Kapry z čistých vod Padrťských rybníků v Brdech nabídnou Vojenské lesy veřejnosti pod stovku
16. prosince 2022 (07:53)
foto: VLS
Zatímco ve stánkovém prodeji se ceny kaprů z intenzivních chovů letos šplhají až k 140 korunám za kilogram, státní podnik stále nabízí ryby ze svých ekologických chovů v srdci unikátní přírodní oblasti za 99 Kč/kg.
Vojenské lesy a statky (VLS) spouští předvánoční prodej ryb z ekologických chovů na slavných Padrťských rybnících. Na sádkách v Mirošově bude státní podnik v rozšířeném předvánočním prodeji nabízet kapry za 99 korun za kilogram, v nabídce budou také další ryby a vánoční stromky s certifikátem původu z trvale udržitelného lesního hospodaření. Smrček vyjde na 180 korun, borovice pak na tři stovky.
Rozšířený předvánoční prodej ryb z Padrťských rybníků spouští Vojenské lesy právě dnes, otevřeno bude od 13.00 do 16.00 hodin. V posledním týdnu před Štědrým dnem od pondělí do pátku pak budou mít rybáři z Brd otevřeno denně od 8.00 do 16.00 hodin.
Zatímco ve stánkovém prodeji se ceny kaprů z intenzivních chovů letos šplhají až k 140 korunám za kilogram, státní podnik stále nabízí ryby ze svých ekologických chovů v srdci unikátní přírodní oblasti za 99 Kč/kg.
„Mírně jsme zdražili, protože do cenotvorby musíme promítnout dražší energie na provoz sádek, paradoxně nám však ekologický management chovu pomohl udržet dobrou cenu. Na Padrťských rybnících se totiž hospodaří extenzivním způsobem bez přikrmování a úpravy chemismu vody. Proto se do ceny tolik nepromítá letošní výrazný růst cen krmných směsí,“ vysvětlil ředitel lesnické divize VLS Hořovice David Novotný.
Sádky vojenských lesů a statků v Mirošově se nacházejí v dostupné vzdálenosti od Příbrami i krajské metropole Plzně. Proto zájem o kapry z Padrťských rybníků v posledních letech, kdy se bývalý vojenský újezd otevřel veřejnosti, raketově roste, především kvůli přírodní kvalitě ryb.
„Padrtě jsou jedny z nejčistších chovných rybníků v republice. Leží ve vysoké nadmořské výšce a jejich přítoky nepotkaly na své cestě jakoukoliv civilizaci ani intenzivně obdělávanou zemědělskou půdu, jen čistou přírodu. Na rybnících nejsou již roky využívány intenzivní chovné metody, letos jsme přešli na přísně ekologický chov. Proto zde ryby také rostou déle a přirozeněji. Každý z dvojice rybníků se loví jen jednou za dva roky,“ popsal mluvčí VLS Jan Sotona.
Vedle kaprů budou mirošovické sádky nabízet amury, líny a dravé ryby, jejichž podíl je na Padrtích po přechodu na ekologický chov v osádce vyšší. V nabídce budou štiky, candáti a siveni.
K mání zde budou také vánoční smrčky a borovičky s certifikátem PEFC, který dokládá, že jde o produkt trvale udržitelného lesního hospodaření, jež je šetrné k životnímu prostředí.
„Stromky nejsou produktem ekologicky diskutabilních plantážových produkcí. Jsou to české stromky, které rostou v českých lesích, nikoliv exotické cizokrajné dřeviny, původem z asijského Kavkazu,“ vysvětlil mluvčí Sotona.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz/VLS
autor: Tomáš Pečenka
Související
•Řezníci radí, jak usmažit ten nejlepší vepřový řízek na Štědrý večer
•Příbramská teplárna čelí enormnímu zájmu o znovupřipojení bytových domů
•Příbramští hokejisté napekli cukroví pro pacienty v nemocnici
Další články
Slavnost Korunovace 2026: Svatá Hora zve na světelný průvod i koňské jízdy
Svatá Hora se o víkendu znovu rozzáří slavností, která má kořeny až v roce 1732. …
KULTURA
Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi
Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek …
DOPRAVA
Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři
Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí
Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v …
KULTURA
Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů
Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a …
AKTUÁLNĚ
Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení
„Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se …
Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění
Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty)
Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno …
LIFESTYLE
Medard: svatý, který „umí dělat počasí“. Legendy, věda i pranostiky, které se překvapivě často plní
Svatý Medard má pověst největšího „meteorologa“ mezi svatými. Legenda o orlu, který ho …
POČASÍ
Dvořákova Vysoká znovu ožije pod širým nebem. Diváky čeká Rusalka, Čert a Káča i premiéra Slovanských tanců
Areál Památníku Antonína Dvořáka na Vysoké se i letos promění v jedinečnou přírodní …
KULTURA




