27. 1. svátek má Ingrid
Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín

7. prosince 2019   (07:14)
Kámen z dolů byl poztrácen a částečně zcizen. Opěrná zeď u dolu Anna dostala nový odstín

Nově budovaná zeď se skládá z kamene se žlutohnědým odstínem, který je barevně odlišný od kamenných staveb v okolí


Na Březových Horách již dlouhodobě probíhá oprava podpěrné zdi u dolu Anna. Jelikož se zeď nachází v památkově chráněné zóně, muselo město nakonec ustoupit od původně zamýšleného postupu a přistoupit k rekonstrukci s respektem k dobovým prvkům. Zeď se tak opravuje technologií kamenných bloků a proti zatékání je použit speciální jíl.
 
„Ke způsobu provádění opravy kamenné zdi v ulici u Dolu Anna, konkrétně v její dolní části, byly připomínky ze strany památkové péče s tím, že je zde použito příliš mnoho pojiva. Bylo dohodnuto, že pokračovat se bude takovým způsobem, aby z pohledové části zdi byly patrné minimální spáry, a do větších spár se vloží klínky z menších kamenů. Ty budou vloženy i do spár ve zmíněné spodní části, aby došlo ke sjednocení vzhledu zdi,“ uvedl starosta Mgr. Jan Konvalinka.
 
Nově budovaná zeď se skládá z kamene se žlutohnědým odstínem, který je barevně odlišný jak od kamenných staveb uvnitř areálu dolu Anna, tak od navazující opěrné zdi podél Husovy ulice. Jeden z občanů Příbrami toto provedení považuje dokonce za „vopičárnu“ a zastupitelům navrhl odlišnou zeď ubourat tak, aby se dále mohlo pokračovat v původním stylu.
 
„Ohledně žlutohnědého odstínu doplňovaného kamene nešlo o záměr, ale skutečnost, že se nepodařilo sehnat stejný druh kamene jaký byl použit na stávající zdi. Původní kámen, který byl vytěžen z dolů na Březových Horách, byl ze sesunutých částí zdi v minulosti poztrácen (částečně zcizen) a podobný není na Příbramsku již k dispozici,“ uvedl starosta.
 
„Lze předpokládat, že působením povětrnostních vlivů se na povrchu zdi vytvoří v průběhu několika let patina, která rozdíly v barvě kamenů zredukuje,“ dodal Jan Konvalinka.

Na Březových Horách již dlouhodobě probíhá …
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: mirDalší články

Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Senior léta zneužíval tísňové linky. Požadoval převoz manželky do blázince Sestřih hovorů naleznete v článku 27. ledna 2020   (08:47) Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Památce na utonulou dívku svitla naděje. Odborníci si cení nejen samotné stavby Most přes Pilský potok bude projednáván na pondělním zasedání dobříšského zastupitelstva 27. ledna 2020   (06:15) Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Dopravní nehoda uzavřela silnici na výjezdu z Příbrami, hasiči vyprošťovali zraněnou řidičku Příčinu střetu dvou vozidel prošetřují policisté, silnice je v místě zledovatělá. 26. ledna 2020   (19:35) Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Vojáci budou v Jeseníkách bojovat o přežití. Dělostřelci z Jinců museli svou účast odříci Přestože jsou jinečtí dělostřelci uvedeni na startovní listině, extrémního víceboje se letos nezúčastní 26. ledna 2020   (18:38) Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Lidé se začínají obávat chřipkové epidemie i koronaviru, v lékárnách nejsou roušky Jednorázové roušky momentálně nejdou ani objednat, říká příbramská lékárnice 26. ledna 2020   (14:49) Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Meteorologové varují: Silnice a chodníky pokryje ledovka Střední Čechy může už v neděli večer zasáhnout námraza. Varování vydal Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Nebezpečí hrozí řidičům na silnicích, klouzat budou ale také chodníky. 26. ledna 2020   (12:55) Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Má handicap, přesto získala svou vysněnou práci. Musela však ujít velký kus cesty Moniččina cesta za snem začala před pěti lety v nácvikovém kiosku společnosti Alka o.p.s. Zde se osmělila a naučila se mluvit s cizími lidmi 26. ledna 2020   (10:42) Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Lucie Pudilová rozhodující zápas v UFC prohrála Duel skončil v neprospěch příbramské bojovnice, připsala si tak čtvrtou porážku v řadě. 26. ledna 2020   (07:23) V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno V Příbrami žije bezmála tři tisíce psů, někteří z nich však načerno K dnešnímu dni dluží majitelé psů městské kase přes 155 tisíc korun 26. ledna 2020   (06:39) Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Kolemjdoucí vyděsil nález mrtvého muže, policie vyšetřuje příčinu jeho úmrtí Kriminalisté zjišťují okolnosti smrti, místo nálezu je neprodyšně uzavřeno 25. ledna 2020   (17:58)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz