Jsou pověry stále součástí našich životů? Příbramská knihovna zve na besedu se spisovatelkami
26. června 2024 (08:44)
foto: ilustrační, Pixabay – Eszter Miller
Setkání s Františkou Vrbenskou, Miladou Střítezskou a Kristinou Haidingerovou na téma, zda pověry patří do moderního života, se v Knihovně Jana Drdy koná ve čtvrtek 27. června.
Proč pověry nemizí, fungují a máte vlastní rodinnou legendu? Tato témata otevře poslední předprázdninová debata v Knihovně Jana Drdy Příbram. Pozvání přijaly knihovnice a publicistka Františka Vrbenská a autorka ságy Ilusie Milada Střítezská. Besedou, která se koná ve čtvrtek 27. června od 17.30, provede příbramská spisovatelka Kristina Haidingerová.
„Svět kolem nás patří do postmoderní éry technologií a informační exploze. My, lidé jedenadvacátého století, se však nijak zvlášť nelišíme od svých předků. Stále jsme citliví na úspěchy a nezdary, proto si bezděčně hlídáme, co by je mohlo pozitivně, či naopak negativně ovlivnit,“ míní Františka Vrbenská. Podle autorky sci-fi a fantasy příběhů budeme dál nosit předměty, které nám přivolávají štěstí, zbavíme se věcí spojených se smolnými zážitky, vyhneme se určitým situacím, nebo je schválně zopakujeme. „Pověrou, které se ani dnes v podvědomí nezbavíme, je touha pomyslně ovlivnit svoji budoucnost,“ konstatuje Františka Vrbenská.
Kristina Haidingerová, jež má na svém kontě např. romány Ti nepohřbení a Děti Raumy, se považuje za osobu naprosto nepověrčivou. „Jediné, co doma praktikujeme, je druhé ťuknutí o stůl při přípitku za ty, kteří už nejsou s námi. Besedu povedu právě k tomu, abych se spolu s hosty dozvěděla, kde se pověry vzaly a berou, jaké nejběžnější nebo naopak nejzvláštnější, nejvtipnější, nejhloupější či nejužitečnější existovaly a/nebo existují stále,“ zve na setkání spisovatelka.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: Magdalena Rezková
Související
•Dobříš přivítá léto Summer festem. Dorazí i Xavier Baumaxa a Zooblasters
•Že komunismus byl zlo, pocítíte ve stínu příbramských hald
•Ztracené kouzlo nebo nutnost? Pevné jeviště v lesním divadle poblíž Příbrami budí vášně
Další články
Zdravotní stav starší populace se lepší. Proto první lékařská prohlídka kvůli řidičáku od 70 let
Řidiči senioři si polepšili. Připomínáme, že první povinná lékařská prohlídka už se …
Doprava
Studenti architektury FA ČVUT představili svůj pohled na urbanismus Příbrami
Příbram se stala na několik dní místem setkání mladých architektů a nadšenců …
FOTOGALERIE
Takhle vypadá škola, kde děti řídí vlastní sportovní akci. EDURUN se vrací na Březové Hory
Chcete vidět, co dokážou sedmáci a osmáci, když dostanou důvěru? ZŠ Březové Hory se …
FOTOGALERIE
4 tipy na Valentýna v Příbrami: vybrali jsme to nejlepší z valentýnských menu
Hledáte, kam v Příbrami vyrazit na Valentýna? Vybrali jsme podniky, které připravily …
FOTO
Nová cisternová stříkačka třetí generace za jedenáct milionů je skoro na cestě do Rožmitálu
Rožmitál pod Třemšínem posiluje bezpečnost. Dobrovolní hasiči se byli osobně podívat …
Nepřehlédněte
Na silnici u Rožmitálu vyjela řidička mimo silnici
Ve čtvrtek 12. února se před osmou hodinou ranní stala nehoda osobního vozu na silnici …
Doprava
Bohutín slaví 100 let masopustního průvodu. Masky vyrazí i do Příbrami
Masopustní úterý 17. února bude letos v Bohutíně výjimečné. Tradiční maškarní …
Masopust
Středočeští hygienici provedli v roce 2025 téměř 1 800 kontrol stravovacích zařízení včetně těch na Příbramsku
Ani v roce 2025 středočeští hygienici nepolevovali v kontrolách stravovacích …
Nepřehlédněte
Fantova louka: Velká slova, nulová odvaha. Fuksa v hlavní roli
Rada města Příbrami odmítla vyhlásit stavební uzávěru na Fantově louce. Jednoduchý …
LiStOVáNí přiváží humor bez hranic: Dobříš zažije all inclusive večer
Dobříš čeká další kulturní večer plný inteligentního humoru a nadhledu. Ve čtvrtek 12. …
Kultura




