4. 12. svátek má Barbora
Josef Řihák: Doufám, že ve volbách se lidé nenechají strhnout populismem a štvavou kampaní

ROZHOVOR
23. června 2014   (06:14)
Josef Řihák: Doufám, že ve volbách se lidé nenechají strhnout populismem a štvavou kampaní
foto: pribram.cz

Rozhovor s hejtmanem Josefem Řihákem (ČSSD) vznikl začátkem minulého týdne.V posledních dnech se hodně hovoří o tom, že budete leaderem příbramské ČSSD v komunálních volbách. Některé názory spekulují o tom, že se chcete vrátit do funkce příbramského starosty. Co je na tom pravdy?
Na lídra příbramské kandidátky mě navrhli a v tajném hlasování následně i schválili členové příbramské místní organizace ČSSD. Pozici lídra jsem přijal, i když v případě mého zvolení nebudu starostou. Chci se titiž přihlásit k úspěchům, kterých ČSSD v čele města Příbrami v uplynulých osmi letech dosáhla. Připomenu například, že město není zadluženo a přitom se nám povedlo realizovat celou řadu zajímavých investičních akcí. Od zateplení škol a školek, přes rekonstrukce autobusového nádraží, čistírny odpadních vod, obou hlavních náměstí až po vybudování nových školek. To vše s využitím evropských dotací.
Pokud jde o to, kdo bude starostou, ČSSD má v řadách celou řadu výrazných osobností a pokud vyhrajeme volby, občané určitě budou mít z koho vybírat.

Co si myslíte, že bude pro výsledek v nastávajících volbách tím nejdůležitějším?
Věřím, že tak, jako ve všech předchozích volbách si příbramští občané zachovají chladnou hlavu, nenechají se strhnout štvavou kampaní, která už vůči mě začala v Babišových novinách 5+2 a Mladá fronta DNES a před populismem a nejrůznějšími neznámými radikály dají přednost těm, co se osvědčili.

Nelze si nevšimnout vaší podpory dobrovolných hasičů. Čím si u vás právě tato skupina získala sympatie?
Sympatií k hasičům se netajím. Tak, jak se například prezident Masaryk netajil podporou Sokolů či legionářů, tak já straním dobrovolným hasičům. Je to významná složka IZS, na kterou se mohou lidé spolehnout vždy, když se ocitnou v nouzi. Zejména na menších vesnicích se hasiči starají prakticky o veškeré dění v obci - od kultury přes sport až po nejrůznější charitativní akce. Snažím se podle svých možností hasiče co nejvíce podporovat, neboť se domnívám, že na ně se v minulosti moc nemyslelo. Mám radost z toho, že změnou zákona o pojišťovnictví dostanou hasiči více peněz na novou techniku. Technické vybavení řady jednotek se totiž hodí spíše do muzea, než bližním ku pomoci. Navíc si myslím, že tím, jak dáváme peníze na pomoc hasičům, pomáháme tím sami sobě. Neboť technika a prostředky hasičů slouží nám všem, kdykoliv se ocitneme v nebezpečí a v ohrožení života.

Nedávno jste se zúčastnil jednání se zástupci ŘSD o budoucnosti Rožmitálské ulice. Kdy by zde měla proběhnout hygienická měření a jaké se nabízí řešení, pokud by bylo potřeba?
Kdy proběhne měření nevím. Doufám, že to bude co nejdříve. Výsledky a případné řešení problému, který by mohl být zjištěn, nechci předjímat. Ale myslím si, že neexistence obchvatu Příbrami je ostudou tohoto státu a pro pomoc občanům bych rozhodně neodmítal ani radikální řešení. Tím by mohl být například zákaz vjezdu nákladních aut do centra Příbrami.

Jaká je aktuální situace kolem obchvatu města, o kterém se již několik let mluví?
Podle slov představitelů ŘSD konečně začíná výkup pozemků a projektová příprava stavby. Rád bych připomněl, že výstavbu obchvatu Příbrami zastavil bývalý ministr dopravy za Věci veřejné pan Bárta. Je to pro mě naprosto nepochopitelné a jak jsem již dříve řekl, je tostuda tohoto státu.

O roku 2014 se mluví jako o posledním, kdy lze využívat v takové míře dotace z EU. Jak to tedy bude vypadat v nadcházejících letech?
O tom, jak bude vypadat evropská pomoc v příštích letech se nyní vyjednává. Očekávám, že naši vrcholní představitelé vyjednají dobré podmínky k tomu, abychom naši vlast postupně dotáhli na průměrnou životní úroveň v Evropské unii. Osobně bych dal přednost, aby pokračovala především evropská pomoc regionům: Například ve formě, jak pomáhaly regionální operační programy. Například ten středočeský byl mimořádně úspěšný, A na rozdíl od celostátních programů řízených centrálními ministerstvy se nám v Rgionálním operačním programu Střední Čechy podaří vyčerpat všechny peníze, které jsme měli k dispozici.

Jak s odstupem času, kdy působíte jako hejtman, vnímáte město Příbram v rámci celého Středočeského kraje?
Příbram je jedním z deseti nejvýznamnějších měst našeho kraje. Má své kouzlo, svá specifika. Ke všem městům a obcím v kraji se snažím přistupovat spravedlivě. Každé středočeské okresní město, které nyní mám tu čest blíže poznávat, je něčím krásné, výjimečné. Příbram má hornickou a hutnickou tradici, má poutní místo Svatou Horu. Také ale máme temnou historii, kterou nám připomíná Památník Vojna. Přiznám se, že Příbram je pro mě je srdeční záležitost. Je místem, kde žiji, kde mám svojí rodinu, přátele, známé. Ale v práci své město neprotěžuji.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz
autor: MJ

Další články

Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči Ve středočeských nemocnicích je 447 lidí s covidem, zařízení omezují péči V posledních třech dnech přibývalo zhruba po 20 pacientech s covidem denně Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Ministr zdravotnictví nedoporučuje návštěvu čerta a Mikuláše, případně mají mít respirátory Další protiepidemická doporučení se chystají k vánočním svátkům. V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník V Novém Kníně ukradl zloděj cigarety za tři tisíce. Do pátrání se zapojilo 11 policejních hlídek i vrtulník Po pachateli policie pátrá, ujížděl směrem k hlavnímu městu. Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Příbramská nemocnice od pondělí opět spustí aplikaci protilátek Počet pacientů s koronavirem během tohoto týdne poklesl. Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Po nárazu auta do stromu museli hasiči řidičku vyprostit, cestovala s malým dítětem Žena utrpěla vážné poranění hlavy. S napojením na umělou plicní ventilaci byla letecky … Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Příbramští zastupitelé budou jednat o rozpočtu i ceně vodného Poslední jednání zastupitelstva v letošním roce proběhne v pondělí 6. prosince. Na … Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. Setkání při bronzové adventní neděli bude na březohorském náměstí J. A. Alise. V kostele sv. Vojtěcha bude vystupovat Vepřekův smíšený sbor a zapálena bude také … Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým Bezdomovec v Březnické pravděpodobně zemřel na otravu oxidem uhelnatým V Příbrami v noci na čtvrtek hořela garáž, uvnitř našli hasiči mrtvého muže. Speciálně … Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci Dětský domov v Lazci letos přivítal pět nováčků, čtyři z nich jsou sourozenci „Z domova odešlo na konci školního roku pět dospělých dětí, které ukončily střední …
Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Testování v příbramských školách odhalilo necelé procento pozitivních žáků Nejvíc ohnisek je ve školách a začínají se objevovat ohniska v zařízeních sociální …
Kodex redakce Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2021 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz