9. 6. svátek má Stanislava

Josef Vacek: Plánovaná slavnost „krampusů“ je útokem na duchovní identitu Příbrami

NÁZOR
25. října 2016   (11:38)
Josef Vacek: Plánovaná slavnost „krampusů“ je útokem na duchovní identitu Příbrami
foto: Vacek

Přinášíme názor Josefa Vacka na chystaný průvod Krampusů v Příbrami.



Divoká slavnost a pekelníci, ze kterých jde strach – to je rakouský průvod čertů neboli „Krampuslauf“. Podobné divoké pochody rachotících příšer, čertů a ďáblů mají v Rakousku sice více než 500 letou tradici, nicméně na dlouhou dobu přerušenou. Vždyť jedna z největších akcí pekelníků, kterou je „Krampuslauf“ ve vyhlášeném středisku zimních sportů ve Schladmingu, byla obnovena teprve v roce 1992. Obličeje krampusových masek vyřezané z lipového nebo borového dřeva přesto budily hrůzu již od středověku. Jsou propracované do nejmenšího detailu a citlivější povahy děsí jejich špičaté zuby, kly a vyplazené jazyky. Masky doplněné pravými zvířecími rohy i přes metr dlouhými, jsou velmi sugestivní. Import takovéto agresivní kultury do Příbrami je jedním z velkých omylů radnice vedené starostou ing. Jindřichem Vařekou. Jsem opravdu znepokojen, že drtivá většina příbramských radních a zastupitelů nedokáže rozlišovat mezi symboly dobra a zla. Vždyť ďábel, čert, satan, byl v naší národní a středoevropské kultuře vždy spojován se zlem, podlostí a špatností. A stejně tak se smrtí a věčným zatracením. Masky užívané na těchto akcích jednoznačně evokují strach, zlo, pýchu a smrt. Mimochodem papež blahé paměti, svatý Jan Pavel II, nazýval podobné výstřelky jako kulturu smrti. V jejím koktejlu je dobro a zlo vždy záměrně mícháno dohromady, aby se nedalo rozlišovat. Zlo se naopak vydává za dobro a opačně. V naší křesťansko- židovské kultuře se však odedávna vědělo, že navlékat na sebe ďábelské symboly přivolává zlo a brání Božímu požehnání. Pokud dáme v Příbrami prostor a reklamu podobné destruktivní zábavě, bude jenom otázkou času, kdy podobný „spravedlivý prostor“ budou chtít třeba satanisté nebo jiné úchylné skupiny. Je velmi smutné, že město Příbram jako místo po staletí spjaté s velikou mariánskou poutní zbožností, musí prožít podobné duchovní ponížení. Vedení města však namísto obnovy historických duchovních tradic, zvyků a obyčejů spojených s putováním poutníků na posvátnou Svatou Horu, importuje do Příbrami „kulturu smrti“. S tímto stavem se nechci podobně jako desítky dalších nespokojených občanů smířit. Chci, aby Příbram nadále zůstala městem hluboké křesťanské duchovní tradice a kultury. Městem, které si váží minulosti a duchovního odkazu svých řemeslnických a hornických předků. Dědictví Otců, zachovej nám Pane.

Mgr. Josef Vacek, bývalý starosta města

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Josef Vacek
autor: Josef Vacek








Další články

/FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem /FOTO, VIDEO/ Proměna za desítky milionů je hotová. Jiráskovy sady se otevřely lidem Jiráskovy sady se dnes oficiálně vrátily. Po dvou letech stavebních prací, uzavírek, … AKTUÁLNĚ Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát Barevná kráska ničí českou přírodu. Teď můžete pomoci a ještě vyhrát S příchodem Týdne invazních druhů vyhlásila Agentura ochrany přírody a krajiny ČR … NEPŘEHLÉDNĚTE Slavnost Korunovace 2026: Svatá Hora zve na světelný průvod i koňské jízdy Slavnost Korunovace 2026: Svatá Hora zve na světelný průvod i koňské jízdy Svatá Hora se o víkendu znovu rozzáří slavností, která má kořeny až v roce 1732. … KULTURA Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Od srpna bude jezdit po Příbrami více autobusů s možností nástupu všemi dveřmi Středočeský kraj od srpna rozšíří možnost nástupu všemi dveřmi v autobusech linek … DOPRAVA Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Už jste letos našli první houby? Pochlubte se s ostatními čtenáři Po deštích začínají lesy nejen na Příbramsku znovu lákat houbaře. Zatímco někde se … NEPŘEHLÉDNĚTE Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Srdcem na hoře i v dole: Příbram chystá třídenní oslavy hornictví s koncerty, průvody i světovou účastí Příbram se v polovině června stane dějištěm jedné z největších hornických událostí v … KULTURA Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Tajemní poutníci ze Sargasového moře dostali posilu. Do kraje zamířilo 25 tisíc úhořů Středočeské řeky, nádrže a rybářské revíry získaly nové vodní obyvatele. Ve dnech 3. a … AKTUÁLNĚ Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení Medard začal sluncem. Už od úterý ale dorazí déšť, bouřky a ochlazení „Medardova kápě, čtyřicet dní kape.“ Tahle jedna z nejznámějších českých pranostik se … Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Hledáte stabilní práci ve stavebnictví? Příbramská firma GREBOS roste a nabízí dlouhodobé uplatnění Pokud hledáte perspektivní a dlouhodobé zaměstnání ve stavebnictví, stojí za to … NEPŘEHLÉDNĚTE
Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Sovy, skřivani a chaos na stole: Co o vás váš mozek opravdu říká (a proč věda bourá mýty) Noční sovy, kreativní bordeláři a lidé, kteří občas použijí ostřejší slovo, mají jedno … LIFESTYLE
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz