9. 4. svátek má Dušan




Jižní Brdy: Přírodní rezervace, památný buk a tajemství Spálené boudy

POZNÁVÁME BRDY
11. ledna 2025   (12:30)
Další 4 fotografie v galeriiJižní Brdy: Přírodní rezervace, památný buk a tajemství Spálené boudy
foto: pribram.cz / Karel Hutr / PR Na Skalách

Ze středních Brd se na čas přesuneme do těch jižních. Tahle část Brd je pro milovníky turistiky a přírody také úžasná, i když tak leží trochu ve stínu těch středních.


Asi za to může dřívější existence vojenského újezdu a s tím související zákaz vstupu. Lidé tak touží i po deseti letech, co byl zrušen, poznat bývalý vojenský prostor. Ten byl desetiletí zemí zapovězenou. Na úvod si jen prozradíme, že pro poznávání přírody jižních Brd stačí vyrazit z několika podbrdských obcí. Tím se přiblížíme k jejich severní části.

Tady je dokonalé turistické značení, ostatně jako jinde v české krajině. Proto stačí dorazit do některé z vesnic a tam nastoupit na trasu, která vás povede do těch nejzajímavějších míst. A protože si na úvod představíme jedno z mnoha maloplošných chráněných území, je nejideálnější vyrazit za poznáváním brdských rezervací z osady Teslíny. Ty jsou takovou vstupní branou do jižních, ale i středních Brd neboť leží při silnici na Plzeň a tvoří pomyslnou hranici mezi jižními a středními Brdy. Místní by dříve řekli – mezi státními a vojenskými lesy. A měli pravdu. Vojenské, tedy střední Brdy, jsou stále vojenské, protože je obhospodařuje státní podnik Vojenské lesy a statky ČR. Jen v těch jižních Brdech už nehospodaří Lesy ČR, ale vrátily se do vlastnictví církve.
Přírodní rezervace a památky
Na úvod si připomeneme, kolik vlastně těch maloplošek, jak se ve zkratce říká, na Brdech máme.

Na území CHKO Brdy se v současnosti nachází 14 maloplošně zvláště chráněných území, 7 přírodních rezervací (PR) a 7 přírodních památek (PP). Jedná se o tato území: PP Třemešný vrch, PP Hřebenec, PP Míšovské buky, PR Chynínské buky, PR Kokšín, PR Fajmanovy skály a klenky, PP Jindřichova skála, PP Louky pod Palcířem, PR Koníček, PR Getsemanka, PP Vystrkov, PR Klobouček, PP Licitanta a PR Na Skalách.

První výpravu si dáme k Přírodní rezervaci Na Skalách. Trasa je to jednoduchá. Vydáme se z Teslín vzhůru po značené Brdské hřebenovce do křižovatky u Spálené boudy.

Památný buk
Než se vypravíme dál, určitě se zastavte hned na kraji lesa vpravo u hraničního buku. Říká se mu Hraniční nebo Košatý a má obvod úctyhodných více než 600 centimetrů. Starý je zřejmě přes 300 let a je největším bukem ve Středočeském kraji a zřejmě posledním hraničním stromem v Brdech. Určoval hranice majetku tehdejšího benediktinského probošství a byl zanesen už v nejstarších lesnických mapách.

Mohutný dvoják se na přelomu století rozlomil. I když byl v roce 2011 arboristicky ošetřen, jeho postupnému zániku nejde zabránit. Strom je napadený mnoha druhy dřevokazných hub.

Spálená bouda
Už cestou k boudě se můžeme kochat krásnými, přírodě blízkými lesy. Tady je vidět, že když se chce, tak je hezký pohled i na hospodářský les. V porostech kolem cesty vidíme bukové porosty, smíšený les a bohatý podrost bukové omladiny. Tenhle úsek lesa je kouzelný v jakoukoli roční dobu a zvláště pak na podzim. A to máme rezervaci ještě před sebou. Tady v tom koutu brdského lesa je opravdu krásně.

Po dvou kilometrech od Teslín dorazíme k lovecké chatě u Spálené boudy. Tady stávala původně bouda zvaná Františka. Byl ale někde poblíž. Na místo v téhle křižovatce lesních cest byla přenesena po vybudování nové sítě lesních cest. To bylo údajně někdy kolem roku 1900. V roce 1945 však vyhořela a na jejím místě vznikla současná stavba, které se začalo říkat Spálená bouda. Známá je také pod jménem Knížecí. Chata sloužila jako úkryt před nepřízní počasí pro lesní dělníky, ale i pro lovecké účely. Lovcům ostatně slouží dodnes.

Příště už se vypravíme po lesní cestě dál a projdeme se podél rezervace Na Skalách. Ani nemusíme rušit klid pod staletými buky a potichu nahlédneme do zbytků tohoto krásného zbytku pralesovitého porostu z pěšiny.

Fotogalerie

Krásná je i jen cesta k přírodní rezervaci. (1) PR Na Skalách v zimě. (2) Hraniční buk na Teslínech. (3) Foto: CHKO Brdy / Spálená bouda (4)

Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: pribram.cz / Karel Hutr
autor: Karel Hutr








Další články

Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Baník venku vyhrál 6:3, doma vedl 2:1. Přesto končí. Rozhodla jediná špatná třetina Hokejisté HC Baník Příbram vstoupili do rozhodujícího utkání přesně tak, jak … SPORT Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Benzin i nafta jsou stále nejlevnější u Silmetu i na čerpacích stanicích Prim Za benzin Natural 95 zaplatíte do čtvrtka v Příbrami v rozmezí od 40,90 Kč do 43,90 Kč … AKTUÁLNĚ Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Středočeské Velikonoce: policie kontrolovala přes 7 tisíc řidičů, našli se i pod vlivem alkoholu a drog Během letošních velikonočních svátků a prodlouženého víkendu prováděli policisté ve … DOPRAVA Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční šok: Déšť se místy změní ve sněžení Páteční dopoledne přinese nečekaný obrat. Zatímco den začne pod zataženou až oblačnou … AKTUÁLNĚ V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti V křižovatce na výjezdu z Příbrami se srazily osobáky, záchranáři tam jeli kvůli dítěti Dopravní nehoda se stala ve čtvrtek 9. dubna před 10. hodinou na silnici v křižovatce … AKTUÁLNĚ Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA Do Příbrami dorazila móda z jihu Evropy. Otevřel se nový butik ALTA Jaro letos v Příbrami nepřineslo jen teplejší počasí, ale i nový módní vítr. Na konci … PR Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66 Příbram ovládne v sobotu 11. ročník České Route 66 Návštěvníci této oblíbené události uvidí na čtyři stovky vystavených plechovek a … NEPŘEHLÉDNĚTE Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Večer na sídlišti v Příbrami? Zapomeňte na volné místo Nedostatek parkovacích míst v Příbram je problém, který jako místní obyvatel vnímám … NÁZOR Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Kocouři vydřeli pětisetovou bitvu. Příbram porazila Odolenu Vodu 3:2 Volejbalisté VK Trox Příbram mají za sebou mimořádně dramatické utkání. V domácím … SPORT
TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu TripperGo! dobývá Svatou Horu – dobrodružství pro celou rodinu V neděli 12. dubna ožije příbramská Svatá Hora netradičním dobrodružstvím. Dorazí sem … AKTUÁLNĚ
Kodex redakce Soutěže Reklama Pro média Kontakty
Provozovatel portálu pribram.cz Příbram Média s.r.o.
Na Flusárně 168
261 01 Příbram III

IČ: 21829021
DIČ: CZ21829021
Společnost je zapsána v obchodním rejstříku
městského soudu v Praze - oddíl C, vložka 407087.


Redakce zpravodajství portálu pribram.cz
Společnost Příbram Média s.r.o. využívá zpravodajství ČTK, jehož obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Autorská práva vyhrazena. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření jakýmkoli způsobem, mechanickým nebo elektronickým, v českém nebo jiném jazyce či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez písemného souhlasu společnosti Příbram Média s.r.o. zakázáno.
2014 - 2026 © Příbram Média s.r.o.Všechna práva vyhrazena. webdesign | websystem | KAO.cz