20. 7. svátek má Ilja

Jsou houby na Příbramsku nasáklé olovem?

9. července 2019   (08:51)
Jsou houby na Příbramsku nasáklé olovem?

Houby jsou bohaté na vitamíny a minerály, ale vstřebávají i škodlivé látky z okolí


Server Ekolist.cz přišel s informací, že pokud je v Česku místo, kam určitě nejít na houby, pak je to Příbramsko. Houby na Příbramsku obsahují údajně vysoké množství olova, kadmia, stříbra a zinku. Vysoké koncentrace kovů v půdě zde zanechala tradice těžby a zpracování olova a recyklace akumulátorů.

Houby jsou bohaté na vitamíny a minerály, ale vstřebávají i škodlivé látky z okolí
Houby obsahují například značné množství draslíku, který napomáhá ke snižování krevního tlaku. Dále obsahují vitamíny, především riboflavin a niacin (známé jako vitamíny B2 a B3), které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Navíc jsou dobrým zdrojem selenu, který působí jako antioxidant, podporují činnost imunitního systému a neobsahují téměř žádné kalorie. Bohužel však mají houby tu vlastnost, že do sebe nasáknou i všechny škodlivé látky z okolí.

Olovo v půdě zůstává velmi dlouho
Přestože nyní jsou již emise škodlivých látek v normě, hrozí údajně nebezpečí obyvatelům i dnes. Olovo totiž zůstává v půdě velmi dlouho, takže se do hub vstřebává i nyní. Konzumací hub přecházejí kovy do lidského těla, kde se mohou hromadit.
 
Nejvíce olova obsahují hřiby
Nejvíce olova obsahují hřiby, mezi nimi vede hřib smrkový, hřib hnědý a suchohřib babka. Olovo se koncentruje především v „noze“ houby.

Koncentrace olova ve hřibu na Příbramsku je až sedmnáctkrát vyšší, než je český limit
Limit na obsah olova ve volně rostoucích houbách v Česku je 10 mg na kg sušiny. V EU jsou to dokonce jen 3 mg olova na kg suché váhy. Podle studie, se kterou přišel server Ekolist.cz, je však koncentrace olova ve hřibu smrkovém na Příbramsku až sedmnáctkrát vyšší, než je český limit.

Obsah olova v houbě nepoznáte
To, že houby obsahují olovo, bohužel nepoznáte. Obsah olova se analyzuje v laboratoři. Obecně je nejvíce olova v hřibovitých houbách a v třeni bývá až dvakrát větší množství než v klobouku. 

Na rozdíl od většiny evropských zemí nám domácí legislativa zaručuje volný vstup do luhů i hájů a sběr lesních plodů pro vlastní potřebu. Je tedy jen na nás, co si z lesa odneseme.

Chodíte na houby?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ekolist.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Nezůstávejte o víkendu doma, když venku má být tak hezky. Poradíme, kam vyrazit Opět přicházíme s pravidelným přehledem víkendových akcí. 19. července 2019   (21:16) Ve městě přibude pět kamerových bodů Ve městě přibude pět kamerových bodů Městská policie Příbram ve spolupráci s Policií ČR vytipovala sedm lokalit, kde by bylo dobré umístit nové kamerové body. Pět určených míst bude kamerami osazeno do konce letošního roku. 19. července 2019   (17:16) Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří Práce v redakci je akční, ale kolegové mě šetří "Kluci pracují ve dne v noci, někdy ani nespí, jen aby měli čtenáři aktuální informace,“ říká Miloslava Ritschlová, redaktorka pribram.cz 19. července 2019   (14:27) Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Namol opilý muž ležel na silnici, přivolaným policistům následně vyhrožoval Nadýchal přes dvě promile 19. července 2019   (11:11) Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Vyjela ze silnice, zdemolovala auto a skončila v nemocnici Dopravní nehoda omezuje provoz v Rožmitále pod Třemšínem 19. července 2019   (09:26) Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Vrtulník v noci spěchal k těžce zraněnému mladíkovi, který byl po bodnutí do břicha ve vážném stavu! Došlo k vážnému poranění nezletilé osoby 19. července 2019   (08:50) AKTUALIZOVÁNO Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice oslavila první rok, hostina se však bohužel nekonala Komunitní lednice nefunguje tak, jak bychom si představovali, většinou je prázdná,“ říká Bc. Petra Zemanová, vedoucí týmu služeb sociální péče a sociální pracovnice společnosti Alka 19. července 2019   (06:23) Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Požár výrobní haly společnosti Ravak prověřil vodovodní síť Při hasení požáru došlo k výpadku dodávky vody pro obec Lhota u Příbramě a hasiči nakonec museli hledat přírodní zdroje hasební vody 18. července 2019   (20:16) Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Od začátku července byly v Příbrami odchyceny dvě fenky. Na své majitele čekají v psím útulku v Lazci Pokud si fenky do 21 dnů od nalezení jejich majitelé nevyzvednou, budou nabídnuty k adopci 18. července 2019   (17:12) Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Iktové centrum příbramské nemocnice získalo mezinárodní ocenění Centrum se zabývá léčbou cévní mozkové příhody neboli mrtvice. 18. července 2019   (14:41)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz