7. 12. svátek má Ambrož

Kamarádi na dotyk obrazovky. Kde si nejvíce popovídají děti z Příbramska?

10. února 2021   (17:22)
Kamarádi na dotyk obrazovky. Kde si nejvíce popovídají děti z Příbramska?
foto: pribram.cz, ČSÚ

Šetření Českého statistického úřadu se na sklonku loňského roku zúčastnili žáci několika základních škol v okresu Příbram. Projekt Minisčítání 2020 sledoval mimo jiné jejich aktivitu na sociálních sítích.


Český statistický úřad (ČSÚ) se po deseti letech chystá na sčítání lidí. Účast je povinná, za nezletilé děti vyplní informace jejich rodiče. Osvětovou kampaň, při které si mohou sběr dat v praxi vyzkoušet žáci od devíti do patnácti let, pořádá ČSÚ od roku 2012. Poslední Minisčítání se uskutečnilo koncem minulého roku a zaměřilo se také na sociální vazby a nové technologie.
 

Za okres Příbram se Minisčítání 2020 zúčastnilo 188 mladých respondentů ze základních škol v Dobříši a v Milíně, z toho 56 % dívek a 44 % chlapců. Nejpočetnější byla skupina jedenáctiletých (28 %) následována o rok mladšími dětmi (15 %). Stejně velké byly věkové skupiny 12 a 13 let (14 %), o něco méně bylo devítiletých (12 %). Účast nejstarších zpovídaných patřila k nejnižším (14 let – 10 %, 15 let – 7 %).
 
Na dotaz, jak nejčastěji probíhá komunikace s kamarády, se osobní kontakt dostal až na třetí pozici (23 %). Vyhrávají nové technologie. Posílání esemesek a aplikaci WhatsApp využívá jako prostředníka 42 % dotazovaných dětí, 24 % slouží ke komunikaci nejčastěji sociální sítě, kam statistika řadí Facebook, Messenger nebo Instagram. Zbytek telefonuje (7 %), pošle e-mail (1 %) nebo je v kontaktu jiným způsobem (3 %). Vize klasické pošty, co by potenciálního nositele sdělení, je s nulovým skóre preferencí již tabu.
 
A kde se nejmladší generace z Příbramska ve virtuálním terénu nejvíce potkává? Jedničkou mezi sociálními sítěmi je Instagram, kde vlastní účet 83 % z nich. Aplikaci TikTok používá 66 %, v těsném závěsu je Snapchat (64 %). Na kanálu YouTube je přihlášeno 62 %, s 59 % „dodýchává“ Facebook. Děti a teenageři si zřizují vlastní účty také na Pinterestu (29 %), Twitteru (19 %) nebo Redditu (14 %).
 


Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ČSÚ
autor: Magdalena Rezková

Další články

Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Středočeský kraj by uvítal shodu odborníků na vánočním volnu ve školách Například školy v Příbrami zatím ředitelská volna nevyhlásily, procento nakažených … Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta: Město příští rok získá 994 milionů a utratí 1,143 miliardy Starosta Příbrami Jan Konvalinka se ohlíží za včerejším jednání zastupitelstva. V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta V Příbrami se v příštím roce zdraží vodné a stočné o tři procenta Při průměrné spotřebě 90 litrů na osobu a den zaplatí příští rok tříčlenná domácnost … Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu Policisté pátrají po řidiči, který u Hluboše způsobil dopravní nehodu K události došlo 20. listopadu v ranních hodinách. Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Příbramské divadlo uvede známou hudební komedii Limonádový Joe Slavnou parodii na westerny se souborem nastudoval Milan Schejbal, v hlavních rolích … Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Zastupitelé Příbrami schválili záměr prodeje pozemku u archivu pro stavbu bytů Podmínky prodeje vedení radnice ještě upřesní a znovu předloží zastupitelstvu. Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Příbram bude letos opět hospodařit se schodkovým rozpočtem Návrh rozpočtu dnes schválili zastupitelé. O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové O Vánocích mrznout nebude, teploty se udrží mírně nad nulou, očekávají meteorologové Podle meteorologů nás pravděpodobně čekají opět Vánoce na blátě. ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami ŽIVĚ: Zasedání zastupitelstva v Příbrami Nejdůležitějším bodem bude návrh rozpočtu na příští rok.
Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Starosta: Duševní polotovar přeřezal na příbramském náměstí kabeláž k vánoční dekoraci Trojici pachatelů zaznamenala kamera. Městská policie žádá veřejnost o pomoc při …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz