Jiří Holý: Je třeba najít to nejvýhodnější řešení, které umožní nízkou cenu vody a současně zajistí bezpečnost a rozvoj našeho majetku
VOLBY/PR
14. září 2022 (14:08)
foto: Jiří Holý / se souhlasem
V loňském roce byla podepsána smlouva na zpracování detailní analýzy. Ta měla zhodnotit stav vodohospodářského majetku, navrhnout varianty budoucího provozování a zhodnotit jejich výhodnost.
V březnu roku 2024 skončí platnost smlouvy o provozování vodovodů a kanalizací v našem městě. Celých patnáct let je provozovala 1. SčV, a.s. člen skupiny Veolia, jednoho z největších provozovatelů původem z Francie. Tato smlouva nejde prodloužit a město musí do konce účinnosti smlouvy vybrat nového provozovatele.
A tak se už od roku 2020 pracuje na výběru nového. V loňském roce byla podepsána smlouva na zpracování detailní analýzy. Ta měla zhodnotit stav vodohospodářského majetku, navrhnout varianty budoucího provozování a zhodnotit jejich výhodnost. Hodnotily se tyto varianty:
- koncesní smlouva – současný model, kdy provozovatelem je externí firma
- servisní smlouva – město by provozovalo samo, externí firma by dodávala jednotlivé služby
- vytvoření dceřiné společnosti Města Příbram (popř. získání závodu Příbram od 1. SčV) - ta by byla pouze provozovatelem
- vytvoření dceřiné společnosti a současně vložení celého vodohospodářského majetku – společnost by byla vlastníkem a provozovatelem
Detailní analýza trvala přes rok a jejím doporučením byla jednoznačně varianta koncesní smlouvy, především s ohledem na rizika a náklady. Současně byl stanoven harmonogram. Zastupitelstvo v dubnu 2022 rozhodlo na základě analýzy o výběru koncesní smlouvy.
Na jednání zastupitelstva nebylo překvapením jednomyslné rozhodnutí o nejvýhodnější variantě, ale to, že v rámci rozpravy nepadla jediná připomínka, dotaz nebo poznámka. Nevystoupili ani ti, kteří dnes v rámci volební kampaně volají po vlastním provozování městem. Tehdy je to nezajímalo. Jedinou připomínkou na zastupitelstvu ohledně výběru provozovatele tak zůstává úsměvný požadavek Šance pro Příbram v prosinci 2021, aby byly práce zastaveny a ponechány budoucímu zastupitelstvu.
Úkol je jednoduchý, je třeba najít to nejvýhodnější řešení, které umožní nízkou cenu vody a současně zajistí bezpečnost a rozvoj našeho majetku. Majetek i odpovědnost za jeho rozvoj rozhodně zůstane městu. Není až tak důležité, jestli bude provozovatel patřit Čechům, Francouzům nebo komu.
Město už vysoutěžilo firmu, která připraví celé koncesní řízení a bude v jeho průběhu asistovat. Práce podle harmonogramu se nemůžou zastavit. Letos v říjnu začne koncesní řízení a v srpnu 2023 bychom měli znát budoucího provozovatele.
Jiří Holý
Současný radní Příbrami a kandidát v obecních volbách za hnutí ANO
Jiří Holý
Současný radní Příbrami a kandidát v obecních volbách za hnutí ANO
Tip redakce: Pokud nechcete, aby vám unikly aktuální informace, staňte se fanoušky naší stránky na Facebooku a budete 24 hodin denně v obraze.
zdroj: Jiří Holý
autor: Jiří Holý
Související
•Buršík: Starosta má vystupovat rozhodně a uvažovat strategicky
•Příbramské ANO vnáší do volební kampaně prvek soutěže
•Hrazdírová: V Příbrami schází dostatečná nabídka odlehčovacích služeb
Další články
Pohonné hmoty v Příbrami: Ceny se po celý týden prakticky nezměnily
Za benzin Natural 95 zaplatíte momentálně v Příbrami stejně jako minulý týden a to v …
DOPRAVA
Příbramské iktové centrum získalo už pošesté prestižní evropské ocenění. Za rok 2025 obdrželo nejvyšší diamantovou plaketu
Iktové centrum Oblastní nemocnice Příbram, specializované pracoviště určené pro …
AKTUÁLNĚ
Na silnici II/604 u Milína se řetězově srazila dvě auta s motorkou, zranila se spolujezdkyně
K řetězové dopravní nehodě došlo v pátek dopoledne na silnici II/604 u Milína, která …
AKTUALIZOVÁNO
Tipy na víkend: Tradiční Prokopská pouť, farmářské trhy a tematické dílničky zaměřené na Brdy
Na první červencový víkend připadá tradiční Prokopská pouť, která s sebou opět přinese …
AKTUÁLNĚ
Doprava u letiště se mění. Začínají prázdniny a omezení na Aviatické pocítí všichni řidiči
Letní prázdniny začaly a spolu s nimi přišlo i období, kdy tisíce lidí i z mnoha …
NEPŘEHLÉDNĚTE
Konec papírování! Ženy od 45 let jdou na mamograf bez žádanky. Kam musí jezdit Příbram
Od 1. července se ženám nad 45 let výrazně zjednodušila cesta na mamografické …
ZDRAVOTNICTVÍ
Tradice Březových Hor: Věra Smolová přibližuje počátky Prokopské pouti
Prokopská pouť patří k nejstarším tradicím Březových Hor a o víkendu, 4. a 5. …
HISTORIE
Vysoké teploty nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích
Vysoké teploty v minulých dnech nezhoršily kvalitu vody ve středočeských koupalištích. …
AKTUÁLNĚ
Nepozornost na silnicích: U Kosovy Hory se kvůli chybám řidičů i motorkářů srazilo pět strojů
Na silnici číslo 18 u Kosovy Hory na Příbramsku došlo ve čtvrtek v poledne ke dvěma …
AKTUALIZOVÁNO
Vydejte se na cestu do pravěku. U Jinců můžete objevit trilobity staré přes 500 milionů let
Zapomeňte na dinosaury. Pokud chcete nahlédnout ještě hlouběji do historie Země, …
TIP NA VÝLET




