18. 1. svátek má Vladislav
Jsou houby na Příbramsku nasáklé olovem?

9. července 2019   (08:51)
Jsou houby na Příbramsku nasáklé olovem?

Houby jsou bohaté na vitamíny a minerály, ale vstřebávají i škodlivé látky z okolí


Server Ekolist.cz přišel s informací, že pokud je v Česku místo, kam určitě nejít na houby, pak je to Příbramsko. Houby na Příbramsku obsahují údajně vysoké množství olova, kadmia, stříbra a zinku. Vysoké koncentrace kovů v půdě zde zanechala tradice těžby a zpracování olova a recyklace akumulátorů.

Houby jsou bohaté na vitamíny a minerály, ale vstřebávají i škodlivé látky z okolí
Houby obsahují například značné množství draslíku, který napomáhá ke snižování krevního tlaku. Dále obsahují vitamíny, především riboflavin a niacin (známé jako vitamíny B2 a B3), které pomáhají snižovat hladinu cholesterolu v krvi. Navíc jsou dobrým zdrojem selenu, který působí jako antioxidant, podporují činnost imunitního systému a neobsahují téměř žádné kalorie. Bohužel však mají houby tu vlastnost, že do sebe nasáknou i všechny škodlivé látky z okolí.

Olovo v půdě zůstává velmi dlouho
Přestože nyní jsou již emise škodlivých látek v normě, hrozí údajně nebezpečí obyvatelům i dnes. Olovo totiž zůstává v půdě velmi dlouho, takže se do hub vstřebává i nyní. Konzumací hub přecházejí kovy do lidského těla, kde se mohou hromadit.
 
Nejvíce olova obsahují hřiby
Nejvíce olova obsahují hřiby, mezi nimi vede hřib smrkový, hřib hnědý a suchohřib babka. Olovo se koncentruje především v „noze“ houby.

Koncentrace olova ve hřibu na Příbramsku je až sedmnáctkrát vyšší, než je český limit
Limit na obsah olova ve volně rostoucích houbách v Česku je 10 mg na kg sušiny. V EU jsou to dokonce jen 3 mg olova na kg suché váhy. Podle studie, se kterou přišel server Ekolist.cz, je však koncentrace olova ve hřibu smrkovém na Příbramsku až sedmnáctkrát vyšší, než je český limit.

Obsah olova v houbě nepoznáte
To, že houby obsahují olovo, bohužel nepoznáte. Obsah olova se analyzuje v laboratoři. Obecně je nejvíce olova v hřibovitých houbách a v třeni bývá až dvakrát větší množství než v klobouku. 

Na rozdíl od většiny evropských zemí nám domácí legislativa zaručuje volný vstup do luhů i hájů a sběr lesních plodů pro vlastní potřebu. Je tedy jen na nás, co si z lesa odneseme.

Chodíte na houby?

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
ekolist.cz

autor: mir foto pixabayDalší články

Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Na výjezdu z Příbrami havarovaly dva vozy, nehoda si vyžádala čtyři zraněné osoby Policisté silnici obousměrně uzavřeli. 17. ledna 2020   (19:46) Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Meteorologové varují: Ledovka pokryje silnice, očekávejte komplikace v dopravě Kvůli mrznoucímu dešti bude v sobotu ledovka 17. ledna 2020   (17:21) Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Hasiči likvidovali požár auta, mezitím byli okradeni Dosud neznámý pachatel využil nestřeženého momentu a okradl příbramské hasiče. 17. ledna 2020   (17:20) Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení Video: Soud uvalil vazbu na muže, který střílel po autech. Hrozí mu 20 let vězení K uvalení vazby byly dva důvody ze tří možných. 17. ledna 2020   (13:17) Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 Martin Macík je táta a poskočil do TOP 5 V Praze se závodníkovi narodila dcerka Mia. Do další dakarské etapy tak Martin Macík vyrážel nabitý novou energií 17. ledna 2020   (11:07) Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Čelní střet dvou vozidel uzavřel silnici mezi Dlouhou Lhotou a Obořištěm Nehoda si vyžádala zranění jedné osoby 17. ledna 2020   (08:47) Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Nová podoba kašny zvedla mnohé občany Petrovic ze židlí. Vítězná moderní varianta se jim nelíbí Zastupitelé obdrželi dokument podepsaný 173 občany, kteří s moderní kašnou nesouhlasí. O nové podobě kašny by se mělo znovu rozhodnout v březnu 17. ledna 2020   (06:07) Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Ve středočeské části CHKO Brdy loni ubylo přestupků Policisté kontrolují CHKO pomocí terénních vozidel, čtyřkolek a v roce 2017 se do monitoringu zapojily i policejní drony. 16. ledna 2020   (19:26) Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Česká pošta varuje před podvodnou soutěží o mobilní telefon Před fiktivní soutěží o mobilní telefon iPhone 11 varuje Česká pošta. Na sociálních sítích se začaly objevovat klamavé zprávy. Podvodná hra se projevuje také formou úhrady poštovného ve výši 51 korun. 16. ledna 2020   (17:06) Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Vozidlo na čerpání betonu zasáhlo o elektrické vedení, hasiči povolali energetiky Energetici před dalšími pracemi odpojí v místě elektřinu 16. ledna 2020   (14:01)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz