Josef Řihák: Po tom, co předváděl, by Pikrt v ČSSD zůstal nemohl
ROZHOVOR
17. října 2014 (06:20)
foto: pribram.cz
Lídr ČSSD Josef Řihák se v povolebním rozhovoru vyjádřil také k odchodu Pavla Pikrta z příbramské sociální demokracie.
Volby jsou za námi. ČSSD ztratila 7 křesel. Čím si myslíte, že to bylo?
Nad tím samozřejmě přemýšlím a upřímně říkám, že přesnou příčinu neznám. Uškodila nám velmi agresivní kampaň plná drsného napadání, urážek, trestních oznámení. Možná jsme až příliš spoléhali na to, že lidé ocení naší práci, kterou jsme odvedli v minulých letech a nechtěli jsme se snižovat k podobným útokům, jaké byly podniknuty vůči nám. V neposlední řadě nás určitě poškodila i nejednotnost uvnitř naší politické strany.
Hodně se mluví také o Pavlu Pikrtovi. Prý svým chováním před volbami zradil ČSSD, jaký na to máte názor?
Pavel mluvil více do médií než s námi v ČSSD. Nechci být jako on. Jeho postoj se s postupem času obracel, nezvedal telefony, nechodil na jednání, ačkoliv byl zván, jen sporadicky se omluvil z nejrůznějších důvodů, často na poslední chvíli. Velkou část kampaně strávil na dovolené, ani do volebního štábu nepřišel.
Myslím si, že když někdo porušuje usnesení, která jsou podle stanov závazná, když prozrazuje konkurenci, co by neměl, a tak podobně, tak to není dobře. Pavel Pikrt se svojí ženou nyní, prakticky několik desítek hodin po volbách, oznámili jednou větou svůj odchod z ČSSD a nejsou tedy členy strany. Osobně mě to mrzí, nerozumím takovému chování, zvlášť od člověka, který dostal několikanásobnou příležitost. Sám zřejmě cítil, že by již v ČSSD zůstat nemohl, po tom všem, co předváděl a jak se ke kolegům choval. Měl by mít také zbytek cti a vzdát se mandátu, který ve volbách získal jako sociální demokrat.
Jak může ČSSD získat zpět své voliče? Myslíte, že bude nutné provést nějaké personální změny ve vedení?
Personální otázky mají ve svých rukou členové místní organizace, blíží se naše členská schůze a tam se bude diskutovat a rozhodovat, jak dál a s jakým vedením. Podle mého názoru musíme čtyři roky pracovat, být aktivní a za čtyři roky změříme síly opět.
ČSSD bude zřejmě v opozici. Vidíte v tom i nějaké výhody?
Je asi jasné, že bychom raději byli v opačné situaci, tedy při sestavování nového vedení města. I v opozici ale budeme pracovat, budeme důslední, budeme slyšet a bude-li to možné, tak jsme připraveni konstruktivně konat a pracovat ve prospěch občanů a celého města.
Co si myslíte, že lze očekávat od koalice ANO s TOP 09, která se už nyní rýsuje?
Nedokážu toto odhadovat, čekat lze určitě leccos, jen si myslím, že velká část voličů očekává až příliš a bude zklamaná. Práci těchto politických stran a jejich lidí jsem neměl možnost nikdy vidět a tedy ji neznám.
Porážka ve volbách jistě nebyla příjemná. Už jste přemýšlel o tom, co budete dělat dál? Přemýšlel jste i o odchodu z politiky?
Porážka jistě příjemná není, to máte pravdu. Zatím jsem od svého vstupu do politiky znal jen úspěch a vítězství, ale tak to v životě chodí, první porážka neznamená mnoho a osobně rozhodně utíkat nehodlám, nejsem srab. Ačkoliv uznávám, že jsme prohráli a prohrál jsem i já, ale pracovat budu dál.
Nad tím samozřejmě přemýšlím a upřímně říkám, že přesnou příčinu neznám. Uškodila nám velmi agresivní kampaň plná drsného napadání, urážek, trestních oznámení. Možná jsme až příliš spoléhali na to, že lidé ocení naší práci, kterou jsme odvedli v minulých letech a nechtěli jsme se snižovat k podobným útokům, jaké byly podniknuty vůči nám. V neposlední řadě nás určitě poškodila i nejednotnost uvnitř naší politické strany.
Hodně se mluví také o Pavlu Pikrtovi. Prý svým chováním před volbami zradil ČSSD, jaký na to máte názor?
Pavel mluvil více do médií než s námi v ČSSD. Nechci být jako on. Jeho postoj se s postupem času obracel, nezvedal telefony, nechodil na jednání, ačkoliv byl zván, jen sporadicky se omluvil z nejrůznějších důvodů, často na poslední chvíli. Velkou část kampaně strávil na dovolené, ani do volebního štábu nepřišel.
Myslím si, že když někdo porušuje usnesení, která jsou podle stanov závazná, když prozrazuje konkurenci, co by neměl, a tak podobně, tak to není dobře. Pavel Pikrt se svojí ženou nyní, prakticky několik desítek hodin po volbách, oznámili jednou větou svůj odchod z ČSSD a nejsou tedy členy strany. Osobně mě to mrzí, nerozumím takovému chování, zvlášť od člověka, který dostal několikanásobnou příležitost. Sám zřejmě cítil, že by již v ČSSD zůstat nemohl, po tom všem, co předváděl a jak se ke kolegům choval. Měl by mít také zbytek cti a vzdát se mandátu, který ve volbách získal jako sociální demokrat.
Jak může ČSSD získat zpět své voliče? Myslíte, že bude nutné provést nějaké personální změny ve vedení?
Personální otázky mají ve svých rukou členové místní organizace, blíží se naše členská schůze a tam se bude diskutovat a rozhodovat, jak dál a s jakým vedením. Podle mého názoru musíme čtyři roky pracovat, být aktivní a za čtyři roky změříme síly opět.
ČSSD bude zřejmě v opozici. Vidíte v tom i nějaké výhody?
Je asi jasné, že bychom raději byli v opačné situaci, tedy při sestavování nového vedení města. I v opozici ale budeme pracovat, budeme důslední, budeme slyšet a bude-li to možné, tak jsme připraveni konstruktivně konat a pracovat ve prospěch občanů a celého města.
Co si myslíte, že lze očekávat od koalice ANO s TOP 09, která se už nyní rýsuje?
Nedokážu toto odhadovat, čekat lze určitě leccos, jen si myslím, že velká část voličů očekává až příliš a bude zklamaná. Práci těchto politických stran a jejich lidí jsem neměl možnost nikdy vidět a tedy ji neznám.
Porážka ve volbách jistě nebyla příjemná. Už jste přemýšlel o tom, co budete dělat dál? Přemýšlel jste i o odchodu z politiky?
Porážka jistě příjemná není, to máte pravdu. Zatím jsem od svého vstupu do politiky znal jen úspěch a vítězství, ale tak to v životě chodí, první porážka neznamená mnoho a osobně rozhodně utíkat nehodlám, nejsem srab. Ačkoliv uznávám, že jsme prohráli a prohrál jsem i já, ale pracovat budu dál.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: MJ
Další články
U Hluboše narazil řidič do stromu, dítě jelo na preventivní vyšetření do nemocnice
Na silnici II/118 v katastru obce Hluboš na Příbramsku došlo v pátek večer k havárii …
AKTUALIZOVÁNO
Mladí černí čápi v Brdech dostávají své „občanky“. Kroužky pomáhají odhalit jejich život
V přítmí brdského lesa pod korunami staletých stromů vyrůstá každé jaro nová generace …
POZNÁVÁME BRDY
Příbram.cz se žene dopředu! Přes 10 000 na IG a velké překvapení na cestě
Znovu jsme překročili hranici, která ještě před pár měsíci vypadala jako něco …
AKTUÁLNĚ
Tropické počasí zaměstnává zdravotníky. Nemocnice radí: pozor hlavně na děti a seniory
Meteorologové varují před etrémními teplotami a v té souvislosti zdravotníci …
AKTUÁLNĚ
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET




