Josef Řihák bilancuje: Člověk má litovat toho, co neudělal
14. dubna 2015 (06:02)
Přinášíme další z řady rozhovorů s bývalými starosty města Příbram. Po Josefu Vackovi (KDU-ČSL) měl následovat rozhovor s Ivanem Fuksou (ODS), který ho odmítl s tím, že s novináři nekomunikuje. Na řadu tedy přichází následující starosta města, kterým byl Josef Řihák (ČSSD).
Velkým tématem období vašeho starostování byl prodej I. polikliniky. Považujete tuto věc za zlomovou ve vaší politické kariéře?
Z prodeje I. polikliniky si učinili vlajkovou loď moji oponenti. Neustále se snažili tuto kauzu kriminalizovat a poté si z ní udělali politikum, což se jim bohužel povedlo. Myslím si, že i kdyby nedošlo k prodeji I. polikliniky, našli by si moji kritici jiný zástupný důvod, jehož prostřednictvím by na mě útočili. A určitě by neváhali opět lhát a překrucovat fakta, jako se dělo v otázce prodeje objektů I. polikliniky.
Hodně se také hovořilo o rekonstrukci obou náměstí. Jak se na jejich podobu s odstupem času díváte?
Rekonstrukce obou náměstí se povedla a jsem moc rád, že se oba projekty povedlo realizovat v době, kdy jsem měl tu čest být starostou města Příbrami. Snažili jsme se najít optimální kompromis pro zatraktivnění a přizpůsobení obou náměstí současným potřebám. Někdo se například snažil si na rekonstrukci náměstí TGM nesmyslně postavil volební kampaň. Odpovědí na tyto snahy však je pohled, když vidíte, jak se lidé fotí s kašnou, když kolemjdoucí odpočívají na lavičkách u kašny, ale především když malé děti dovádějí v kašně.
Myslíte si, že rekonstrukce náměstí TGM mohla poškodit živnostníky v Pražské ulici? Proč si myslíte, že lidé tuto nákupní zónu nevyužívají tolik jako v minulosti?
Žijeme v době, kdy lidé zcela zásadně změnili své návyky a způsoby nakupování. Obávám se, že definitivně pryč jsou časy, kdy každý, kdo přijel do Příbrami na nákupy, směřoval do Pražské ulice. Dnes už lidé jezdí nakupovat prakticky jen do velkých center. Proto jsme se snažili rekonstrukcí vytvořit z náměstí TGM centrum města. Proto jsme zde udělali kašnu, nové chodníky, parkoviště, opravili kostel Sv. Jakuba. Ale záleží především na živnostnících z Pražské ulice, aby měli lidé důvod jejich ulici navštívit. Jsou to především oni, kteří by je měli přilákat. Každý by se měl snažit udělat maximum a nesvádět vinu na někoho jiného.
Při schvalování rozpočtu se hovořilo o tom, že město mělo před 4 roky na účtech 119 milionů korun. Na co byla částka použita?
Pan radní Dvořák rád hazí čísli. Nevím jakých 119 milionů na účtu a v jaké době měl konkrétně na mysli. Ale pokud jde o hospodaření v době, kdy jsem byl starostou, město Příbram hospodařilo každý rok s přebytkem. Zdůrazňuji, že jsme nijak město nezadlužili.
Co považujete za svůj největší úspěch během období vašeho starostování?
V Příbrami se nám podařilo udělat obrovský kus práce. Zrekonstruovali jsme silnice, opravili chodníky, zrekonstruovali obě náměstí, zateplily většinu školek a škol a to všechno bez zadlužování města. Zároveň jsme rozjeli celou řadu prospěšných projektů v rámci prevence kriminality a výrazně tak snížili kriminalitu ve městě.
Co byste naopak udělal jinak?
Řídím se heslem: „Člověk nemá litovat toho, co udělal, ale toho co neudělal“. Samozřejmě s odstupem času člověk začíná přemýšlet, co by, kdyby. Populistické hesla a líbivé věci dnes slibuje každý, ale jakmile přijde čas dělat zásadní rozhodnutí, tak celá řada permanentních kritiků je tutam. Podívejte se na ANO a pana Babiše. Nasliboval toho před volbami lidem mnoho a tvářil se jako symbol naděje pro lidi. A teď mu jde pouze o něj a jeho ekonomické zájmy. Jako příklad můžu uvést daňové zvýhodnění pro biopaliva, střet zájmů kolem tendrů vypsaných Lesy ČR, partnerství státních a polostátních firem ČEPRO a ČEZ s jeho mediálním domem. Přál bych si, aby vedení města v tomto bylo jiné než jejich lídr.
Velkým tématem období vašeho starostování byl prodej I. polikliniky. Považujete tuto věc za zlomovou ve vaší politické kariéře?
Z prodeje I. polikliniky si učinili vlajkovou loď moji oponenti. Neustále se snažili tuto kauzu kriminalizovat a poté si z ní udělali politikum, což se jim bohužel povedlo. Myslím si, že i kdyby nedošlo k prodeji I. polikliniky, našli by si moji kritici jiný zástupný důvod, jehož prostřednictvím by na mě útočili. A určitě by neváhali opět lhát a překrucovat fakta, jako se dělo v otázce prodeje objektů I. polikliniky.
Hodně se také hovořilo o rekonstrukci obou náměstí. Jak se na jejich podobu s odstupem času díváte?
Rekonstrukce obou náměstí se povedla a jsem moc rád, že se oba projekty povedlo realizovat v době, kdy jsem měl tu čest být starostou města Příbrami. Snažili jsme se najít optimální kompromis pro zatraktivnění a přizpůsobení obou náměstí současným potřebám. Někdo se například snažil si na rekonstrukci náměstí TGM nesmyslně postavil volební kampaň. Odpovědí na tyto snahy však je pohled, když vidíte, jak se lidé fotí s kašnou, když kolemjdoucí odpočívají na lavičkách u kašny, ale především když malé děti dovádějí v kašně.
Myslíte si, že rekonstrukce náměstí TGM mohla poškodit živnostníky v Pražské ulici? Proč si myslíte, že lidé tuto nákupní zónu nevyužívají tolik jako v minulosti?
Žijeme v době, kdy lidé zcela zásadně změnili své návyky a způsoby nakupování. Obávám se, že definitivně pryč jsou časy, kdy každý, kdo přijel do Příbrami na nákupy, směřoval do Pražské ulice. Dnes už lidé jezdí nakupovat prakticky jen do velkých center. Proto jsme se snažili rekonstrukcí vytvořit z náměstí TGM centrum města. Proto jsme zde udělali kašnu, nové chodníky, parkoviště, opravili kostel Sv. Jakuba. Ale záleží především na živnostnících z Pražské ulice, aby měli lidé důvod jejich ulici navštívit. Jsou to především oni, kteří by je měli přilákat. Každý by se měl snažit udělat maximum a nesvádět vinu na někoho jiného.
Při schvalování rozpočtu se hovořilo o tom, že město mělo před 4 roky na účtech 119 milionů korun. Na co byla částka použita?
Pan radní Dvořák rád hazí čísli. Nevím jakých 119 milionů na účtu a v jaké době měl konkrétně na mysli. Ale pokud jde o hospodaření v době, kdy jsem byl starostou, město Příbram hospodařilo každý rok s přebytkem. Zdůrazňuji, že jsme nijak město nezadlužili.
Co považujete za svůj největší úspěch během období vašeho starostování?
V Příbrami se nám podařilo udělat obrovský kus práce. Zrekonstruovali jsme silnice, opravili chodníky, zrekonstruovali obě náměstí, zateplily většinu školek a škol a to všechno bez zadlužování města. Zároveň jsme rozjeli celou řadu prospěšných projektů v rámci prevence kriminality a výrazně tak snížili kriminalitu ve městě.
Co byste naopak udělal jinak?
Řídím se heslem: „Člověk nemá litovat toho, co udělal, ale toho co neudělal“. Samozřejmě s odstupem času člověk začíná přemýšlet, co by, kdyby. Populistické hesla a líbivé věci dnes slibuje každý, ale jakmile přijde čas dělat zásadní rozhodnutí, tak celá řada permanentních kritiků je tutam. Podívejte se na ANO a pana Babiše. Nasliboval toho před volbami lidem mnoho a tvářil se jako symbol naděje pro lidi. A teď mu jde pouze o něj a jeho ekonomické zájmy. Jako příklad můžu uvést daňové zvýhodnění pro biopaliva, střet zájmů kolem tendrů vypsaných Lesy ČR, partnerství státních a polostátních firem ČEPRO a ČEZ s jeho mediálním domem. Přál bych si, aby vedení města v tomto bylo jiné než jejich lídr.
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz
autor: MJ
Další články
Tipy na víkend: Festivalový víkend pro mladou kulturu, milovníky piva i motorových vozidel
I tento víkend bude program na Příbramsku velmi pestrý. Barokní zámek ve Rtišovicích u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Nebezpečné kuřecí maso se salmonelou se objevilo v obchodech. Inspekce varuje spotřebitele
Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) vydala důrazné varování před …
AKTUÁLNĚ
Děti se hroutí kvůli známkám. Problém nejsou školy, ale naše očekávání
Konec školního roku je pro část dětí radost, pro jinou část období, kdy se jim svírá …
AKTUÁLNĚ
Pozor! Ve Středočeském kraji platí kvůli vedrům a suchu mimořádná opatření. Zákaz ohňů i pyrotechniky
Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje upozorňuje obyvatele na mimořádně vysoké …
AKTUÁLNĚ
Proč většina lidí při ohrožení ztuhne? Pravda, o které se moc nemluví
Když se člověk ocitne v ohrožení, málokdy reaguje tak, jak si představuje. Většina …
LIFESTYLE
Záhada opuštěného sídla králů: Na Vrškamýku dodnes straší krutý rytíř
V hlubokých lesích nad řekou Vltavou se ukrývá jedno z nejvýznamnějších míst české …
TIP NA VÝLET
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny spadly i o několik korun
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami v rozmezí od 37,89 Kč do 39,90 Kč …
DOPRAVA
Chystáte se na vodu? Ne všechny řeky mají dost vody, před cestou si ověřte jejich sjízdnost
S blížícími se letními prázdninami a obdobím dovolených začínají tisíce Čechů plánovat …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Čekalík Kids Vol. 1: Vodník Pěnkava připlouvá — ideální odměna za školní rok
Na poslední školní den děti v Příbrami rozhodně nezapomenou. V pátek 26. června se u …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Bolest, práce a spravedlnost. Má mít Česko menstruační volno?
Menstruační volno je téma, které se v posledních měsících dostává do popředí veřejné …
ANKETA





