22. 5. svátek má Emil




Karanténa nebude nutná, když nakažený i kontakt budou mít roušky

14. září 2020   (14:11)
Karanténa nebude nutná, když nakažený i kontakt budou mít roušky
foto: pribram.cz, ČTK

Karanténa nebude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech.


Do karantény nebudou muset lidé, kteří se potkají s nakaženým s rouškou či respirátorem a sami také budou mít ochranu dýchacích cest. Karanténa nebude podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) nutná ani pro lidi, kteří už nemoc prodělali v posledních 90 dnech. Vojtěch to řekl novinářům po dnešním jednání Rady vlády pro zdravotní rizika.

Algoritmy pro posílání lidí do karantény podle ministra vydá jako nařízení hlavní hygienička Jarmila Rážová.

Do karantény posílají hygienici rizikové kontakty nakažených lidí, od 1. září byla její délka zkrácena ze dvou týdnů na 10 dní. Stejně byla zkrácena i nařízená izolace lidí přímo nakažených.
Pokud lidé příznaky mají, jsou v izolaci ještě tři až čtyři dny po jejich vymizení. K ukončení karantény ani izolace není třeba test, výjimkou jsou lidé pracující ve zdravotnictví a sociálních službách a lidé se zhoršenou imunitou.
Karanténa je oddělení osob, u nichž je podezření, že byly v kontaktu s někým nakaženým. Člověk, kterému byla nařízena domácí karanténa, by měl zůstat doma a nevycházet ani na nákup či k lékaři. Pouze ti, kteří nemají možnost využít pro potřeby nákupu dodavatelské služby, mohou na nezbytně nutnou dobu opustit domov.

Izolace se týká lidí, u nichž se nemoc laboratorně prokázala, a slouží k jejich oddělení od ostatní populace. U méně závažné infekce může být v domácím prostředí, při závažnějším průběhu na infekčním oddělení v nemocnici.
Vojtěch: Nemocnice zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19

Nemocnice podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) zvládnou násobně víc pacientů s covidem-19, i vážných případů. Volná je podle něj víc než čtvrtina lůžek na odděleních anesteziologie a resuscitace a jednotkách intenzivní péče a 58 procent plicních ventilací. Podle premiéra Andreje Babiše (ANO) je v nemocnicích 305 pacientů s nákazou novým typem koronaviru a intenzivní péči potřebuje 51 z nich. Řekli to novinářům po dnešním jednání vládní Rady pro zdravotní rizika.
Podle ministra je zásadní kapacity nemocnic každý den sledovat. "Psal jsem dopis hejtmanům, aby zajistili, že všechny nemocnice budou hlásit informace do dispečinku intenzivní péče," uvedl Vojtěch. Postupně se do dispečinku podle něj napojují i zdravotnické záchranné služby, zatím jich je zhruba polovina. "Bude přesně vědět, kde jsou jaké kapacity volné, kam směřovat pacienta s covidem," dodal.
V nemocnicích je podle vedoucího Klinické skupiny COVID a Dispečinku intenzivní péče při ministerstvu zdravotnictví Vladimíra Černého 2,1 procenta z pozitivně testovaných, uvedl v tiskové zprávě. V těžkém stavu je podle něj asi čtvrtina hospitalizovaných. "Nejvíce pacientů je v Praze a Jihomoravském kraji. Umělou plicní ventilaci nyní potřebuje nejvíce pacientů v Praze," uvedl.
Riziko, že bude muset nakažený do nemocnice, podle dat roste s věkem. U mladých lidí do 45 let je to asi 1,6 procenta, u starších 75 let téměř 40 procent. Podobně souvisí s věkem také ohrožení těžkým průběhem. Lidem do 45 let hrozí u 0,1 procenta osob a desetině lidí nad 75 let.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
ČTK
autor: Jakub Pečenka








Další články

Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli Májovky v Dobříši: Kolotoče, adrenalin a MIG 21 v hlavní roli Dobříš se opět promění v místo, kde to žije od rána do večera – DOBŘÍŠSKÉ MÁJOVÉ … KULTURA Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Ceby benzinu šly v Příbrami nahoru, nejlevněji naplníte nádrž u Silmetu a Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 40,99 Kč do 44,40 Kč … DOPRAVA Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Atommuzeum v Brdech vás zavede do časů studené války Hluboko v brdských lesích se ukrývá místo, které bylo kdysi jedním z nejstřeženějších … TIP NA VÝLET Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě Rožmitál investuje do oprav chodníků, silnic i bezpečnosti ve městě Město Rožmitál pod Třemšínem pokračuje v jarních investicích do oprav chodníků, … Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH Příbram čeká víkendový nářez: Svatohorský Downtown slaví 10 let. Dorazí vítěz Asia Express i rapové legendy PSH Historické centrum Příbram už tuto sobotu ovládne adrenalin, hluk kol, skoky mezi zdmi … SPORT Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit Drama kolem výborů, krácená dotace pro HC Příbram a dotaz na „náhubkový“ řád. Zastupitelstvo tentokrát jelo rychle, ale bylo o čem mluvit Ve středu 20. května se příbramští zastupitelé sešli na dalším jednání. A i když šlo o … POLITIKA Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami Kultura, která spojuje celý region: Březnicko čeká rok s loutkami Malí i velcí diváci, milovníci pohádek, loutek a kouzelných příběhů – zbystřete. Od … KULTURA Sledujte s námi! Ve středu v 16:00 zasedá příbramské zastupitelstvo. Co se bude řešit? Sledujte s námi! Ve středu v 16:00 zasedá příbramské zastupitelstvo. Co se bude řešit? Ve středu 20. května od 16:00 se v jednacím sále na náměstí T. G. Masaryka opět sejdou … ON-LINE PŘENOS Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram Licenční komise FAČR neudělila v první instanci licenci čtyřem klubům. Mezi nimi je i FK Příbram Licenční komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) v první fázi licenčního řízení … SPORT
Lesem v Brdech občas otřese exploze. Pyrotechnici tam likvidují ostrou munici Lesem v Brdech občas otřese exploze. Pyrotechnici tam likvidují ostrou munici Exploze občas vyleká obyvatele pod brdskými hřebeny a pochopitelně i turisty, co se … NEPŘEHLÉDNĚTE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz