
Kareš: Rozhodnutí MŽP k odtěžení hald považuji za nepravdivé a lživé

13. října 2020   (18:03)
Kareš: Rozhodnutí MŽP k odtěžení hald považuji za nepravdivé a lživé
foto: pribram.cz

„Rozhodnutí je podle mého názoru v rozporu se zákonem o posuzování vlivu na životní prostředí. Vysvětlení MŽP je přinejmenším komické. Absolutně nebrali v potaz názory lidí, a doložená odborná stanoviska okolních obcí,“ řekl Kareš.


Ministerstvo životního prostředí (MŽP) nemá výhrady k plánované těžbě kameniva z hald v bývalém příbramském uranovém revíru. Ve zjišťovacích řízeních k procesu EIA dospělo k závěru, že těžba nebude mít významný vliv na životní prostředí. Odpůrci s takovým závěrem nesouhlasí a chtějí proti němu podat rozklad. O likvidaci uranových hald se jedná už delší dobu, záměr má své kritiky i stoupence.

Na ministerstvu se uskutečnila dvě zjišťovací řízení k posouzení vlivu na životní prostředí, jedno se týkalo odvalu šachty číslo 15 a druhé odvalů šachet 11 a 19. Podle ministerstva tyto záměry nemají významný vliv na životní prostředí a nebudou dále posuzovány podle zákona o posuzování vlivů na životní prostředí, sdělila dnes ČTK Dominika Pospíšilová z tiskového oddělení MŽP.
U všech vlivů na životní prostředí podle ní vzali v potaz velikost, prostorový rozsah, povahu, intenzitu i dobu trvání, stejně jako kumulaci s vlivy jiných záměrů na životní prostředí a veřejné zdraví. "V obou případech byly vyhodnoceny jako málo významné," dodala Pospíšilová.
Starosta Petrovic a nový senátor za Příbramsko Petr Štěpánek (STAN), jeden z autorů petice pro těžbě hald, s takovým závěrem nesouhlasí. Zásadní námitky odpůrců podle něj nebyly zohledněny. Ve zprávě předložené k posouzení je například uvedeno, že se na daném území nenacházejí žádné chráněné rostliny a živočichové, což podle Štěpánka není pravda. Kromě toho se bagatelizovaly vlivy nákladní dopravy, míní.

"Zkontaktoval jsem se s obcemi, kterých se dotýká, a budeme společně připravovat rozklad na toto rozhodnutí," řekl Štěpánek ČTK. Obce by se podle něj měly spojit a hlavním, kdo vše povede, má být město Příbram.
Další z organizátorů petice Petr Kareš uvedl pro pribram.cz, že považuje rozhodnutí MŽP za mimořádně nekvalitní. „Rozhodnutí je podle mého názoru v rozporu se zákonem o posuzování vlivu na životní prostředí. Vysvětlení MŽP je přinejmenším komické. Absolutně nebrali v potaz názory lidí, a odborná stanoviska, která byla doložena dotčenými obcemi,“ řekl Kareš.

Jako největší podpásovku bere Kareš skutečnost, že stanovisko bylo vydáno v pátek. „Tímto krokem zkrátili lhůty, ale i tak v termínu dojde k odvolání,“ dodal Kareš.
Příbramská radnice potvrdila, že rozklad již připravuje a poputuje na ministerstvo. "Při vyhodnocování materiálů, které jsme obdrželi od ministerstva životního prostředí, bohužel zjišťujeme, že některé naše požadavky založené na vyjádření odborníků nebyly reflektovány. Z tohoto důvodu se město Příbram připojí k dalším obcím a proti tomuto rozhodnutí podá rozklad," uvedl starosta Jan Konvalinka (za ANO).

Město už dříve požadovalo podrobné prozkoumání vlivu hluku a vibrací na zdraví obyvatel a vlivu zvýšené dopravní zátěže. Na základě výsledků expertiz chtělo upravit vlastní stanovisko k záměru.

Kritici doporučují nechat odvaly v nynějším stavu. Stoupenci poukazují na to, že se díky odtěžení v okolí sníží radonová zátěž. Příbramské odvaly představují podle dřívějšího vyjádření zástupců státního podniku Diamo ekologickou zátěž se středním rizikem, což znamená, že se s nimi musí něco udělat. 

Příbramské uranové ložisko se rozkládá od Kamenné po Dubenec. Rozlohu má 52 kilometrů čtverečních, délku téměř 25 kilometrů a šířku až čtyři kilometry.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz_Tomáš Pečenka ČTK_Jakub Pečenka
autor: Tomáš Pečenka

Další články

Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Kvůli dopingu jsem se ocitl na hraně života a smrti, říká mistr světa v kulturistice Petr Pevan Vaniš z Počepic patří k nejúspěšnějším a nejznámějším kulturistům naší … Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Knihovna Jana Drdy zpřístupní sklady knih půjčovny pro dospělé Sklady se otevřou každé první pondělí v měsíci mezi 9.00 a 17.00. V dalších týdnech … Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Hudební víkend v Příbrami: Elektro jízda, crossover i Mozart Víkendové koncerty odehrají v klubu Junior Ventolin, Gaia Mesiah a Megaphone, v … Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Pohonné hmoty ve Středočeském kraji dál zdražují, nafta je poprvé od roku 2014 nad 35 Kč/l Benzin je o 8,47 koruny na litru dražší než před rokem, za naftu tehdy motoristé … Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Dnes si připomínáme vznik samostatného československého státu Den vzniku Československa, 28. října 1918, je nejvýznamnějším svátkem České republiky. … Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Spuštění rezervačního systému městské chaty Granit klepe na dveře Ubytovat se v nově zrekonstruovaných interiérech chaty Granit bude prostřednictvím … 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem 52. ročník HF A. Dvořáka Příbram byl zakončen famózním koncertem O nádherný závěr se postarala Moravská filharmonie Olomouc pod taktovkou Jakuba … Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Hasiči před Dušičkami varovali před používáním svíček v plastu Plast může vzplanout a oheň se pak na hřbitově rozšíří třeba na okrasné dřeviny a může … Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Podívejte se, jak vypadala liduprázdná Příbram v době zákazu nočního vycházení Zítra to bude přesně rok, kdy byl v rámci covidových opatření vydán zákaz nočního …
Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Zemřel dlouholetý člen skupin Spirituál kvintet a C&K Vocal Jiří Cerha Cerha byl také autorem mnoha scénických hudeb pro Divadlo v Příbrami.
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz