20. 1. svátek má Ilona

Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku

13. ledna 2020   (18:44)
Josef Mánes: Milenkou slavného malíře byla dcera truhláře z Kňovic na Sedlčansku

Slavný Mánesův portrét Josefína je údajně podobiznou jeho služebné Františky Šťovíčkové, která se narodila ve vísce Kňovice. Mánes ji miloval, za svou lásku však bojovat nedokázal


Téměř v každé obci středního Povltaví stojí tvrz nebo zámek a odevšad mluví historie. Nejinak je tomu v obci Kňovice, kde se dodnes zachoval zámeček z 18. století s kaplí sv. Josefa. Tato na první pohled vcelku nenápadná víska, která dnes čítá kolem tří stovek obyvatel, se však do historie zapsala i něčím jiným. Narodila se zde žena, která stála modelkou slavnému malíři Josefu Mánesovi. Podle jejího nahého těla namaloval akty Jitro a Večer. Rovněž jedno z jeho nejlepších děl, obraz nazvaný Josefína, je údajně portrétem této krásné kňovické rodačky.

Fanynka Štovíčková (1825-1909) se v Kňovicích narodila jako dcera truhláře. Ve svých 22 letech tato pohledná černooká dívka s hustými vlasy odešla do Prahy, kde nastoupila jako služebná do Mánesovy rodiny. Přišla sem v době, kdy po smrti otce řídila domácnost Josefova energická sestra Amélie. Ta se mimo jiné starala i o to, aby dámské známosti jejích dvou bratrů byly na úrovni.

Sedmadvacetiletý Josef věděl, že se do ní nesmí zamilovat, svým citům ale poručit nedokázal. Když Fanynka při malování aktu poprvé odložila své šaty, jeho srdce již bilo jen pro ni. Po třech letech přišla Františka do jiného stavu. Přísná a životem zatrpklá Amelie však zasáhla tvrdě a propustila ji.  Josef, ačkoliv si chtěl Fanny vzít, nedokázal své rozzuřené sestře oponovat. S Fanynkou se ale loučil velmi těžce. Vzal do ruky tužku a na lístek nakreslil její tvář. Na zadní stranu napsal své zoufalé vyznání: „Kdyby nebylo Fanynky, nebylo by srdce“.

Dívka se vrátila domů k rodičům do Kňovic, kde se jí v roce 1850 narodila dcera Josefina. Josef byl mezitím velmi nešťastný a vyčítal si, že měl být statečnější. Byl zlomený, marně hledal chuť do života. Ani Františka však neměla na růžích ustláno. Jako na svobodnou matku se na ní lidé dívali skrze prsty. Nepřátelské ovzduší citlivou Fanynku ničilo. Byla dokonce natolik zoufalá, že se odvážila zaklepat u Mánesů, aby ji i s dcerkou přijali zpět. Ale Amalie před ní znovu nelítostně přibouchla dveře.

Fanynka však již zůstala v Praze, kde se také vdala. Potají však s Josefínou navštěvovala Josefa v jeho ateliéru. Právě tehdy zřejmě vznikl slavný portrét, který Mánes až do své smrti ukrýval, aby se vyhnul otázkám, kdo mu stál modelkou.

Sestra Františky byla klíčnicí na zámku v Kňovicích. Právě ve zdejší zámecké knihovně získala Františka a její dcera Josefína vychování a vzdělání. Svou krásou si Josefína získala přízeň tehdejších majitelek zdejšího panství, sester Wangových. Po otci prý zdědila štíhlou a vysokou postavu. Provdala se za březnického rodáka, českého novináře a spisovatele Františka M. Hovorku. Josefínina nejstarší dcera Olga měla malířské nadání a vystudovala Umělecko-průmyslovou školu v Praze. Fanynka ji měla ze všech tří vnuček nejraději a každý večer na ni netrpělivě čekala, aby ji mohla po výuce doprovodit domů.

Zatímco Františka se dožila 85 let, Josef Mánes zemřel po několika letech utrpení již ve svých 51 letech. Pár dní po smrti bylo jeho tělo uloženo na Olšanech. Pohřbu se účastnila i hezká plavovlasá dívka v černých šatech. Pomalu přistoupila k rakvi a položila na ni vavřínový věnec. Byla to 20letá Josefína, Mánesova vlastní dcera.

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.


zdroj: pribram.cz

autor: Miloslava RitschlováDalší články

Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Namol opilý muž putoval na záchytku, nadýchal čtyři promile Nechtěl uposlechnout výzvy policie 20. ledna 2020   (14:02) V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na  -8 °C V týdnu bude přituhovat, teploty klesnou až na -8 °C V noci na úterý se vytvoří četné mrznoucí mlhy. Během úterního dne se mohou přechodně rozpustit a v noci na středu znovu vytvořit. 20. ledna 2020   (12:08) Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji Bezdomovec: Chlastám, abych přežil mrazy, pomoc nepotřebuji S klesajícími teplotami přibývá bezdomovců v místech, kde to ostatním lidem není příjemné. Navíc se do Příbrami vrátilo několik lidí bez domova, kteří byli mezi svátky propuštěni z psychiatrických léčeben. Teď jsou na ulici. 20. ledna 2020   (09:30) Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Parkourové hřiště bude, plážový volejbal je v jednání Vybudování parkourového hřiště nic nebrání. Volejbalové hřiště komplikuje ochranné pásmo Příbramského potoka 20. ledna 2020   (06:20) Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Stavební úřad vydal rozhodnutí o umístění části stavby Jihovýchodního obchvatu Po dlouhých 18 letech od schválení územního plánu města Příbrami, kde byla trasa obchvatu zanesena a schválena, byl udělán důležitý krok pro jeho realizaci. 19. ledna 2020   (19:47) Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Děti z milínské základní školy se učí i ve skleníku. Pěstují strelicie, ale i muškáty do oken Součástí skleníku je i moderní přírodovědná učebna s mikroskopy a binokulárními lupami 19. ledna 2020   (15:50) Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům Příbramské divadlo přinese lepší požitek nedoslýchavým divákům V rámci rekonstrukce hlediště dojde k instalaci speciální zvukové smyčky pro nedoslýchavé 19. ledna 2020   (12:26) Blíží se konec platnosti dálničních známek Blíží se konec platnosti dálničních známek Platnost loňských dálničních známek k poslednímu lednovému dni končí. Od roku 2021 budou už jen elektronické 19. ledna 2020   (09:23) Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Po čtyřech letech se otevře Junior klub, bude bezbariérový Spravovat ho budou Sportovní zařízení města ve spolupráci s Městským kulturním centrem. 19. ledna 2020   (06:56) Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Letní sídlo T. G. Masaryka čeká rekonstrukce Renovace hlubošského zámku, který byl v roce 1958 prohlášen za kulturní památku, se prodraží o 50 milionů korun 18. ledna 2020   (19:31)Kodex redakce Reklama Kontakty Informace o cookies Ochrana osobních údajů
Provozovatel portálu pribram.cz Rosalota, s. r. o.
Žižkova 708
261 01 Příbram II

IČ: 02289288
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 217655.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Rosalota, s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
2014 - 2020 © Rosalota, s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz