18. 9. svátek má Kryštof

Jsou houby na Příbramsku nasáklé olovem?

9. července 2019   (08:51)
Jsou houby na Příbramsku nasáklé olovem?

Houby jsou bohaté na vitamíny a minerály, ale vstřebávají i škodlivé látky z okolí


Server Ekolist.cz přišel s informací, že pokud je v Česku místo, kam určitě nejít na houby, pak je to Příbramsko. Houby na Příbramsku obsahují údajně vysoké množství olova, kadmia, stříbra a zinku. Vysoké koncentrace kovů v půdě zde zanechala tradice těžby a zpracování olova a recyklace akumulátorů.

Houby jsou bohaté na vitamíny a minerály, ale vstřebávají i škodlivé látky z okolí
Houby obsahují například značné množství draslíku, který napomáhá ke snižování krevního tlaku. Dále obsahují vitamíny, především riboflavin a niacin (známé jako vitamíny B2 a B3), které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Navíc jsou dobrým zdrojem selenu, který působí jako antioxidant, podporují činnost imunitního systému a neobsahují téměř žádné kalorie. Bohužel však mají houby tu vlastnost, že do sebe nasáknou i všechny škodlivé látky z okolí.

Olovo v půdě zůstává velmi dlouho
Přestože nyní jsou již emise škodlivých látek v normě, hrozí údajně nebezpečí obyvatelům i dnes. Olovo totiž zůstává v půdě velmi dlouho, takže se do hub vstřebává i nyní. Konzumací hub přecházejí kovy do lidského těla, kde se mohou hromadit.
 
Nejvíce olova obsahují hřiby
Nejvíce olova obsahují hřiby, mezi nimi vede hřib smrkový, hřib hnědý a suchohřib babka. Olovo se koncentruje především v „noze“ houby.

Koncentrace olova ve hřibu na Příbramsku je až sedmnáctkrát vyšší, než je český limit
Limit na obsah olova ve volně rostoucích houbách v Česku je 10 mg na kg sušiny. V EU jsou to dokonce jen 3 mg olova na kg suché váhy. Podle studie, se kterou přišel server Ekolist.cz, je však koncentrace olova ve hřibu smrkovém na Příbramsku až sedmnáctkrát vyšší, než je český limit.

Obsah olova v houbě nepoznáte
To, že houby obsahují olovo, bohužel nepoznáte. Obsah olova se analyzuje v laboratoři. Obecně je nejvíce olova v hřibovitých houbách a v třeni bývá až dvakrát větší množství než v klobouku. 

Na rozdíl od většiny evropských zemí nám domácí legislativa zaručuje volný vstup do luhů i hájů a sběr lesních plodů pro vlastní potřebu. Je tedy jen na nás, co si z lesa odneseme.

Chodíte na houby?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ekolist.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Ženou regionu se stala zakladatelka spolku Radost Příbramáčkům Jana Puklová Havelková. To je letošní Žena regionu pro Středočeský kraj 18. září 2019   (07:33) V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit V Alce mají srdce na pravém místě. Přijďte se přesvědčit Handicapovaní klienti a jejich rodiny mají v Alce vždy dveře otevřené. Dnes budete moci vstoupit i vy 18. září 2019   (06:13) Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Vodním záchranářům na Slapech letos mírně přibylo zásahů Nejzávažnější případ sezóny byla resuscitace jednačtyřicetiletého muže, který trpěl Romano-Wandrovým syndromem. Byl podán jeden výboj pomocí AED. Při součinnosti s ZZS byl pacient přiveden do plného vědomí. 17. září 2019   (20:20) Hořící vůz skončil v příkopu Hořící vůz skončil v příkopu Řidič vyvázl bez zranění 17. září 2019   (17:32) Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Děti z mateřinek navštívily minizoo na Nováku Ochrana fauny ČR představila dětem zvířata, žijící v minizoo na Novém rybníku. 17. září 2019   (16:35) Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Zloději se zaměřili na hygienu, odcizili i mýdlo Během dvou dnů řešili příbramští policisté tři vloupání do objektů. 17. září 2019   (14:03) Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Kriminalisté obvinili dva dealery drog. Jeden se hájil tím, že konopí pěstuje, protože se mu rostlinka líbí Dva bratři ve věku přes 40 let prodávali na Příbramsku drogy. Při své činnosti sice nespolupracovali, ale rozhodně si nepřekáželi. Každý měl svou specializaci, jeden se zaměřoval na kokain, druhý na marihuanu a pervitin. 17. září 2019   (13:06) Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Držitelé průkazů ZTP a ZTP/P budou mít parkování první dvě hodiny zdarma Na program včerejšího jednání Rady města byl opětovně zařazen bod týkající se placeného parkování pro držitele průkazů ZTP a ZTP/P 17. září 2019   (10:21) Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku Věznice Příbram chystá cvičení: Převrácený autobus a vězni na útěku V souvislosti s cvičením bude vyhlášen trauma plán. 17. září 2019   (09:02) Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Nohu z plynu! Kde tento týden budou policisté měřit rychlost? Přinášíme informace o místech, kde se budou zdržovat policisté. 17. září 2019   (07:53)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2019 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz