K Maffii patřili Beneš, Kramář nebo Rašín. S portréty členů odbojové skupiny se seznámíte v příbramské galerii
30. ledna 2024 (12:18)
foto: GFD Příbram, k výstavě František Drtikol – Maffie
Komentovanou prohlídku aktuální výstavy František Drtikol – Maffie v povedou ve středu 31. ledna od 17.30 kurátoři Libor Jůn a Jan Freiberg.
V loňském roce vznikl v Galerii Františka Drtikola Příbram subtilní prostor, který umožňuje vystavit originální fotografie příbramského rodáka. V rámci výstavy Drtikol_Pinkava, Pinkava_Drtikol se v novém „kabinetu fotografie“ objevily vedle Drtikolových snímků práce Ivana Pinkavy. Aktuální výstava, představující portréty členů odbojové skupiny Maffie, tu končí 11. února. Ve středu 31. ledna jí provedou kurátoři Libor Jůn a Jan Freiberg.
Tablo se 75 portréty maffistů bylo symbolickým darem T. G. Masarykovi k jeho 70. narozeninám v roce 1920. Obsahuje portréty členů odbojové skupiny z doby Rakouska-Uherska zvané Maffie, k níž patřili Karel Kramář, Edvard Beneš, Alois Rašín nebo sám T. G. Masaryk a která představovala hlavní strukturu tuzemského odboje za Velké války. Její aktéry ateliér Drtikol a spol. zpodobnil do reprezentativních portrétů. Soubor v počtu již 77 osobností Maffie vydal František Drtikol v exkluzivním provedení v roce 1921, portréty vznikaly na základě soupisů Přemysla Šámala.
Výstavu originálů datovaných rokem 1921 a dalších portrétů maffistů doplňují faksimile policejních fotografií členů skupiny a dokumentů z doby jejich protistátní činnosti. Fotografie pocházejí ze soukromé sbírky a digitální skeny pro faksimile z fondů Archivu Národního muzea v Praze. Kurátorská prohlídka začíná v 17.30.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Pozůstatky zaniklého kláštera vás přenesou do přelomu 14.-15. století
•V Mníšku odhalili pamětní desku obětem holokaustu, účastníci se pomodlili za mír
•Jince mají svou vinici. Vinohrad zde ale nehledejte
Další články
Odešel neporazitelný Ranger: Ve věku 86 let zemřel legendární Chuck Norris
Svět ztratil jednu z největších ikon akčního filmu a bojových umění. Americký herec …
Další komentovaná vycházka k výročí první písemné zmínky o městě je už v neděli
Město Příbram zve všechny zájemce na třetí komentovanou vycházku letošního roku, která …
HISTORIE
Pohřešovaný muž z Bohutína byl nalezen bez známek života
Ve čtvrtek 19. března vyhlásila policie pátrání po 54letém muži z obce Bohutín. …
AKTUÁLNĚ
Fanouškovské hlasování v anketě Sportovec Příbramska: systém odhalil neplatné hlasy
Redakce pribram.cz v posledních dnech zaznamenává nestandardní hlasování v některých …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: O víkendu se můžete začít připravovat na Velikonoce, přijít fandit příbramským sportovcům nebo sledovat závody!
Předposlední březnový víkend nabídne opravdu pestrý program. Budete si moci přijít …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Brdská příroda volá o pomoc: stovky kilometrů tras čekají na dobrovolníky. Začíná se už v pátek
Dobrovolníci, rodiny s dětmi i milovníci přírody se opět mohou zapojit do tradiční …
PŘÍRODA
Nemocnice v Příbrami nasadila špičkovou UV technologii. Pomůže v boji proti infekcím
Oblastní nemocnice Příbram rozšiřuje své technologické vybavení o moderní UV-C …
Galavečer sportu v Příbrami: Kdo se stal nejlepším sportovcem roku 2025?
Ve čtvrtek 19. března večer se v příbramské divadle koná dlouho očekávaný Galavečer …
ON-LINE PŘENOS
Který městský problém si podle vás zaslouží „černého Petra“?
Příbram funguje dál svým běžným rytmem, ale řada problémů zůstává otevřená. Na přání …
ANKETA
Řidič při couvání porazil ženu v Příbrami
Ve čtvrtek 19. března odpoledne vyjížděli záchranáři k nahlášené nehodě se …
AKTUÁLNĚ




